Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Kwietnia 26, 2024
Warsztaty „edukacja dla życia”- Budowanie niezależności finansowej młodych kobiet

 

Warsztaty „edukacja dla życia”- Budowanie niezależności finansowej młodych kobiet


 

Kolejne warsztaty „edukacji dla życia”- Budowanie niezależności finansowej młodych kobiet.

1 marca miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach organizowanych w szkole we współpracy z Centrum Praw Kobiet –filia w Żyrardowie-prowadzonych przez Katarzynę Tarnowską w ramach Fabryki Szkolnych Inicjatyw-równe obywatelstwo /Comenius. Szkolnym opiekunem przedsięwzięcia była prof. Ada Adamiak Kwietniewska.

Podczas zajęć mogłyśmy przeanalizować własną płynność finansową, zarówno od strony wpływów jak i wydatków. Skonfrontowałyśmy się z kluczowym problemem położenia kobiet w społecznych warunkach w kwestii dostępu do pieniędzy i ewentualnej swobody dysponowania nimi, tj.: wybierałyśmy opcje wolność czy zależność finansowa i omawiałyśmy konsekwencje wynikające z tego wyboru. Razem przeanalizowałyśmy wpływ mediów oraz innych czynników na zakupy dziewcząt oraz stworzyłyśmy listę możliwości uczciwego zarabiania pieniędzy.

Warsztaty miały różnoraką formę, towarzyszyły im ciekawe i emocjonujące dyskusje, czas na własne przemyślenia, pracę indywidualną. Prezentację tematu wspierały multimedia, m.in. film i piosenka. Ponadto zostałyśmy zapoznane z metodami i możliwościami przechowywania własnego kapitału z założeniem , żeby przynosił jak największe zyski. Niezwykle przydatne było przeanalizowanie ofert kont dla młodzieży w różnych bankach.

Wszystkim spotkanie się bardzo podobało, a główną maksymą, którą wyniosłyśmy, jest stwierdzenie: „Najważniejszą inwestycją jesteśmy my same!”

Jak rozumiemy to hasło?

Jeśli uświadomimy sobie swoją wartość i podejmiemy działania mające na celu własny rozwój w powyższej dziedzinie, to więcej drzwi stanie przed nami otworem. W naszym interesie jest rozwijać swoją świadomość w zakresie możliwości inwestowania pieniędzy i umiejętnego rozsądnego gospodarowania nimi. Wiedza o finansach to mądra inwestycja we własną osobę!

Ada I c

Konkurs „Poezja ponad granicami” 2013

 

Konkurs „Poezja ponad granicami”


 

1 marca szóstka wybranych z naszej szkoły uczniów reprezentowała naszą szkołę w kolejnej edycji konkursu recytatorskiego „Poezja ponad granicami”.

Do tej pory co roku zajmowaliśmy miejsca na podium, jednak były to miejsca drugie bądź trzecie, w tym roku – sięgnęliśmy po pierwsze!

W kategorii język angielski pierwsze miejsce zdobył Paweł Kowalski (z grupy p. Agnieszki Wilk, klasa 2a) recytując wiersz „Ask Me No More” Alfreda Lorda Tennysona.

Trzecie miejsce w tej samej kategorii uzyskała Maja Sosnowska (klasa 1c) przygotowywana przez p. Agatę Lepieszkę, mówiąc wiersz „ Self Defence” Janine Haig, wyróżnienie zaś trafiło do Marty Liszewskiej (klasa 1e) – z wierszem Roalda Dahla „The Pig”.

Pierwsze miejsce uzyskaliśmy również w kategorii języka francuskiego: Dominika Kobus, pod kierunkiem p. Moniki Schotkosky wystąpiła z wierszem „Sous le pont Mirabeau”.

Chętnych do wystąpienia za rok zachęcamy już teraz do poszukiwania interesujących do interpretacji na scenie wierszy!

Anglojęzyczny Festiwal Humoru 2013

Anglojęzyczny Festiwal Humoru


W dniu 24 lutego, na dwa dni przed feriami zimowymi, po raz kolejny ekipa z naszej szkoły miała szansę wystąpić w Anglojęzycznym Festiwalu Humoru pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty w żyrardowskim Centrum Kultury.

