Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
"Brzdęk!"

"Brzdęk! Nie drażnij smoka."


 

Dnia 6 października 2019r. w Bibliotece Fabrycznej dla dzieci i młodzieży w Żyrardowie odbył się Pierwszy Powiatowy Turniej "Brzdęk! Nie drażnij smoka.". Organizatorami przedsięwzięcia była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im.Pawła Hulki-Laskowskiego przy współpracy z klubem Grota prowadzonym przez prof. Jakuba Lamenta - nauczyciela języka angielskiego z naszego liceum. 

Uczestnicy walczyli o cenne nagrody: 

*Statuetka Smoka! 

*Gry planszowe Brzdęk! 

*Karty upominkowe - Empik, dla każdego uczestnika finału dyplom oraz gra karciana wydawnictwa Lucrum Games. 

Udział w wydarzeniu wzięło 8 szkół - 32młodych graczy w wieku 12-15lat. Do finału dostała się 16 najlepszych a wśród nich zwycięzca Franciszek Kawiecki (LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie), drugie miejsce Aleksandra Gołyńska (SP nr 6 w Żyrardowie), trzecie Marcin Kuran (SP w Mszczonowie). Serdecznie gratulujemy!


Warsztaty "Biblia w obrazach"

"Biblia w obrazach"

1 października klasa 1D pod opieką wychowawczyni prof. Kingi Sałaj i prof. Norberta Kościelniaka odwiedziła Muzeum Narodowe w Warszawie. Głównym celem wycieczki były warsztaty ,,Biblia w obrazach". Przed zajęciami uczniowie mieli chwilę na samodzielną eksplorację zbiorów. Podczas lekcji pani przewodnik skupiła się na przedstawieniu ukrytych symboli, przekazów oraz nawiązań w dziełach o motywach biblijnych, co z pewnością daje nowe spojrzenie na sztukę i jej interpretacje. Po warsztatach udali się do Galerii Wzornictwa Polskiego, gdzie uczniowie oprócz obejrzenia eksponatów, będących przykładami zmieniającej się sztuki użytkowej na przestrzeni lat, mieli za zadanie przygotować się do pracy domowej. Następnego dnia w klasie uczestnicy opisywali swoje wrażenia. Mimo, że każdy wspominał wycieczkę nieco inaczej i zwracał uwagę na inne aspekty to po wielu pozytywnych opiniach można stwierdzić, iż z pewnością należała do udanych.



Mobilna pracownia

Wygraliśmy mobilną pracownię!

W miniony czwartek Pani dyrektor Beata Stawicka uczestniczyła w spotkaniu w siedzibie Starostwa Powiatowego w Radomiu, gdzie z rąk ministrów Marka Suskiego oraz Marka Zagórskiego otrzymała nagrodę w ramach Ogólnopolskiego Konkursu #OSEWyzwanie. 

Udział w konkursie mogły wziąć szkoły z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE, CodeWeek i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo szkoła przysłała pracę plastyczną pt. "Smart szkoła", wykonaną przez uczennicę klasy 2c Milenę Zmorzyńską. Szansę na wygraną zwiększało również zgłoszenie pani prof. Małgorzaty Adamczyk do programu OSE Hero, czyli propozycji rozwojowych Ministerstwa Cyfryzacji dla szkół. 

W sumie do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, najliczniej z województwa mazowieckiego i lubelskiego. Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu 764 nagród, a podstawą do ich przyznania była liczba punktów, które zdobyła szkoła zgłaszająca się do konkursu. Projekt Ministerstwa Cyfryzacji, którego operatorem jest NASK Państwowy Instytut Badawczy, zakłada zapewnienie szybkiego i bezpiecznego internetu każdej szkole w Polsce, co zagwarantuje wyrównanie dostępu do wiedzy, rozwój nowych form kształcenia oraz zdobywanie kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli. 

Multimedialne pracownie, przyznane w konkursie #OSEWyzwanie składające się z bazy oraz 16 nowoczesnych laptopów, będą teraz przekazywane do szkół w bieżącym roku szkolnym 2019/20.



