Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Wtorek, Maj 26, 2020
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Rodo - klauzula nauka zdalna
Regulamin monitoringu szkoły
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2019/2020


Wykaz podręczników dla klas pierwszych czteroletnich
Wykaz podręczników dla klas pierwszych trzyletnich
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy

Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla Rodziców

Dziennik Elektroniczny
Rada Rodziców
Rozliczenie za 2018/2019
Ubezpieczenie
Godziny pracy pedagoga w przerwie epidemiologicznej
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2019/2020
Zagrożenia związane z e-papierosami ? MEN i GIS ostrzegają!
Stop dopalaczom

100-lecie

Harmonogram obchodów 100-lecia LO

Zaproszenie do współpracy

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2020/21

Rekrutacja 2020/21

Regulamin rekrutacji na rok szkolny 2020/2021

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla maturzystów

Procedury maturalne rok szkolny 2019/2020
Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020r. egzaminu maturalnego
REGULAMIN STUDNIÓWKI 2020
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Panel dyskusyjny na temat Stefana Żeromskiego
Spotkanie z pisarką Anną Kamińską
Spotkanie z p. Zofią Wilk!
Reporterki Czerwoniaka o proteście klimatycznym!
Reporterzy z 'Czerwoniaka' w akcji!
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Młode PióraSymulacja przedsiębiorstwa

Symulacja przedsiębiorstwa – gra edukacyjnaOd 22 marca 2012 roku gościmy w naszej szkole gości z Włoch, Turcji i Szwecji w ramach COMENIUSA. W dniu 23 marca uczniowie naszej szkoły i goście uczestniczyli w grze symulującej funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Uczniowie dobierali się w pięcioosobowe międzynarodowe zespoły. Każdy zespół reprezentował jedną firmę. Każda firma produkowała z papieru kaczki (origami). Gra prowadzona była w języku angielskim.

Każdy zespół otrzymał określoną gotówkę, jako pożyczkę na rozpoczęcie produkcji i rozpoczął produkcję kaczek, które następnie sprzedawał do skupu.

Wymagało to:

 • zlokalizowania dostawców surowca (hurtowni papieru)
 • skompletowania urządzeń z firmy leasingowej (linijki, nożyczki, flamastry)
 • pozyskania pracowników odpowiedzialnych za:
  • zarządzanie wszystkimi pracownikami – prezesa,
  • produkcję,
  • zaopatrzenie,
  • sprzedaż kaczek,
  • prowadzenie księgowości i wypłacanie wynagrodzeń
 • znalezienia odbiorców kaczek
 • pożyczenia dodatkowego kapitału (jeżeli okaże się to konieczne) lub ulokowania nadwyżki finansowej
 • prowadzenia pełnej księgowości firmy i sporządzenia sprawozdania finansowego

Grę prowadzili nauczyciele Danuta Paluchowska i Agata Lepieszka. Zarówno młodzież, jak i ich opiekunowie świetnie się bawili, a gra pozwoliła nie tylko zapoznać się z zasadami funkcjonowania przedsiębiorstwa ale również wzbogaciła młodzież o nowe słownictwo ekonomiczne w języku angielskim.

Spotkanie z Posłem na Sejm RP – Pawłem Sajakiem

Spotkanie z Posłem na Sejm RP – Pawłem Sajakiem


Kształtowanie postawy obywatelskiej jest jednym z ważniejszych zadań jakie realizuje szkoła. W związku z tym podejmujemy starania aby uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania zasad działania instytucji i organów władzy na szczeblu samorządowym jak również ogólnopaństwowym. Oprócz tradycyjnych zajęć lekcyjnych uczniowie mają możliwość uczestniczyć w innych formach zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. W pierwszych dniach marca klasa 2c była z wizytą w Sejmie RP, uczniowie poznawali mechanizmy działania władzy ustawodawczej.

W dniu 20 marca 2012 r. uczniowie uczestniczący w zajęciach fakultatywnych z wiedzy o społeczeństwie oraz inni zainteresowani wzięli udział w spotkaniu z Posłem na Sejm RP – Pawłem Sajakiem, reprezentującym nowe ugrupowanie na polskiej scenie politycznej – Ruch Palikota.

Pan Poseł przedstawił obszar działań w których uczestniczy jako parlamentarzysta. Omówił na czym polegają prace w Komisjach parlamentarnych do których należy: Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich, podkomisjach - do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, zespołach parlamentarnych - Zespół ds. Służb Mundurowych, ds. Warszawy i Mazowsza, Zespół Przyjaciół Zwierząt, Zespół ds. Analizy Skutków Podpisania Porozumienia ACTA.

Poseł należy również do Polskiej Sekcji Stowarzyszenia AWEPA działającej na rzecz umacniania demokracji w krajach Afryki i na ten problem w trakcie spotkanie także zwrócono uwagę ze względu na fakt łamania praw człowieka na obszarze objętym zainteresowaniem AWEPA.

