Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
Młodzieżowa inicjatywa obywatelska

Młodzieżowa inicjatywa obywatelska – Po co współczesnym pamięć o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i jaka pamięć?


„Każdy ważny powód Spotkania z Drugim Człowiekiem stwarza istotne konsekwencje, ta sytuacja zobowiązała nas do głębszego zainteresowania się indywidualną historią nietuzinkowej postaci, jaką był Jan Michał Langiewicz, ale również trudnymi tematami dotyczącymi skomplikowanych relacji polsko-żydowskich…, bo dla niektórych zobaczenie przede wszystkim Człowieka w Człowieku było i jest nieosiągalnym wyzwaniem, któremu jednak zawsze możemy próbować sprostać, tak jak to uczynił Jan Michał Langiewicz, ratując więcej niż jedno życie….”( fragm. artykułu przekazanego do druku w Tygodniu Żyrardowa).

W naszej szkole 25 kwietnia odbyła się niezwykła „lekcja” obywatelskiego wychowania. Pomysłodawcą była grupa działająca w ogólnopolskim projekcie Młody Obywatel [wcześniej również w Comeniusie], która w ramach własnej obywatelskiej inicjatywy postanowiła w roku z patronatem Jana Karskiego upamiętnić fakt posiadania Medalu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata przez dyrektora liceum z lat 50. i 60.- Jana Michała Langiewicza. Zgodę na to przedsięwzięcie i współpracę wyraziła rodzina „Sprawiedliwego”, zaprzyjaźnieni z nią członkowie rodzin „Ratowanych” oraz rodzin innych skutecznie razem z Janem Langiewiczem zaangażowanych w pomoc Żydom podczas II wojny światowej.

Projekt zakończy podjęcie decyzji o inicjatywie, która w przestrzeni szkoły materialnie upamiętni fakt uhonorowania Jana Michała Langiewicza jako Sprawiedliwego, ale również nie wykluczamy możliwości podjęcia, ze wsparciem szkoły, inicjatywy skierowanej do władz miasta z propozycją trwałego upamiętnienia osoby pana Langiewicza w mieście.

Spotkanie Sprawiedliwi są dla nas wyzwaniem rozpoczęło w naszej szkole i w mieście opowieść o Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, osobie zasłużonej dla wojennej konspiracji, więźniu niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, organizatorze tajnych kompletów - dyrektorze i nauczycielu naszej szkoły sprzed wielu lat, jednym spośród ok.6,5 tysiąca Polaków, którzy narażając swoje życie, pomagali bezinteresownie Żydom przetrwać Zagładę.

To, co się zdarzyło tego dnia, było ważne i niepowtarzalne: państwo Langiewiczowie pierwszy raz mieli okazję w liceum, w naszym mieście publicznie opowiadać o znanym tylko zainteresowanym fakcie posiadania tak wyjątkowego medalu przez ojca pana Marka. Pan Michał Marek też przyznał się „do debiutu” w publicznym poruszaniu bolesnych rodzinnych tematów. Goście obdarowali nas zaufaniem - to ono nadało spotkaniu wyjątkowy wymiar …Bardzo dziękujemy! Czujemy się zobowiązani!

W szkole przed spotkaniem toczyły się różne prace projektowe, np. odbyły się w ramach nowego przedmiotu historia i społeczeństwo dwie lekcje, prowadzone przez nauczycielkę Elżbietę Żaboklicką, poświęcone zagadnieniu Sprawiedliwych w kontekście Holocaustu a eksponujące uniwersalny etyczny cel takiej edukacji. Również powstały dwie ekspozycje tematu na szkolnych korytarzu dostępne dla wszystkich uczniów.