Mateusz Mińkowski , Filip Zajdel oraz Igor Siedlecki (klasa 3a) pod kierunkiem p. Agaty Lepieszki przygotowali w języku angielskim skecz z repertuaru kabaretu Ani Mru Mru i wystąpili na scenie obok 17 innych skeczy wystawianych przez 10 różnych szkół, w tym – przez kilka liceów z Warszawy.

Nasz występ wywoływał salwy śmiechu wśród publiczności, więc nie mogło być inaczej – chłopcy zajęli DRUGIE MIEJSCE, plasując się zaraz po skeczu uczniów z Puszczy Mariańskiej. Nagrodę wręczył im sam gwiazdor festiwalowego dnia – Conrado Moreno, komentując z zadowoleniem ich zdolności aktorskie i kabaretowe.

Chłopcy powtórzyli swój występ po feriach, 1 marca, występując już na scenie w liceum, przed duńskimi uczniami ze szkoły w Haarby. Okazało się, że Duńczyków udało im się rozbawić równie sprawnie jak publiczność polską, za co otrzymali gorące brawa, gratulacje i komplementy m.in. od opiekunów grupy.

Dzień Matematyki 27 lutego 2013r.

Dzień Matematyki


Dnia 27 lutego 2013r. w Centrum Kultury w Żyrardowie odbył się zorganizowany po raz pierwszy przez nasze Liceum „Dzień Matematyki”.

Wśród zaproszonych gości pojawili się: zastępca prezydenta Miasta Żyrardowa pan Grzegorz Obłękowski, pani Naczelnik Wydziału Oświaty i Kultury Fizycznej Barbara Cieplak, dyrektorzy i nauczyciele matematyki szkół gimnazjalny i ponadgimnazjalnych powiatu żyrardowskiego.

Zaproszeni goście oraz uczniowie mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów:

  • „Różne twarze matematyki” w wykonaniu dr hab. Tadeusza Rzeżuchowskiego prof. nadzw. z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej
  • Matematyka na straży tajemnic” w wykonaniu dr Barbary Roszkowskiej-Lech z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Oba wykłady ukazały potęgę matematyki, czyli jej zastosowanie w otaczającym nas świecie.

Tematem wiodącym tego dnia była kryptologia – nauka o szyfrowaniu, czyli bezpiecznym przekazywaniu informacji.

Po wykładach uczniowie naszego liceum: Paweł Kowalski i Emil Hotkowski przedstawili krótką prezentację „Nietzschego sobie szyfry”, w której, w zabawny sposób, pokazali działanie wybranych szyfrów.

W przerwie przygotowano różne atrakcje. Uczestnicy mogli obejrzeć dwie wystawy:

  • „Od hieroglifów do podpisu cyfrowego”
  • „Odszyfrować zwycięstwo”

Uzupełnieniem wystaw były informacje zawarte w specjalnym wydaniu szkolnej gazetki „Młode Pióra”, którą zredagowali uczniowie klasy 2a. Dostępna była również prezentacja multimedialna dotycząca kryptologii, na stanowisku komputerowym.

Na zaproszonych gości czekał poczęstunek przygotowany przez uczniów.

Zorganizowano również konkurs związany z łamaniem szyfru, który wygrał Kacper Bruś – uczeń klasy 1a.

Na zakończenie „Dnia Matematyki” uczestnikom zaproponowaliśmy film Andrzeja Tomczaka pt: „Tajemnice Enigmy”. Chcieliśmy w ten sposób przybliżyć postać niezwykłego matematyka – Mariana Rejewskiego oraz jego przyjaciół – Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy przyczynili się do rozszyfrowania ENIGMY –przenośnej maszyny szyfrującej wykorzystywanej przez siły zbrojne oraz służby wywiadowcze Niemiec podczas II wojny światowej.

Sztuka „Wariat i zakonnica"

Sztuka „Wariat i zakonnica"


Sztuka „Wariat i zakonnica – czyli nie ma złego co by na jeszcze gorsze nie wyszło” Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1924 r. po raz pierwszy została wystawiona w teatrze miejskim w Toruniu pt. „Wariat i pielęgniarka” – obawiano się bowiem reakcji kościoła. Teraz powraca w nowej odsłonie jako debiut uczniów naszego liceum, którzy w tym roku wznowili działalność teatru „36 zł”.

W główne, a zarazem tytułowe role wcielili się Malwina Skiba i Eric Wawrzyniak. Pracą aktorów kierował Pan Profesor Mirosław Wasiewicz.

Od pierwszej sceny widz w napięciu obserwuje zmagania wariata z własnym umysłem i światem zewnętrznym, społeczeństwem co przedstawione jest w pełen realizmu, przejmujący sposób. Aktorzy mimo młodego wieku i wręcz zerowego doświadczenia wykazali się pełnym profesjonalizmem i wspaniale odegrali swoje role. Stało przed nimi nie lada zadanie, sztuka mimo, że jest komedią niesie ze sobą ważny przekaz. Wariat jest artystą, który nie może poradzić sobie z własnym geniuszem, szczególnie gdy zamknięty jest jak królik doświadczalny, a jego twórczość nie może znaleźć ujścia. Jednak tak jak nie da się zabronić ptakowi latać ani oswoić dzikiego zwierzęcia tak samo nie da się zamknąć świata przed artystą.

Muzyka była bardzo dobrze dopasowana do sytuacji jaka panowała na scenie, oraz wszystkim obecnym na sali była doskonale znana. Wykorzystano bowiem soundtrack z filmów Quentina Tarantino. Widać było, że aktorzy czuli się na scenie swobodnie co sprawiało, że byli w stanie przekazać zebranym groteskowy charakter sztuki Witkacego, wynikały z niego humorystyczne sytuacje, jak choćby śmierć głównego bohatera. Na sali często było słychać śmiech, a atmosfera była ciepła i przyjemna.

Na pierwszy rzut oka widać było, że poświęcono nad tym spektaklem godziny ciężkiej pracy. Wszystko było idealnie dopracowane, włącznie ze specjalnie na tą okazję uszytymi strojami.

Spektakl został nagrodzony owacją na stojąco przez 120 osób! Sztukę oglądało się z przyjemnością, z chęcią wybrałabym się na ten spektakl ponownie i z pewnością bym się na nim nie nudziła.

Polecam.

W przedstawieniu grali:

  • Mieczysław Walpurg – Eric Wawrzyniak
  • Siostra Anna – Malwina Skiba
  • Siostry przełożone Barbary – Klaudia Maziarz i Karolina Dąbrowska
  • Siostra Helga – Karolina Bielińska
  • Siostra Aleksandra – Aleksandra Melon
  • Doktor Jan Burdygiel – Michał Kamiński
  • Doktor Efraim Grüen – Jakub Oklesiński
  • Alfred Brodata Bestia – Artur Jakubowski
  • Pafnucy Brodata Bestia – Albert Świrta
  • Operator świateł – Kinga Guzik
  • Dźwięk – Beata Bury
  •  Kostiumy – Pani Wiesia i zespół
 Data premiery: 22.02.2013
Sala Centrum Kultury w Żyrardowie.

Agnieszka Dobies

MiNI Akademia Matematyki

MiNI Akademia Matematyki


W sobotę, 2 marca 2013 r. w Gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, grupa młodzieży naszego liceum po raz kolejny uczestniczyła w wykładach z matematyki w ramach MiNI Akademii Matematyki.

Tematem wykładu, który poprowadził prof. Krzysztof Chełmiński, były "Niezmienniki i półniezmienniki w zadaniach"

W trakcie wykładu zaprezentowane były przykłady wykorzystania niezmienników i półniezmienników w zadaniach matematycznych. Metoda ta jest bardzo przydatna w rozwiązywaniu zadań konkursowych i olimpijskich.

Po wykładzie i 15-minutowej przerwie tradycyjnie rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, podczas których uczniowie samodzielnie rozwiązywali zadania o różnym stopniu trudności związane z tematyką wykładu.

Akademia Aktywny Żyrardowianin

Akademia Aktywny Żyrardowianin


Uczniowie klasy 2d byli uczestnikami dwóch etapów projektu „Akademia Aktywny Żyrardowianin”, którego patronem było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie oraz stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”.