Pan Poseł przybliżył zasady działania Biur Poselskich i pracy w okręgu wyborczym. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadać pytania dotyczące bieżących problemów społecznych, politycznych, o których dyskutuje się w mediach: problem wydłużenia wieku emerytalnego, emerytur tzw. mundurowych, finansowania Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce, ACTA i innych kwestii.

Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze, a uczestnicy zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, tym razem nie w gmachu naszego Liceum, ale na Wiejskiej w gmachu Sejmu RP.

Agnieszka Przyjankowska

Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego

Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego


30.03.2012 roku odbędą się Mistrzostwa Województwa Mazowieckiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Piłkę Koszykową Dziewcząt pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Żyrardowa.

W turnieju biorą udział 4 najlepsze drużyny z Mazowsza, z którym jedna pojedzie na Mistrzostwa Polski.

Terminarz rozgrywek

Michał Ciecharowski

Weekend „Czerwoniaka” z FINAL FOUR

Weekend „Czerwoniaka” z FINAL FOUR


Kontynuując realizację projektu „Wszyscy jesteśmy kibicami”, którego koordynatorem jest Michał Ciecharowski nauczyciel wychowania fizycznego, liczna grupa uczniów wraz z nauczycielami z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Żyrardowie spędziła weekend (17-18.03.2012 r. ) w Łodzi, gdzie śledziła zmagania 4 najlepszych siatkarskich drużyn Europy.

W Atlas Arenie gdzie odbywały się zmagania sportowców trzynastotysięczny tłum kibicował oczywiście PGE Skrze Bełchatów. Rewelacyjna gra bełchatowskich siatkarzy sprawiła, że na trybunach panowała wspaniała atmosfera. Kibice wspierali graczy jak tylko mogli, uczuwając „klaskaczy”, trąbek, dłoni oraz gardeł, dzięki czemu wszyscy czuliśmy się jak w ulu.

Tak, tak, właśnie jak w ulu, gdyż to hasło „Witamy w Ulu”, które obowiązywało podczas Fiinal Four 2012 i znajdowało się na flagach oraz koszulkach kibiców wymyślił nasz uczeń Michał Wojtala.

Uczeń z „Czerwoniaka” stał się autorem hasła, które było przez ten weekend na ustach nie tylko ponad trzynastotysięcznego tłumu, ale całej Polski, która zasiadła przed telewizorami by oglądać rywalizację polskiej drużyny.

Sportowo PGE Skra Bełchatów zajęła 2 miejsce w Europie, po karygodnym błędzie głównego arbitra, który błędnie ocenił atak Michał Winiarskiego, który prawidłowo zdobył punkt.

Dziękujemy wszystkim kibicom z Żyrardowa za wspaniały doping i zapraszamy na kolejne siatkarskie emocje.

Michał Ciecharowski

Galeria zdjęć
Gimnazjaliści w naszej szkole

Gimnazjaliści w naszej szkole!!!


W dniach 13-16 marca w ramach Dni Otwartych odwiedzili naszą szkołę uczniowie ostatnich klas gimnazjów z Żyrardowa i okolicznych miejscowości takich jak Międzyborów i Mszczonów.

Na dobry początek zaproponowaliśmy im nietypową Lekcję Historii prowadzoną przez uczniów pierwszych klas, podczas której można było dowiedzieć się ciekawostek dotyczących m.in. polskich symboli narodowych, a także usłyszeć na temat odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Następna prezentacja, również prowadzona przez ucznia liceum, dotyczyła tegorocznej rekrutacji do naszej szkoły, a także omawiała poszczególne klasy, do których gimnazjaliści będą przyjmowani. Nacisk kładliśmy na przedmioty rozszerzone w poszczególnych klasach, a także przedmioty dodatkowe, które uczniowie wybiorą w momencie rozpoczęcia nauki.

Kolejna prezentacja multimedialna miała nieco inny charakter, dotyczyła bowiem życia naszego liceum, zarówno tego na co dzień, jak i „od święta”. Gimnazjaliści mogli zobaczyć około 300 slajdów pokazujących zdjęcia z przeróżnych projektów (także międzynarodowych), w których bierze udział nasza szkoła, wycieczek, imprez sportowych, zimowisk, uroczystości szkolnych przygotowywanych przez uczniów w formie przedstawień, konkursów, festiwali, studniówek, matur, czy spotkań z ważnymi osobistościami (m.in. z Prezydentem Bronisławem Komorowskim). Istotnym elementem tej właśnie prezentacji był komentarz w wykonaniu dwóch uczennic klasy drugiej. 

Żeby nie zanudzić uczniów jedynie słuchaniem i oglądaniem prezentacji, wszystkie spotkania z gimnazjalistami uświetnione były koncertami naszego szkolnego zespołu muzycznego, który jak zawsze stanął na wysokości zadania i zebrał ogromne, głośne owacje publiczności.

