Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
Emil Hotkowski w II etapie Olimpiady Informatycznej

Emil Hotkowski w II etapie Olimpiady Informatycznej!!!


Z przyjemnością informujemy, że na podstawie nadesłanych rozwiązań zawodów I stopnia i decyzji Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej

 Emil Hotkowski, uczeń klasy 3a naszego liceum,

został zakwalifikowany do zawodów II stopnia XXI Olimpiady Informatycznej.

Gratulujemy!

Zawody II stopnia odbędą się w dniach 11-13 lutego br. w Warszawie.

Emilu, trzymamy kciuki!!!

Olimpiada historyczna

Olimpiada historyczna


W dniach 11.01 oraz 17.01.2014 roku odbywał się okręgowy etap olimpiady historycznej, w którym uczestniczyło czterech uczniów naszego Liceum: Daniel Bednarczyk, Michał Gajewski, Bogumił Kendzior oraz Kacper Kociszewski. 

Po części pisemnej polegającej na napisaniu wypracowania na wybrany temat z listy przygotowanej przez Komitet Główny Olimpiady uczniowie przystąpili do części ustnej, w której musieli wykazać się znajomością zagadnień historycznych na poziomie rozszerzonym oraz znajomością literatury historycznej.

 Do etapu centralnego, który zaplanowany jest na 4 - 6.04.2014 r. zakwalifikowanych zostało trzech uczestników wśród nich Bogumił Kendzior z klasy 3d.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Przyjankowska

W Domu Dziecka w Strobowie

Kochani!


Najwyższy czas przekazać Wam podziękowania od dzieci przebywających w Domu Dziecka w Strobowie, gdzie nasz szkolny zespół gościł z koncertem Nasze Betlejem w ostatni piątkowy wieczór.

Pierwszy pomysł, jaki mieliśmy, dotyczył jedynie wizyty u nich i wspólnego kolędowania. Natomiast dzięki Waszej pomocy, dzięki temu, że zadziałaliśmy wszyscy razem, możliwe było także obdarowanie ich świątecznymi upominkami.

Mimo, że jeszcze w czwartek byliśmy pełni obaw, że nie uda nam się uzbierać wystarczająco dużo pieniążków, żeby każde dziecko otrzymało prezent, w piątek to, co przynosiliście do mnie do 203 przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Dla każdego mieszkańca Domu Dziecka kupiliśmy indywidualnie podarunki - co udało nam się w ekspresowym tempie trzech godzin po naszych lekcjach w piątek, a przed próbą i wyjazdem do Strobowa:)

NASZE BETLEJEM po raz pierwszy dla Rodziców


NASZE BETLEJEM po raz pierwszy dla Rodziców!!!

 

W najbliższy wtorek, 21 stycznia – PO ZEBRANIACH Z WYCHOWAWCAMI - zapraszamy wszystkich Rodziców na koncert kolęd przygotowany przez nasz szkolny zespół muzyczny.


Rozpocznie się o godzinie 18:00 w sali 101 i mamy nadzieję, że wprawi Państwa po szkolnych zebraniach w wyjątkowo spokojny i ciepły nastrój


Minutnik

Minutnik zaprogramowany i wykonany przez Bartosza Woźniaka


Bartosz Woźniak jest pasjonatem elektroniki.

"Od zawsze interesowało mnie wszystko co wiązało się z przepływem prądu. I tak Krok po kroczku, od małego, zadając pytania, tacie czy też innym ludziom, którzy byli w temacie, wchodziłem na wyższe poziomy elektronicznego wtajemniczenia. Przy tym wszystkim pomagały oczywiście lekcje fizyki.

Dopiero na poziomie licealnym naprawdę zrozumiałem jak działa tranzystor, bo przecież lekcje fizyki wytłumaczyły mi istotę półprzewodnictwa. Tak właśnie zrodził się pomysł na wdrożenie tej wiedzy w coś co ją unaoczni.

Jednocześnie mojej mamie popsuł się minutnik produkcji CCCP. I wtedy powiedziałem - “Mamo, zrobię Ci lepszy.” I tak powstał w pełni działający minutnik.

Projekt był wykonywany w całości przeze mnie w zaciszu domowym, a patrząc w przeszłość widzę jak wiele mnie nauczył.

Zachęcam wszystkich do podobnych przedsięwzięć. Róbcie to co kochacie! "


Małe co nieco dla wtajemniczonych.

Sercem minutnika jest mikrokontroler a rodziny AVR, a jest to dokładnie atmega8l. Zaprogramowany z użyciem języka BASCOM, a Projekt płytki został wykonany w programie Eagle.

Mając już wzór ścieżek płytki mogłem wydrukować kliszę do naświetlania płytki, potem tylko wywoływanie, wytrawianie i montaż wszystkich elementów. Całość jest zasilana z baterii od nokii, wraz z wbudowanym gniazdem i układem ładowania możemy ładować minutnik z każdej ładowarki do noki na "cienki bolec".