Koordynacja projektu i jego opis

Bożena Gąsiorowska

Oferta edukacyjna

Ofertę edukacyjną naszej szkoły możesz obejrzeć na stronie:
www.ponadgimnazjalne.edukacja.warszawa.pl

Maturzyści 2014

Maturzyści 2014

Film Telewizji Żyrardowskiej emitowany 29 kwietnia 2014 roku, prezentowany na stronie www.zyrardow.pl

Jan Michał Langiewicz

Projekt mający na celu upamiętnienie osoby profesora Jana Michała Langiewicza, byłego dyrektora naszej szkoły. Za pomoc i ratowanie Żydów podczas II wojny światowej został uhonorowany w 1981 roku medalem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Film Telewizji Żyrardowskiej emitowany 29 kwietnia 2014 roku, prezentowany na stronie www.zyrardow.pl

Zakończenie roku szkolnego maturzystów


Zdjęcie z facebooka Bartka Ogonowskiego

Zakończenie roku szkolnego maturzystów

W dniu 25 kwietnia 2014 roku o godzinie 16.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas maturalnych.  
Wspomnienie o prof. Kazimierze Choińskiej

KAZIA. NAUCZYCIELKA Z POWOŁANIA.

WSPOMNIENIE O PANI PROFESOR KAZIMIERZE CHOIŃSKIEJ



W nocy z 8 na 9 kwietnia br. nie doczekawszy swoich 90-tych urodzin, odeszła od nas pani profesor Kazimiera Choińska, długoletnia nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Była niezwykłym pedagogiem i jeszcze bardziej niezwykłym człowiekiem. Drobna, delikatna, o żywej inteligencji i zadziornym usposobieniu, ale nade wszystko „wielkim” dla swoich uczniów, sercu.

Była rodowitą żyrardowianką. Urodziła się 31 lipca 1924 roku. Jej rodzicami byli Kazimierz Choiński i Waleria z Kossakowskich. Ukochana córeczka tatusia dostała po nim nie tylko imię, ale i charakter bojowniczy i nieustępliwy. Historia wplotła się w jej życie i określiła jej przyszłość. Jej dziadek po kądzieli Franciszek Kossakowski poległ broniąc Radzymina przed bolszewikami w 1920 roku. Ojciec, w okresie hitlerowskiej okupacji żołnierz ZWZ-AK, aresztowany przez Niemców, uciekł w styczniu 1943 z budynku żandarmerii w Żyrardowie (dom Błaszczyńskiego) i ukrywał się w Warszawie. Walczył w powstaniu, przeszedł przez piekło Starówki i strasznego marszu kanałami do Śródmieścia. Kim mogła zostać jego córka? Tylko historykiem i nauczycielem!

Po ukończeniu Wydziału Historyczno-Filozoficznego na Uniwersytecie Warszawskim w 1952 roku rozpoczęła pracę w Liceum Pedagogicznym w Grodzisku Mazowieckim. Od roku 1964 pracowała w Szkole Podstawowej nr 1 im. Romualda Traugutta w Żyrardowie, aby w roku 1969 związać się już na stałe z naszym żyrardowskim liceum. Uczyła w nim 23 lata.

Kiedy sięgam pamięcią do swoich uczniowskich czasów w starym, nobliwym budynku przy ulicy Sienkiewicza, Kazia (jak ją familiarnie nazywaliśmy!) jest zawsze obecna w moich wspomnieniach. Żywa, jak fryga, błyskotliwa, mistrzyni ciętej riposty. Pamiętam, jak po prowadzonej przez uczniów mojej klasy wizytowanej lekcji o Armii Krajowej (w latach 70-tych to nie było już zakazane, ale nie zalecane!) naraziła się pani profesor na zarzut, że ci uczniowie są jacyś przeuczeni. Natychmiast odpowiedziała: - To chyba lepiej, niż mieliby być niedouczeni. Potrafiła też, jak lew bronić swoich ulubionych uczniów, zarówno wtedy kiedy ponosili porażki w walce z tajemniczą, bezdenną otchłanią matematyki i fizyki, jak i wówczas gdy nieświadomi politycznych ograniczeń zorganizowali w szkole nielegalne obchody rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i w opinii ówczesnych władz uczynili z liceum niemal „kolebkę kontrrewolucji”.

Była też czasem Pani Profesor przyczyną zabawnych qui pro quo. Rzeczywiście w swoim brązowym fartuchu i papuciach z pomponem na pierwszy rzut oka nie przypominała szacownej nauczycielki. Do dzisiaj z rozbawieniem wspominamy historię świeżo upieczonej licealistki, która po pierwszym dniu zajęć na pytanie taty (skądinąd też nauczyciela!), jak jej się podobały lekcje, odpowiedziała z rozbrajającą szczerością: - Było fajnie, tylko dlaczego historii uczy nas pani woźna?