Wycieczka 2a do Warszawy

Klasa 2a w Warszawie


 


W ubiegłą środę klasa 2a wybrała się do Warszawy. Początkiem trasy był Dom Zagadek, potem odwiedziny na nowej stacji metra, przebieżka przez Ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i..stacja docelowa- wystawa "Nigdy więcej" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wystawa odbywa się w ramach ogólnopolskiej inicjatywy organizacji pozarządowych, instytucji kultury, ruchów społecznych, artystów, artystek oraz aktywistek i aktywistów."Rok Antyfaszystowski stawia sobie za cel upamiętnienie zmagań dawnych antyfaszystek i antyfaszystów oraz sprzeciw wobec obecności w sferze publicznej ruchów posfaszystowskich oraz takich, które dokonują apologii faszystowskich idei, dyskursów i praktyk."- fr.ulotki tej wystawy. Podczas króciutkiego warsztatu po analizie wybranych obiektów wystawy wykorzystano wypowiedź wybitnego autorytetu świata kultury- Umberto Eco- do refleksji nad adekwatnością używania współcześnie słowa " faszyzm".Zajęcia inspirowały do istotnych wniosków: Co może młodzież uczynić dla demokracji?


Integracje klas pierwszych

Zajęcia integracyjne


 

 


Od trzeciego tygodnia września tradycyjnie, w naszej szkole, odbywały się zajęcia integracyjne klas pierwszych. Prowadziły je pani psycholog Magdalena Bylica-Pawlak oraz pani pedagog Anna Kubicka wraz z wychowawcami klas. Młodzież miała okazję poznać bliżej swoich kolegów i koleżanki oraz wychowawców w swobodnych okolicznościach ćwiczeń interpersonalnych.Oto zajęcia integracyjne w relacjach uczniów:  

1Dg, Konrad Karczewski: Do najciekawszych należało rysowanie portretów bez patrzenia na kartkę, odnajdywanie (oparte na wiarygodnych przesłankach!) oryginała i przedstawiciela klasy. Zdecydowanie, zajęcia wpłynęły pozytywnie na ogólną integrację klasy i sprawiły, że jej uczniowie o wiele lepiej niż przedtem wzajemnie się ze sobą poznali.  

1D, Joanna Dukaczewska: Mogliśmy poznać siebie nawzajem, jak i otworzyć się na nowe znajomości. 

1Bg, Julia Ziąbska: W trakcie zajęć zamówiliśmy pizzę - pokazało to naszą dobrą organizację. Myślę, że spotkanie było bardzo dobrym pomysłem i oby takich więcej! 

1C, Kinga Cichecka: Uważam, że spotkanie było bardzo ciekawe, śmieszne i miłe. Myślę, ze wszyscy dobrze się bawili i dowiedzieli czegoś od innych. Gdy zadzwonił dzwonek na przerwę mieliśmy chwilę na poczęstunek.  

1Cg, Aneta Węgier: zajęcia integracyjne były ciekawe i zapadły nam na długo w pamięć. Najbardziej podobało się nam ćwiczenie zapamiętywania imion wszystkich osób w klasie. 

1A, Michał Wejman, Krystian Fikus: Poruszane były aspekty życia w szkole. Dobrze, że był temat obaw. Niestety trochę się dłużyło i było monotonnie przy zapamiętywaniu imion.


Spotkanie RR
Newsy

Dyrekcja Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie zaprasza:

24 września 2019 r. o godz. 18:00, sala 13 na spotkanie Rady Rodziców.

Zebrania z Rodzicami
Newsy

10 września 2019 r.

Zapraszamy rodziców na spotkanie z Dyrekcją szkoły:

Klas pierwszych po gimnazjum (klasy: 1Ag, 1Bg, 1Cg, 1Dg) o godz. 16:00, sala 110.

Klas pierwszych po podstawówce (klasy: 1A, 1B, 1C, 1D) o godz. 17:00, sala 110.