Głównym celem projektu było nauczenie się multipleksowania wyświetlaczy. W skrócie polega to na szybkim zapalaniu i wygaszaniu poszczególnych wyświetlaczy. Czyli cyfra na danym wyświetlaczu pojawia się na kilka ms, żeby potem zgasnąć i wywołać zapalenie kolejnego wyświetlacza... i tak w kółko, ale jako że "ludzkie oko jest głupie" to nie widzi ultraszybkiego mrugania tych wyświetlaczy i odbiera je jako jednostajne świecenie. "

Gratulujemy  pasji!!!

25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce

"25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce"


Dnia 10 stycznia 2014 r. młodzież ponadgimnazjalna z 13 województw przystąpiła do I etapu konkursu: "25 lat działalności Senatu RP w wolnej Polsce" organizowanego przez Senat RP i Kuratoria Oświaty.

Wśród uczestników etapu rejonowego, który przeprowadzony został w Warszawie znaleźli się uczniowie naszego Liceum. Uczniowie odpowiedzieli na 40 pytań testowych obejmujących informacje dotyczące pracy Senatu, postaci senatorów, ważnych wydarzeń historycznych, w których Senat miał swój znaczący udział.

Do kolejnego, wojewódzkiego etapu zakwalifikował się uczeń klasy 3d - Daniel Bednarczyk, uzyskując najlepszy w rejonie wynik.

Etap wojewódzki obędzie się on na początku marca. Finaliści konkursu przyjadą do Senatu RP 8 kwietnia na symulację obrad. Obrady będą stanowiły początek wydarzeń związanych z obchodami 25. rocznicy odrodzenia Senatu RP.

Agnieszka Przyjankowska

Nasze Betlejem 2013

Nasze Betlejem 2013


20 grudnia 2013r., czyli ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, odbył się koncert, który należy już do tradycji naszej szkoły, a mianowicie "Nasze Betlejem 2013".

Koncert ten przygotowany był przez p. prof. Agatę Lepieszkę, która wraz ze szkolnym zespołem przypomniała zgromadzonym znane kolędy i pastorałki w nowych aranżacjach oraz zaprezentowała te mniej znane, lecz równie piękne.

W tym roku zespół szkolny wystąpił w nowym składzie, którego większość stanowili uczniowie klas pierwszych. Swoje piękne głosy prezentowały: Iwona Klejner, Aleksandra Ciężka, Karolina Gajewska, Dominika Bielecka, Malwina Skiba i Dominika Dach. Nowe aranżacje i różnorodność instrumentów zapewnili natomiast: Ela Kawka (saksofon), Maja Wrzodak (wiolonczela), Małgorzata Cieślikowska (skrzypce i gitara), Martyna Nowak (gitara) oraz Agata Baumel (skrzypce), Marta Melon (skrzypce), Aleksandra Siwek (pianino) i Krzysztof Wroński (pianino), którzy zarówno grali, jak i śpiewali.

Utwory, które zostały zaprezentowane to m.in. Uciekali” z musicalu Metro, „Kolęda dla nieobecnych”, "Kolęda płynie z wysokości", "Aniołowie biali", „Nikt z nas nie powinien być sam w taki wieczór” "To juz pora na wilijo" oraz kolęda "Oj, Maluśki, Maluśki" w góralskim wydaniu, a także "Jingle bells" oraz "We wish you a merry christmas" w wersji na saksofon i pianino. Nie mogło też zabraknąć tradycyjnej kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki", znanego wszystkim "Jest taki dzień" oraz "W Betlejem", które prezentowane jest co roku jako stały element koncertu.

Najwięcej emocji dostarczyła „Kolęda dla nieobecnych”, która wzruszyła niejednego słuchacza, wprowadziła nas w nastrój zadumy, pozwoliła się wyciszyć i pomyśleć nad tym, co w życiu najważniejsze.

Salę opuszczaliśmy w ciepłej, rodzinnej atmosferze oraz z uśmiechami na twarzach.

Ola Siwek 1b

Jarmark niemiecki

Filmowa relacja ze świątecznego jarmarku niemieckiego

11 grudnia 2013 r.

montaż: Jakub Oklesiński

operatorzy kamer:

  • Jakub Oklesiński

  • Marceli Kuran


Filmowa relacja ze Stefanek

Filmowa relacja ze Stefanek - 29 listopada 2013 r.

montaż: Jakub Oklesiński

operatorzy kamer:

  • Jakub Oklesiński

  • Marceli Kuran

  • Sylwia Chojnacka


AKCJA LWÓW

AKCJA LWÓW

GWIAZDKA 2013


W tym roku po raz szósty 10 mazowieckich szkół współpracujących z obwodem warszawskim kombatanckiej organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość wzięło udział w akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa”. Idea akcji polega na zbieraniu paczek żywnościowych zawierających podstawowe produkty: mąkę, kaszę, cukier, olej, konserwy i słodycze oraz pozyskiwaniu drobnych kwot pieniędzy. Otrzymane lub przygotowane paczki i zebrane pieniądze są przekazywane potrzebującej Polonii we Lwowie i okolicznych wioskach i miasteczkach: Gródku Jagiellońskim, Komarnie, Borysławiu, Stryju, Czortkowie, Szczercu, Stanisławowie, Kołomyi itd. przez prezesa Zarządu WiN mjr Waldemara Kruszyńskiego i towarzyszących mu nauczycieli i uczniów.

