Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Czwartek, Kwietnia 25, 2024
Walentynki 2013

 

Walentynki 2013


Jak co roku 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Walentynki.

Tradycyjnie, przedstawiciele Samorządu Szkolnego przy wsparciu i zaangażowaniu wielu przedstawicieli społeczności szkolnej (szczególnie klas pierwszych) zajęli się organizacją tego wyjątkowego dnia. Szkolne korytarze zostały ustrojone w czerwone i różowe serduszka, girlandy i balony.

Strzałem w dziesiątkę okazało się zorganizowanie poczty walentynkowej. Zakupione uprzednio karty walentynkowe cieszyły się niemałym powodzeniem - udało się nam sprzedać 197 pocztówek specjalnie wydrukowanych na tę okazję. Zebrane fundusze przeznaczone będą na planowany zakup perkusji dla szkolnego zespołu "Czerwoniak Band".

W utrzymaniu dobrego nastroju pomagał nam szkolny radiowęzeł puszczający muzykę na przerwach - każdy mógł zadedykować wybraną swojej połowie, koledze, koleżance lub nauczycielowi.

Uczeń, kto ubrał się na czerwono był tego wyjątkowego dnia zwolniony z odpowiedzi. "Czerwoniak" zalał więc czerwony tłum.

REKORDOWE ZIMOWISKO „CZERWONIAKA”

 

REKORDOWE ZIMOWISKO „CZERWONIAKA”


W dniach 27/02/2012 r. – 02/02/2013 r. odbył się po raz trzeci zimowy wypoczynek zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie.

Rekordowe dlatego, że wzięła w nim udział aż 47 osobowa grupa młodzieży, a łącznie z opiekunami frekwencja wyniosła 51 osób. Podobnie jak w poprzednim roku odwiedziliśmy pięknie położoną słowacką miejscowość Oravice, słynącą ze źródeł termalnych.

Jak zawsze u „Nas” plan każdego dnia był bardzo „napięty” czyt. „bogaty w wydarzenia”. Już w dniu wyjazdu odwiedziliśmy Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, a na miejsce dojechaliśmy późnym wieczorem. Każdy dzień obfitował we wszelakiego rodzaju zajęcia zarówno przed południem jak i po południu. Uczestnicy zimowiska mieli okazję szusować po różnych stokach. Oprócz stoku w Oravicy, odwiedziliśmy miejsca takie jak: Rohace Spalena w miejscowości Zuberec – Zverovka, SkiCentrum Uhliska w miejscowości Nizna oraz Ski Park Kubinska Hola w Dolnym Kubinie. Trasy były o zróżnicowanym stopniu trudności, zarówno osoby, które stawiały pierwsze kroki na nartach lub desce oraz Ci bardziej wymagający znaleźli coś dla siebie. Kilometry tras zjazdowych zapewniły, że każdy całodniowy pobyt na stokach był nowym, ciekawym doświadczeniem. Codziennie na stoku odbywały się zajęcia prowadzone przez instruktorów, którzy uczyli oraz doskonalili umiejętności narciarzy.

Konkurs o indeks PJWSTK

Konkurs o indeks PJWSTK


Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych zaprasza uczniów naszego liceum do wzięcia udziału w Konkursie 31337*.

31337 to konkurs dla tych, którzy interesują się informatyką w szerokim tego słowa znaczeniu, zarówno jej częścią teoretyczną – matematyka dyskretna, algorytmika, jak i stricte praktyczną – programowanie, systemy operacyjne, sieci komputerowe, multimedia. To konkurs dla tych, przed którymi Internet nie ma tajemnic i którzy potrafią wejść tam, gdzie nie każdy wejść potrafi.

Zwycięzca Konkursu wygrywa „indeks PJWSTK”, czyli możliwość darmowych studiów na Wydziale Informatyki PJWSTK – do wyboru w Warszawie albo w Gdańsku.

Ci, których od zwycięstwa dzieli niewiele, otrzymają prawo do bezpłatnego uczestniczenia w kursach Akademickiego Centrum Szkoleniowego PJWSTK, pakiety książek z puli oferowanej przez Wydawnictwo PJWSTK, upominki oraz nagrody od Partnerów Konkursu.

Rejestracja uczestników trwa!