Kazia, nasza Kazia, jak wielki wpływ na nas wywarła. Czy to nie dzięki niej wielu z nas zostało nauczycielami, a część historykami? Jak wiele jej zawdzięczasz Małgosiu, Tereso, Magdo, Agnieszko, Mirku, Zbyszku …… ?

Pamiętamy, jak z ironicznym uśmieszkiem powtarzała:- Ten kto podjął pracę w szkole z powołania – jest artystą. Ten, kto w części minął się z powołaniem – jest rzemieślnikiem. A ten, kto trafił do tej pracy przypadkiem - jest idiotą! Czy dzisiaj potrafimy być artystami?

A potem długo po przejściu na emeryturę interesowała się losem swoich uczniów, cieszyła się z ich sukcesów, z żalem przyjmowała porażki. Żyła życiem nie tyle szkoły, co jej absolwentów. A my staraliśmy się odwdzięczyć się naszej ukochanej Pani Profesor, częstymi wizytami, opieką, życzliwą rozmową ….

Byłem z nią w jej ostatnich chwilach w szpitalu. Trzymałem za rękę. I wtedy podeszła do mnie zatroskana pielęgniarka pytając kim jest dla mnie pacjentka, czy może rodziną? Odpowiedziałem jej bez wahania: - Kimś więcej, proszę siostry! Ona jest moją nauczycielką!. Ucałowałem drobną dłoń Pani Profesor i odszedłem, aby już jej nie zobaczyć …..

Będzie mi brakowało naszych długich rozmów, jej bystrych uwag i dobrych rad. Ale taki nauczyciel nie odchodzi zupełnie. Żyje w nas, swoich uczniach … I wielu z nas może z dumą o sobie powiedzieć: „Historii uczyła mnie Kazia, pani profesor Kazimiera Choińska.”

Jej uczeń Sławomir Maszewski

Życzenia Wielkanocne

WIELKANOC 2014


DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2014

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI


2 kwietnia 2014r odbyła się XI edycja ogólnopolskiego Dnia Przedsiębiorczości.

Uczniowie Czerwoniaka po raz kolejny nie zawiedli i licznie uczestniczyli w projekcie, którego organizatorem jest Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

Udział wzięło 431 uczniów, których przyjęło 267 firm z całej Polski.

„Czerwoniak” w Ambasadzie Niemiec

„Czerwoniak” w Ambasadzie Niemiec


Czwartego kwietnia grupa uczniów z naszego liceum odwiedziła Ambasadę Niemiec w Warszawie. Organizatorki wyjazdu Pani Anna Kamińska oraz Pani Ewa Fatalska – nauczycielki języka niemieckiego tym przedsięwzięciem nagrodziły tych, którzy zasłużyli się swoją pracą i zaangażowaniem w Jarmarku Bożonarodzeniowym organizowanym w grudniu zeszłego roku w „Czerwoniaku”.

Budynek Ambasady Niemiec mieści się w centrum miasta, przy ul. Jazdów. Punktualnie o godz. 11.00 uczniowie wraz z opiekunkami weszli główną bramą na jej teren, gdzie powitała ich w przestronnym foyer prowadząca później wykład Pani Dorota Katner z Wydziału Prasowego Ambasady. Prezentacja dotycząca najważniejszych informacji oraz ciekawostek związanych z Niemcami odbyła się w sali konferencyjnej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca w ambasadzie, ile jest w niej wydziałów, ilu pracowników zatrudnia oraz gdzie mieszka ambasador. Po zakończonej prezentacji była okazja do zadawania pytań dotyczących Niemiec, czy pracy w ambasadzie.