W ciągu 2 tygodni udało się nam zebrać rekordową liczbę 280 paczek (w tym 214 paczek żywnościowych ze szkół, 40 paczek od instytucji oraz 26 paczek z książkami, ubraniami, butami, aparatem do mierzenia ciśnienia i puzzlami dla dzieci a także laptop. Dodatkowo zgromadzono sumę 4.050 złotych, którą podzielono pomiędzy 15 kombatantów. Uczestniczące w zbiórce żyrardowskie Liceum im. Stefana Żeromskiego, dzięki ofiarności uczniów i ich rodziców oraz grup rekonstrukcyjnych, organizacji społecznych i prywatnych darczyńców przygotowało 88 paczek i pozyskało kwotę ok. 2 tys. złotych. Do każdej zaklejanej przez nas paczki wkładaliśmy indywidualne życzenia świąteczne i opłatek.

W dniu 12 grudnia dzięki pomocy Kancelarii Prezydenta RP, mjr Waldemar Kruszyński i nauczyciele: Anna Andrzejewska z delegacją uczniów z warszawskiego LO im. E. Konopczyńskiego oraz Sławomir Maszewski wraz z dwoma uczniami z LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, powieźli zgromadzone paczki i pieniądze do Lwowa. Mimo kłopotów przeładunkowych na granicy, cały transport bezpiecznie dotarł do bazy w Brzuchowicach, gdzie paczki zostały podzielone pomiędzy 21 instytucji, towarzystw polonijnych, parafii i kombatantów.

Następnego dnia wraz z delegacją Kancelarii Prezydenta RP z p. Waldemarem Strzałkowskim na czele, mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniach z Polakami w Gródku Jagellońskim i Komarnie. Ofiarność Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz nasza wzbudziły wiele entuzjazmu.

W podziękowaniach został dostrzeżony najważniejszy cel naszej wizyty – głęboka wdzięczność tamtejszych Polaków za to, że Ojczyzna o nich pamięta. W godzinach popołudniowych w jednym ze lwowskich hoteli doszło do spotkania z kombatantami i przedstawicielami Polonii, w którym wzięli udział minister Jan Stanisław Ciechanowski, polski konsul generalny p. Jarosław Drozd oraz nasza delegacja. Każdy z kombatantów obok 2 paczek żywnościowych otrzymał pewną kwotę pieniędzy, która nierzadko wynosiła połowę ich emerytury. Tych kombatantów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogli uczestniczyć w spotkaniu odwiedziliśmy w domach. Wielu wzruszeń dostarczył naszym uczniom osobisty kontakt z weteranami walk o niepodległość, a szczególnie ze 104-letnim żołnierzem Września 1939 roku, panem Teodorem Furtą. Potoczyły się wspomnienia, w których obok walki, przewijały się obrazy sowieckich łagrów i represji. „Żywa lekcja historii” dała niezwykłą szansę nawiązania międzypokoleniowej więzi.

W ostatnim dniu naszej wizyty odwiedziliśmy cmentarz Orląt Lwowskich, złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy biało-czerwone znicze. Minutą ciszy uczciliśmy wszystkich poległych w obronie polskiego Lwowa, przystając na chwilę przed kwaterą Antka Petrykiewicza, najmłodszego, 13-letniego kawalera Virtuti Militari.

Wracając ku granicy spotkaliśmy się w Żółkwi z polską rodziną, która doczekała się sześciorga dzieci. I znów nasza pomoc witana była z wielką wdzięcznością. Te trzy dni wywarły na nas niezatarte wrażenie. Poczuliśmy, jak bardzo nasz wysiłek był potrzebny i dlatego w imieniu lwowskiej Polonii możemy powiedzieć wszystkim ofiarodawcom: „Dziękujemy, w tę Wigilię, choć z daleka będziemy z Wami”.

Sławomir Maszewski

nauczyciel historii w LO w Żyrardowie

Wybieramy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego!

Wybieramy przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego!


W dniu 20 października 2013 r. odbyły się wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Zgłosiło się jedenastu kandydatów z klas pierwszych i drugich. Głosowanie było tajne, poprzez wybór jednej osoby z listy, na przygotowanych do głosowania kartkach. Swój głos oddało 309 osób, co stanowi 56% wszystkich uczniów szkoły. Największą ilość głosów zdobyła Martyna Kałużna – 35% głosów, Bartosz Galantowicz – 28% głosów i Sebastian Wrzesień – 16,2%. głosów. Jednak żaden z kandydatów nie uzyskał więcej niż 50% głosów.

Komisja Skrutacyjna podjęła decyzję o odbyciu się drugiej tury wyborów, w której udział wzięło dwoje kandydatów z największą liczbą głosów, tj. Martyna Kałużna i Bartosz Galantowicz. Zagłosowało w niej 245 osób, a poparcie 144 z nich (57,6%) uzyskała Martyna Kałużna zostając nową przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego.

Życzymy nowej przewodniczącej samych sukcesów i radości z pełnionej funkcji !

Strona 95 z 132 << < 92 93 94 95 96 97 98 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25