Zapraszamy na stronę: www.31337.pjwstk.edu.pl

Powroty na łowiska wspomnień

Powroty na łowiska wspomnień


23 stycznia 2013 odbyła się szczególna lekcja języka polskiego i chyba dobrze rozumianego obywatelstwa, które zobowiązuje do upamiętniania tych historycznych faktów, których znaki zaklęte w kamieniach- pomnikach bez naszej o nich pamięci zostaną martwe. Na żydowskim cmentarzu, po symbolicznej minucie ciszy i zapaleniu zniczy zostały odczytane wzruszające wiersze Irit Amiel, które można polecić jako szczególnie ważną lekturę dla zrozumienia -dlaczego należy pamiętać o Zagładzie..?

„Na twarzy wnuczki szukam rozpaczliwie /śladów twoich zapomnianych rysów/uważnie słucham starych piosenek Ordonki/w pogoni za obcym już echem twego głosu/moja dawno spopielona mamo”- ludzkie tragedie rozpętane prze Zagładę trwają i trudno pozostać wobec nich obojętnym.

Polecam zainteresowanym przedwojenną historią naszego miasta wypożyczenie z biblioteki szkolnej nowej lokalnej publikacji, której autor z dużą gawędziarską swadą wspomina świat zapamiętany z dzieciństwa spędzonego w przedwojennym Żyrardowie na ulicy Szulmana wśród żydowskich sąsiadów, kolegów i koleżanek. Komandor Jerzy Koziarski swoje Powroty na łowiska wspomnień poświęcił Mieszkańcom Żyrardowa i jego wnuczce Joasi-gdyniance.

Warto w okolicznościach niedawno obchodzonego Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holocaustu zacytować fragment jego książki:

”Gdy mnie dopuszczono do okna starałem się odszukać wśród idących tłumnie mojej żydowskiej koleżanki, Hanki. Bez skutku.-Żegnaj Haniu, zaszeptałem przy całkiem suchym gardle.”

Informacja

Informacja o kolejnej inicjatywie w ramach nowego Comeniusa

Portret wielokrotny polskiej rodziny.
Tradycja i współczesność-według stereotypów ról płciowych i wbrew nim.


Serdecznie zapraszamy Uczniów i Pracowników naszej szkoły do udostępnienia uznanych za ciekawe zdjęć z rodzinnych zbiorów, (wyznaczymy po feriach sposób ich przyjmowania, będą po godzinie skanowe i oddane właścicielom). Potrzebujemy ich do stworzenia galerii Portret wielokrotny polskiej rodziny. Tradycja i współczesność - według stereotypów ról płciowych i wbrew im. W tym zadaniu chcemy zaprezentować cudzoziemcom - naszym partnerom Comeniusa, fotograficzny obraz obyczajów, tradycji, kultury zajęć zwykłych rodziny i jej członków, sytuacji charakterystycznych dla jej życia – dawniej i dziś. Stworzony z Waszych zdjęć - album może przedstawiać nasze rodziny jako grupę, ale także jej poszczególnych członków (dorosłych i dzieci) podczas pracy, nauki, wypoczynku i rozrywki, w domu i w innych ważnych miejscach, na wakacjach… itd.

Chcemy dać oglądającym naszą galerię wyobrażenie o zajęciach mężczyzn/chłopców i kobiet/dziewcząt w wielu polskich rodzinach, które są mniej lub bardziej tradycyjne, pełne i „niepełne”, w młodych współczesnych rodzinach waszego starszego rodzeństwa (matki, ojcowie w relacjach ze sobą, z dzieckiem). Przynieście zdjęcia swoich rodziców, babć dziadków i swoje czy też swojego rodzeństwa; współczesne i z wczesnego dzieciństwa, zdjęcia rodziny z ukochanymi zwierzakami, chłopców i dziewczynek podczas zabaw codziennych zajęć, babć i dziadków, cioć i wujków w różnych okolicznościach ich życia…

Możecie swojej współczesnej rodzinie zrobić zdjęcia samodzielnie lub poprosić kogoś o ich wykonanie (zdjęcia mogą być: pozowane, reżyserowane i w sytuacjach naturalnych).

  • Osoby, które udostępnią swoje zdjęcia do projektu będą poproszone o podpisanie zgody na wykorzystanie wizerunków na nich przedstawionych, oczywiście z zachowaniem zasad szacunku dla wszystkich osób.
  • Chcemy dać oglądającym tę galerię wyobrażenie o zmieniającej się modzie i jej wpływie na różne kwestie w polskiej rodzinie i życiu jej członków (typowe stroje, upodobanie do pewnego typu fotografowanych okoliczności z życia rodziny i jej członków).
  • Chcemy w naszej galeriii pokazać odświętne i codzienne tradycje polskiej rodziny i typowe lub nietypowe role jej członków pełnione w życiu codziennym i od święta.
 Zdjęcia potrzebne do projektu możemy przyjmować do zeskanowania w obecności osób zgłaszających swoje zbiory lub po krótkim czasie po ich udostępnieniu w wyznaczonych dniach i godzinach w pierwszym tygodniu po feriach; – szczegóły będą ustalone z powierzającymi na wyznaczony czas swoje zdjęcia.