Klas trzecich (3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F) o godz. 18:00, sala 110.

Rodziców klas trzecich zapraszamy na spotkania z wychowawcami o godz. 17:00 w salach:

3A - 220        3B - 117         3C - 13           3D - 105         3E - 225          3F - 15.

Rodziców klas drugich zapraszamy na spotkania z wychowawcami o godz. 17:00 w salach:

2A - 206        2B - 101         2C - 210         2D - 203         2E - 106          2F - 217.

WYPRAWKA SZKOLNA 2019

WYPRAWKA SZKOLNA 2019

(dotyczy tylko uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego)

Do 09 września 2019 r. (poniedziałek) składamy wnioski o dofinansowanie do podręczników na rok szkolny 2019/2020 w sekretariacie szkoły.

Maksymalna kwota dofinansowania 445,00 zł.

Wnioski pobieramy u wychowawców lub na stronie LO.

Wzór wniosku o dofinansowanie do podręczników rok szkolny 2019 2020

Oświadczenie o zakupie podręczników
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Newsy

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie

roku szkolnego 2019/2020

      2 września 2019 (poniedziałek) o godz. 900

Wspomnienie o pani profesor Janinie Hannie Kowalskiej

Nauczycielka z Szarych Szeregów.
Wspomnienie o pani profesor Janinie Hannie Kowalskiej.

Minęło dwa dni i znów przychodzi nam żegnać kolejną legendę naszego żyrardowskiego Liceum im. Stefana Żeromskiego, nestorkę stanu nauczycielskiego w naszym mieście panią profesor Janinę Hannę Kowalską, harcerkę Szarych Szeregów i łączniczkę Armii Krajowej.

W okresie II wojny światowej harcerki i harcerze Szarych Szeregów nie tylko pełnili funkcję łączników, zajmowali się małym sabotażem czy kolportażem podziemnej prasy. Harcerstwo było przede wszystkim organizacją wychowującą młode pokolenie w wartościach godnych ocalenia w trudnej i często okrutnej rzeczywistości. Jedną z nich, którą starano się utrwalić w sposób szczególny, było pojęcie służby. Służby na dziś, czyli w okresie wojny i na jutro, kiedy Polska znów miała być wolna. Pani Profesor Kowalska tę wizję służby realizowała przez 44 lat swego życia jako nauczycielka i wychowawczyni młodzieży.

Niezwykle kochała swoją rodzinną Łomżę, choć większość życia spędziła poza własnym miastem. Ale wciąż tam wracała i czuła się tam naprawdę u siebie. W Łomży bowiem przeżyła okupację, w Łomży rozpoczęła się jej kariera pedagogiczna. Uczyła tam w szkole podstawowej nr 6 w końcu lat czterdziestych i w Liceum Pedagogicznym w latach pięćdziesiątych. W Żyrardowie uczyła w szkole podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej, w Zespole Szkół Zawodowych i Zespole Szkół Medycznych. Ale najdłużej, bo aż 34 lata swej pracy zawodowej poświęciła Liceum im. Stefana Żeromskiego.

Była nauczycielem wszechstronnym. Równie dobrze radziła sobie prowadząc nauczanie początkowe, jak wykładając język polski, historię czy geografię. Ale najbardziej utkwiła w pamięci pokoleń swoich uczniów jako nauczycielka wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego. Któż z nas nie pamięta tej drobnej, filigranowej niewiasty wyprężonej jak struna przed szeregiem rozhukanych licealistów, silnym głosem podającej komendy na zbiórkę przed zajęciami? A ile radości budziło bandażowanie głów w czepiec Hipokratesa na szkoleniu sanitarnym. I tylko Pani Profesor wiadomymi sobie sposobami potrafiła wprowadzać jakiś uspokajający ład w wesołej uczniowskiej czeredzie.