Miłym zaskoczeniem dla uczniów były upominki Stanowiły je długopisy, oryginalne torby, czy czasopisma, jak i foldery niemieckojęzyczne. Kolejnym punktem spotkania było przejście przez tzw. śluzę do zamkniętej części Ambasady, gdzie znajdują się różne miejsca pracy w tej placówce. Tutaj można było podziwiać obraz urodzonej w Bułgarii, a mieszkającej w Berlinie artystki Klio Karadim. Klio na zlecenie Ambasady Niemiec stworzyła obraz pt. „Berlin – Warszawa”. Ta wielkoformatowa praca, w symboliczny sposób łączy ciekawe miejsca i zabytki obydwu stolic. Zadaniem uczniów było znalezienie jak największej ich liczby. Na koniec zrobiono wspólne pamiątkowe zdjęcie, by uwiecznić ten niezwykle ciekawy oraz niepowtarzalny dzień.

Wizyta w Ambasadzie Niemiec w Warszawie stanowiła doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy na temat kraju, jakim są Niemcy, tak by zrozumieć, że w rzeczywistości są one nam o wiele bliższe niż się wydaje.

COMENIUS 2012-2014

COMENIUS 2012-2014
„Szkolna fabryka inicjatyw-równe obywatelstwo”


Właśnie trwa ostatnie, podsumowujące spotkanie w ramach koordynowanego przez Panią Danutę Czyżewską projektu unijnego. 16 uczniów Naszej Szkoły gości w swoich domach młodych ludzi z Norwegii, Francji, Węgier, Grecji i Cypru.

Odbyło się już oficjalne spotkanie nauczycieli z lokalnymi władzami w Resursie. Goście byli zachwyceni posiłkiem i elegancją wnętrz.

Za nami wycieczka do Majdanka i zwiedzanie Lublina oraz gry planszowe i symulacja przedsiębiorstwa.

Dziś 7 kwietnia – Warszawa - spotkania w Feminotece i Lambdzie (zgodnie z tematem projektu), Muzeum Powstania Warszawskiego, gra miejska na Starówce, tradycyjne polskie jedzenie w Zapiecku i… oczywiście zakupy w Złotych Tarasach.

Jutro – prezentacje szkół, nauka poloneza i języka polskiego.

Wolny czas uczniowie spędzają razem w kręgielni, na ognisku.

Grupa już jest zgrana. Uczniowie szlifują swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim ale przede wszystkim umiejętności znalezienia się w różnonarodowej społeczności.

Konkurs Akademii KoLibra 2014

Paweł Kowalski zwycięzcą II edycji Konkursu Akademii KoLibra!!!


Zdjęcie ze strony akademiakolibra.pl

Akademia KoLibra to konkurs ekonomiczny dla uczniów szkół średnich. Jego celem jest promowanie wiedzy na temat funkcjonowania gospodarki wśród młodych ludzi. Tegoroczna edycja konkursu jest pod hasłem „Co czyni nas bogatymi”.

Kilkustronicowy esej o ekonomii Pawła, znalazł się wśród 20 najlepszych prac i zagwarantował mu udział w ośmiu spotkaniach ekskluzywnego ekonomicznego Seminarium, które odbyły się 8 i 9 marca w Warszawie. Zajęcia były podzielone są na dwa bloki EKONOMIA oraz PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ. W trakcie wykładów uczestnicy poznali tajniki rządzące ekonomią, dowiedzieli się od czego zależy sukces rynkowy i dlaczego niektórzy przedsiębiorcy doskonale radzą sobie na rynku, a niektórzy bankrutują?

Gośćmi Akademii Kolibra byli m.in.: dr hab A. Glapiński - prof. SGH i członek Rady Polityki Pieniężnej, Andrzej Sadowski- wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha, C. Kaźmierczak – prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Kamil Cebulski – najmłodszy polski milioner.

16 marca w Warszawie odbył się finał konkursu „Akademia KoLibra”.

Na egzaminie ustnym każdy z uczestników musiał wykazać się wiedzą ekonomiczną, pomysłowością oraz przedsiębiorczością. Na ocenę końcową złożyły się: esej (20%), aktywność na seminariach (20%) oraz egzamin (60%).

Paweł zajął III zaszczytne miejsce!!!

Gratulujemy!!!

Strona 92 z 132 << < 89 90 91 92 93 94 95 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25