Na zakończenie wizyty w naszym liceum, gimnazjaliści zostali oprowadzeni po szkole przez przedstawicieli naszych uczniów, zaglądając w najciekawsze jej zakamarki i wchodząc nawet na prowadzone właśnie lekcje.

Cieszy nas to, że nieraz widzieliśmy entuzjazm na twarzach gimnazjalistów i słyszeliśmy, jak bardzo nasza szkoła przypadła im do gustu.

Zapraszamy!

Galeria zdjęć
Połowa drogi...

Połowa drogi...


Dnia 16 marca 2012 r. w naszej szkole rozpoczął się sprawdzian, diagnozujący umiejętności matematyczne i polonistyczne uczniów, w ramach wiosennej edycji projektu edukacyjnego „Połowa drogi…”.

Sprawdzian jest podzielony na dwie części: matematyczną i polonistyczną i uczestniczą w nim wszyscy uczniowie klas drugich.

W dniu dzisiejszym uczniowie przystąpili do testu matematycznego „Matematyka do potęgi P”.

Międzynarodowy Konkurs „Matematyka Bez Granic”.

Międzynarodowy Konkurs
„Matematyka Bez Granic”.


Dnia 16 marca odbył się Międzynarodowy Konkurs „Matematyka Bez Granic”.

Ideą Konkursu jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy:

 • krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata
 • szkołami danego regionu
 • matematyką i językami obcymi
 • samymi uczniami

W zawodach brały udział cztery klasy pierwsze: a, b, c oraz g.

Licealiści musieli zmierzyć się z trzynastoma zadaniami w ciągu 90 minut. Pierwsze z nich podane było w języku obcym.

Nasi uczniowie zobowiązani byli do przetłumaczenia go, rozwiązania, a następnie podania odpowiedzi w wybranym wcześniej języku angielskim. W rozwiązywaniu zadań uczestniczyły całe zespoły klasowe. Rywalizowały z uczniami z ponad 40 krajów.

Trzymamy kciuki za naszych zawodników i czekamy na wyniki!

Wykłady otwarte Ars Mathematica

Wykłady otwarte Ars Mathematica


15 marca do Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej wybrała się grupa naszych licealistów z klasy 2a oraz 3d. Mieli oni okazję wysłuchać dwóch wykładów:

  • Potęgi dwójki, prawo Benforda i twierdzenie Poincarego o powracaniu w wykonaniu Pawła Strzeleckiego
  oraz
  • Czy kwadrat da się podzielić na nieparzystą liczbę trójkątów o równych polach? – Michał Kieza.
Małgosia Rdest

Małgosia Rdest
Międzynarodową Mistrzynią Polski!!!


Małgosia Rdest - skromna, piękna i mądra nastolatka o nieprzeciętnym intelekcie i niebywałych zdolnościach jest aktualną Międzynarodową Mistrzynią Polski w prestiżowej kategorii KF2 w kartingu.

Od tego sezonu została ona objęta programem BMW Talent Cup i będzie zasiadać za kierownicą bolidu BMW FB02.

W zakładce "Pozytywnie zakręceni" możemy dowiedzieć się o jej sukcesach, zainteresowaniach, marzeniach i planach na przyszłość.

Na portalu Onet Sport w artykule pt. "Nastoletnia polska piękność przyspiesza" Małgosia udzieliła wywiadu Tomaszowi Kalembie.

Zapraszamy do lektury

Kangur

Kangur


W czwartek 15 marca 2012 roku o godzinie 900 odbył się Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny".

Konkurs trwał 75 minut. Wzięło w nim udział 38 uczniów: 20 w kategorii "Junior", 18 w kategorii "Student". Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzymał nagrodę uczestnika

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone pod koniec maja.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!!!

W ciemności

W ciemności


W poniedziałek 12 marca 2012 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do żyrardowskiego kina. Obejrzeli film pt.„W ciemności” wyreżyserowany przez Agnieszkę Holand, o którym przez ostatnie miesiące było głośno w mediach.

Film był nominowany do niezwykle prestiżowej nagrody - Oskara. Do udziału w seansie wszyscy uczniowie zgłosili się chętnie, ponieważ recenzje filmu były bardzo zachęcające. Myślę, że idąc na film wiele osób, nie było przygotowanych na tak trudny temat, jakim jest Holokaust.

Film ukazywał wiele drastycznych scen z życia codziennego walczących o przetrwanie Żydów. Doskonale odzwierciedlał życie ludzi w tych strasznych czasach. Dla większości uczniów temat poruszony w filmie był mało znany, dlatego bardzo cenne było jego przybliżenie. Uczniowie byli bardzo wzruszeni i myślę, że ten obraz pozostanie w ich pamięci bardzo długo.

Strona 96 z 114 << < 93 94 95 96 97 98 99 > >>
BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce