Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
Julia Ksit laureatką

Julia Ksit laureatką IV. Warszawskiego Festiwalu Obcojęzycznego JoseSong

Stu wykonawców wzięło udział w tegorocznej edycji festiwalu. Wśród zdolnej młodzieży znalazła się żyrardowianka Julia Ksit – wychowanka Młodzieżowego Domu Kultury.

Ten występ Julia zapamięta na długo, ponieważ po przesłuchaniach konkursowych została finalistką oraz laureatką III miejsca.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli między innymi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ambasador Kuby, Niemiec, Hiszpanii a także fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

W jury zasiadł między innymi Krzysztof Dzikowski – autor największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60 i 70-tych. Jego piosenki wykonywali: Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Anna German.

Stefanki 2018

STEFANKI 2018

22.11.2018 r. w naszym liceum odbyło się coroczne święto patrona, które przyjęło wdzięczną nazwę od imienia pisarza - "Stefanki". W obchody zaangażowała się cała społeczność uczniowska, grono pedagogiczne oraz pracownicy szkoły.

Z okazji "Stefanek" zostały ogłoszone cztery konkursy :

  • Wyścig "kolaży"
  • Przebranie na Joasię i Judyma
  • Posąg Joasi i Judyma.
  • Quiz wiedzy o Żeromskim

Tego dnia wszyscy uczniowie rozpoczęli zajęcia o godzinie 8.00 i nie były to, zwykłe lekcje. Na pierwszej godzinie został wyświetlony film o historii Liceum. Przybliżona została droga placówki do obecnej lokalizacji oraz przedstawiono nam ludzi, bez których być może nie obchodzilibyśmy święta patrona w tak cudownym budynku, jak jest obecnie. Mogliśmy w nim także zobaczyć niektórych z szanownych nauczycieli, gdy byli w naszym wieku, w roli uczniów. W tym samym czasie w sali numer 13 odbywał się wyścig "kolaży". Artyści przez 2 godziny pracowali nad swoimi kolażami, aby następnie z dumą zaprezentować je pozostałym.

Na każdej przerwie w "Kawiarence u Stefana" mogliśmy skosztować pysznych wypieków naszych licealistów. Jednocześnie każdy uczestnik "Stefanek" mógł spróbować szczęścia w loterii fantowej, w której przykładową nagrodą była herbatka z wybranym nauczycielem czy uścisk dłoni pani dyrektor.

Następny punkt czwartkowych uroczystości to prezentacja związana z tradycjami i osiągnięciami szkoły w przeróżnych projektach czy zawodach sportowych. Poznaliśmy także absolwentów "Czerwoniaka", którzy osiągnęli sukcesy w życiu.

Podczas najdłuższej przerwy na dolnym korytarzu miał miejsce koncert zespołu "The Basshoppers" założonego przez uczniów szkół przy ul. J. Kacperskiej. Zaś korytarz pierwszego piętra zebrał naśladowców Joasi i Dr. Judyma z powieści Żeromskiego "Ludzie bezdomni".

Ostatnim punktem zajęć o Stefanie Żeromskim był quiz wiedzy o życiu i twórczości patrona. Każda klasa wyznaczyła dwóch reprezentantów do zmagań z losowanymi pytaniami.

Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów stał się emocjonujący mecz piłki siatkowej pomiędzy drużyną umysłów ścisłych a humanistami. Hala zgromadziła wszystkich na zmaganiach siatkarzy. Na rozpoczęcie spotkania popis dała grupa cheerleaderek, która zachwyciła wszystkich swoimi umiejętnościami akrobatycznymi i tanecznymi. Podczas całego spotkania sportowców dopingowali wspaniali kibice, bez których nie byłoby tak fantastycznej atmosfery.

Po każdym secie, gdy gracze regenerowali swoje siły, podawano wyniki wszystkich konkursów, które odbyły we wcześniejszych godzinach. Samorząd uczniowski przygotował wyróżnienia dla wszystkich nauczycieli, które w humorystyczny sposób wyrażały uznanie za ich trud włożony w nauczanie. Dzień Patrona zakończył się po dekoracji zespołów siatkarzy biorących udział w stefankowym meczu.

Warto nadmienić, że tegoroczne "Stefanki" były wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy przyjęły taką formę. Całe wydarzenie było perfekcyjnie zorganizowane i przygotowane przez Samorząd Uczniowski i opiekunów. Gratulujemy i dziękujemy!

Paulina Chaber

Erasmus+ 2018

Erasmus+

Cóż to była za sobota!

Najpierw fizyka w hydroelektrownii. Przynajmniej dwie lekcje historii - starożytność i podboje Aleksandra Wielkiego (muzeum w Pelli) oraz wiedza o kulturze. Między nimi znowu była fizyka, bo uczniowie z zapałem próbowali doświadczalnie zmierzyć głębokość studni mierząc czas spadania kamienia na dno..

Potem jeszcze geografia - źródła termalne w Loutra Pozar, no i rzecz jasna wf - ćwiczenia w terenie!

Zajęcia trwały od 8.30 do 18.00!!!

Drogi Polaków do niepodległości.

19 listopada godzinie 11.00 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, dyrektor muzeum Bogusław Nietrzebka opowiadał o drogach Polaków do niepodległości.

Spotkanie z panem Cogito

Spotkanie z panem Cogito

13 listopada uczniowie naszego liceum wzięli udział w lekcji „Spotkanie z panem Cogito” poświęconej twórczości Zbigniewa Herberta, którą poprowadził Paweł Kuciński – doktor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zebrani mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o jednym z najwybitniejszych współczesnych twórców polskiej poezji. Głównym tematem spotkania była kwestia przynależności utworów Herberta do tzw. „kanonu literatury” i jej przyczyn. Prócz tego, zaproszony gość mówił o problemach egzystencji ludzkiej zawartych w poszczególnych dziełach, wyrażanych przez postać słynnego pana Cogito. Jak mogliśmy się przekonać, wykład w równym stopniu zaciekawił licealistów, jak i włączających się do dyskusji nauczycieli.

Wierzymy, że wiadomości pozyskane na tej wyjątkowej lekcji przysłużą się nie tylko osobom wiążącym swoją przyszłość z badaniem literatury, ale również dla zwykłych czytelników, zainteresowanych twórczością wspomnianego artysty.

spotkanie z Rafałem Bakalarczykiem 2018

16 listopada w naszej szkole, jak od paru lat wstecz, w okolicznościach zbliżających się Stefanek spotkanie z Rafałem Bakalarczykiem miłośnikiem prozy Stefana Żeromskiego, doktorem socjologii, znawcą szwedzkiego systemu społecznego, dziennikarzem, ale także miłośnikiem malarstwa flamandzkiego, a obecnie także studentem Akademii Sztuk Pięknych.

Była to nietypowa lekcja wrażliwości społecznej. Długa i ciekawa rozmowa o niedostatkach społecznego życia, biedzie, niepełnosprawności, bezdomności, wykluczeniu wskutek wieku czy chorób psychicznych i o tym, że nasze docenienie wagi tych problemów, empatia dla doświadczających ich oraz wsparcie to pierwsze i niczym niezastąpione lekarstwo na wiele wymienionych bolączek.., a wszystko to w Międzynarodowym Dniu Tolerancji.

Czy lekcja się udała? Mamy taką nadzieję.

Szkoła Dialogu 2018

Jeden z jego najsłynniejszych żydowskich mieszkańców, pianista i kompozytor Henryk Wagner nazywał go "najpiękniejszym miastem świata"! Mówił o swym rodzinnym Żyrardowie, w którym w tym semestrze uczniowie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie - Czerwoniak realizują projekt w ramach programu Szkoła Dialogu.

Spotkanie ze Zbigniewem Herbertem 2018

Szkolne pomysły na realizację Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uwzględniają także współpracę liceum ze środowiskiem seniorów. 7 listopada w Resursie w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Bożena Gąsiorowska zaprezentowała „Spotkanie ze Zbigniewem Herbertem”.

Kilkoro uczniów urozmaiciło wykład odczytaniem wybranych wierszy. Impreza odbyła się w związku z obchodami Roku Zbigniewa Herberta.

Wieczór upłynął w bardzo miłej atmosferze. Seniorzy serdecznie podziękowali uczniom i autorce wykładu.

Podczas tej imprezy promowaliśmy bardzo ciekawą dwutomową biografię wybitnego poety , autorstwa Andrzeja Franaszka, którą szkolna biblioteka mogła zakupić w związku z ogłoszonym programem.

Wizyta robocza w Grecji

Rozpoczęliśmy pierwszą wizytę roboczą w Grecji, w ramach projektu "Nauka wokół nas" - Erasmus+

Szczęśliwie wylądowaliśmy, choć z trzygodzinnym opóźnieniem a cała podróż wydłużyła się do niemal 12 godzin! Rekompensatą było ciepłe i serdeczne powitanie nas przez Greków

Nagroda edukacyjna dla Jakuba Wacławka!

Decyzją z dnia 25 października 2018 roku nasz uczeń

Jakub Wacławek

otrzymał

nagrodę edukacyjną Prezydenta Miasta Żyrardowa

za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2017/2018.

Jakub Wacławek uczeń klasy 3 D prowadzi teatr szkolny oraz osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.

Obchody 100 lecia Odzyskania Niepodległości

Rok 2018 naznaczony jest obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przybierały one różne formy i miały różny zasięg. 11 listopada odbyły się uroczystości państwowe, a w naszym liceum obchody owego święta przypadły na 14 listopada.

Na ten dzień każda klasa przygotowała wybraną przez siebie piosenkę związaną tematycznie z bohaterstwem Polaków, którzy mężnie walczyli o nasz kraj, nie tylko podczas 123 letniej nieobecności Polski na mapach, lecz we wszystkich wojnach, bitwach czy powstaniach o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu licealistów Czerwoniaka oraz Szanownych nauczycieli posiadał w swoim repertuarze nie tylko piękne pieśni powstałe dziesiątki lat temu, takie jak "Rota" czy "Pierwsza Brygada", lecz także mogliśmy wysłuchać utworów bardziej współczesnych, na przykład "Dziewczyna z granatem" z serialu "Czas honoru". Każdy występ był poprzedzony krótkim wprowadzeniem do następującego po nim utworu.

Na zakończenie części artystycznej Pani Dyrektor podziękowała wszystkim zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszej wspaniałej uroczystości.

Dzień ten dostarczył nam wszystkim wielu przeżyć, gdyż każdy mógł mieć swój udział w świętowaniu tej wspaniałej rocznicy i uświadomił nam, że jakość kolejnych 100 lat wolnej ojczyzny zależy również od nas samych.

Paulina Chaber

Strona 37 z 132 << < 34 35 36 37 38 39 40 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25