Celem głównym projektu jest wzmocnienie edukacji społecznej i korzystania z narzędzi kontrolnych obywateli w życiu publicznym i sprawowania nadzoru nad organami państwa i samorządu poprzez aktywizację mieszkańców miasta Żyrardowa. Osiągnięcie tego celu jest możliwe dzięki osiągnięciu celów szczegółowych, takich jak: aktywizacja młodzieży szkół średnich i podniesienie poziomu wiedzy obywatelskiej w zakresie prawa do informacji publicznej, wzrost aktywności organizacji pozarządowych w praktykach obywatelskiego nadzoru nad działalnością jednostek publicznych i administracji lokalnej oraz promocja narzędzi, które są wpisane w system prawa i zapewniają szeroki udział obywateli w nadzorowaniu działań gminy i które najlepiej realizują zasady przejrzystości, rzetelności i jawności działań. Pierwszy etap projektu to zajęcia informatyczne: „Internetowe źródła informacji publicznej” – jak i gdzie szukać, jak sprawnie i efektywnie wykorzystywać zasoby internetowe.” Uczniowie zdobywali podstawowe umiejętności informatyczne i społeczne w zakresie efektywnego wyszukiwania i posługiwania się informacją publiczną.

Drugim etapem przedsięwzięcia były warsztaty aktywizujące postawy społeczne przeprowadzone przez specjalistów w bardzo miłych okolicznościach przyrody – w Wierzbowym ranczu w Budach Michałowskich. Organizatorzy projektu mają nadzieje, że zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą młodzieży lepiej radzić sobie w kontaktach społecznych i w relacjach z władzą publiczną.

Warszawa w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego

Warszawa w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego


Poznawanie polskiej historii nie zawsze odbywa się na tradycyjnej lekcji w budynku naszego Liceum.

Klasa 2 b udała się na wycieczkę do Warszawy, żeby poznać stolicę z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mimo, iż pogoda nie była najlepsza to nie przeszkadzało nam w wędrówce po ulicach Starego Miasta.

Nasza nietypowa lekcja rozpoczęła się tuż obok Kolumny Zygmunta III, następnie w programie uwzględniony został Zamek Królewski, Katedra św. Jana, Barbakan, pomnik Małego Powstańca oraz Jana Kilińskiego. Jeszcze raz przypomnieliśmy sobie stojąc obok warszawskiej syrenki legendy dotyczące Warszawy. Druga część wycieczki miała miejsce w Łazienkach Królewskich, gdzie w pięknej zimowej aurze poznawaliśmy historię Pałacu na Wodzie, Belwederu oraz XVIII – wiecznego amfiteatru. Zwiedzając kompleks w Łazienkach pamiętaliśmy również o stałych mieszkańcach parku – dzikich kaczkach i pawiach, dla których znalazły się drobne przekąski.

SPOTKANIE W RIZE W TURCJI

PROJEKT COMENIUS - SPOTKANIE W RIZE W TURCJI


W dniach 13-18 lutego 2013 pięcioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły brała udział w spotkaniu roboczym w Rize w Turcji w ramach projektu Comenius „Szkolna fabryka inicjatyw – równe obywatelstwo”.

Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele szkół z Cypru, Francji, Grecji, Islandii, Hiszpanii i Węgier. Podczas spotkania opracowaliśmy wspólny raport na temat przemocy ze względu na płeć, rasę i orientację seksualną w naszych krajach, stworzyliśmy wspólną ankietę badającą stereotypy ról płciowych w naszych krajach oraz postawy młodzieży wobec nich, a także zorganizowaliśmy międzynarodową wystawę prac plastycznych pt. „Przeciwko przemocy ze względu na rasę, płeć i orientację seksualną”.

Zwiedziliśmy zamek w Rize oraz ogród botaniczny, wzięliśmy też udział w wycieczkach do klasztoru Sumela i na płaskowyż Ayder. Obejrzeliśmy występ tureckiej młodzieży, uczyliśmy się tańców ludowych i próbowaliśmy miejscowych potraw, a przede wszystkim stale przebywaliśmy ze sobą, rozmawiając po angielsku.

Dzień matematyki

Dzień matematyki


Wariat i zakonnica

Wariat i zakonnica


Strona 103 z 132 << < 100 101 102 103 104 105 106 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25