Pani Kowalska była też kobietą o wielkim sercu. Jeszcze długo po ukończeniu Liceum interesowała się losami swoich uczniów. I dlatego dzisiaj tak głęboko odczuwamy pustkę, której nie da się wypełnić. Bo jej już nie ma z nami.

Dzisiaj żegnamy się z nią słowami, które z pewnością powtórzy wielu, wielu jej uczniów: "Kochana Pani Profesor, jesteśmy wdzięczni za to, że była Pani naszą nauczycielką! Cześć Twojej pamięci, droga Pani Profesor!"

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego

Sławomir Maszewski

Wspomnienie o pani profesor Zofii Borkowskiej

Warto żyć dla innych.
Wspomnienie o pani profesor Zofii Borkowskiej.

O tym jak trudna jest ścieżka nauczyciela, najlepiej wiedzą ich bliscy widząc swoje żony, mężów, matki czy ojców za biurkiem w późnych godzinach wieczornych, które przecież chciałoby się poświęcić rodzinie. My czynni nauczyciele wciąż staramy się sprostać temu ideałowi. I niewątpliwie sięgamy po wzory naszych poprzedników.

Do kategorii mistrzów z całą pewnością należała pani Profesor Zofia Borkowska, znamienity pedagog, wspaniały wychowawca i dobry człowiek, która właśnie nas opuściła dożywszy 88 lat.

Ale nie odeszła całkowicie, bo połowę z tych lat, poświęciła pracy pedagogicznej, co pozwoliło jej pozostać we wdzięcznej pamięci nauczycieli, którzy z nią pracowali i wielu pokoleń uczniów, których kształciła. Pani Profesor rozpoczęła karierę edukacyjną nie mając jeszcze lat dwudziestu. Uczyła w Szkole Podstawowej w Wólce Kosowskiej, potem w Liceum Ogólnokształcącym we Mszczonowie. Pracowała też przez dwa lata w Domu Harcerza w Piastowie. Znaczącą część swojej pracy zawodowej związała jednak ze szkołami żyrardowskimi. Uczyła w Zespole Szkół Zawodowych, w Zespole Szkół Medycznych i w Zespole Szkół Włókienniczych. Ale najbardziej utożsamiała się z naszym liceum im. Stefana Żeromskiego, gdzie spędziła 30 lat.

I co ciekawe, mimo iż była żoną niezapomnianego dyrektora naszej szkoły, rusycysty Franciszka Borkowskiego, nigdy nie pozostawała w jego cieniu. Rzetelna, opanowana, z delikatnym uśmiechem na ustach, cieszyła się sławą osoby niezależnej. Nie przypominam sobie, aby ktoś zwracał się do niej: "Pani Dyrektorowo?" A jaką była nauczycielką? Nie miałem przyjemności być uczniem Pani Profesor i dlatego sądzę, że na to pytanie najlepiej mogą odpowiedzieć jej uczniowie z klas o profilu biologiczno-chemicznym, którym poświęcała szczególnie wiele uwagi. Wielu z nich zostało później lekarzami. Niech więc odpowiedzą sobie w duchu, na ile na wybór ich ścieżki zawodowej wpłynęła pani Profesor Zofia Borkowska, nauczycielka, która potrafiła żyć dla innych?

I gdyby ją o to zapytać, czy było warto, na pewno odpowiedziałaby, że to oczywiste.

A teraz dołączyła do legendarnej Rady Pedagogicznej Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, aby zasiąść za wielkim, drewnianym stołem w budynku przy ulicy Sienkiewicza. Mnie, ich ucznia szczególnym smutkiem napawa fakt, że ten pokój nauczycielski tak szybko się wypełnia!

I jedyne, co możemy w tej chwili powiedzieć w imieniu koleżanek, kolegów, uczniów i wychowanków, to te proste słowa, będące największą nagrodą dla każdego odchodzącego nauczyciela: "Dziękujemy Pani Profesor. Pamiętamy!"

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego

Sławomir Maszewski

Strona 28 z 132 << < 25 26 27 28 29 30 31 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25