Wszystkie zdjęcia powinny na odwrocie zostać podpisane nazwiskiem właściciela oraz wskazaniem klasy, być włożone do folii lub zaklejonej koperty podpisanej nazwiskiem właściciel i wskazaniem klasy.

Oczekiwalibyśmy podania przybliżonego roku wykonania zdjęcia i jeżeli to byłoby nieoczywiste, wyjaśnienia, kto na zdjęciu i w jakich okolicznościach został przedstawiony (matka, dzieci, dziecko - chłopiec,…….. inne szczegóły).

Uwaga: Prosimy o zgłaszanie indywidualnie lub zespołowo (2-4 osób) Bożenie Gąsiorowskiej chęci przygotowania twórczej prezentacji zdjęć własnych i innych zgłoszonych do tego zadania. Kontakt w sali 102 lub 105 oraz drogą e-mailową; e-mail: bozena.gasiorowska@gmail.com

Zapowiadamy II zadanie związane z tym przedsięwzięciem:

Chłopcy, mężczyźni są z Marsa, a dziewczynki, kobiety z…- tradycja i współczesność-według stereotypów ról płciowych i wbrew nim

  • I formuła: w tym przedsięwzięciu zakłada się Wasz bardzo twórczy wkład. Można ze zdjęć, które sami zgromadzicie lub wykorzystanych ze zbiorów szkolnych stworzyć wymowny w treści i atrakcyjny w charakterze kolaż, w którym możecie oprócz zdjęć rodzinnych grupowych lub jej członków w jakiś znaczących dla Waszej koncepcji sytuacjach i okolicznościach użyć krótkie cytaty gotowego tekstu/tekstów, tytuły, fragmenty tekstów prasowych, własnoręcznie zapisane słowa, frazy itd..
  • II formuła tego zadania przewiduje konstrukcję kolaży plastycznych z wykorzystaniem zdjęć prasowych, zdjęć- skanów autentycznych lub wykonanych na potrzeby projektu fotografii, rysunków satyrycznych, tekstu –gotowego cytatu lub własnego zwięzłego komentarza lub wymownego tytułu. Całość powinna prezentować się jako spójna - znacząca forma. 
  • Będą jeszcze inne formuły …

Liczymy na Wasze zaangażowanie w niej ze względu na to, że Rok 2013 ogłoszony został Rokiem Rodziny, więc prezentacja naszej galerii może okazać się bardzo interesującym przedsięwzięciem w skali lokalnych obchodów tego patronatu. Mamy nadzieję, że uda się nam zgromadzić naprawdę dużo fajnych zdjęć i kolaży, które stworzą zajmującą opowieść o barwnym portrecie polskiej rodziny możliwą do pokazania partnerom Comeniusa.

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2013

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2013


Po raz piętnasty został opublikowany przez Perspektywy i Rzeczpospolitą Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych 2013.

Misją rankingu jest dostarczenie informacji o tym, jak oceniane są polskie szkoły ponadgimnazjalne. Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Decyzją Kapituły Rankingu ustalone zostały następujące kryteria Ogólnopolskiego Rankingu Liceów 2013: sukcesy w olimpiadach 30%, matura - przedmioty obowiązkowe 25%, matura - przedmioty dodatkowe 40%, opinia akademicka 5%.

Nasza szkoła znalazła się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce a w województwie mazowieckim uplasowała się na 87 miejscu (jest to awans w stosunku do ubiegłego roku o 40 miejsc). Ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowany został na portalu edukacyjnym: www.perspektywy.pl.

Natomiast w rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych Programu IT Szkoła 2013 nasze liceum zajęło 56 miejsce w Polsce i 22 w województwie mazowieckim. IT Szkoła to internetowy, otwarty program 3 letnich studiów e-learningowych w zakresie teorii oraz zastosowań technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz innych osób zainteresowanych tematyką ICT.

Konkurs dla szkół im. Stefana Żeromskiego - regulamin

Konkurs dla szkół im. Stefana Żeromskiego - regulamin


W imieniu stowarzyszenia, które opracowało ofertę konkursu propagującego znajomość twórczości naszego patrona Stefana Żeromskiego zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami regulaminu i wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu.

Jak się postaracie, może będziemy mieli laureatów w Jubileuszowym Roku Naszego Patrona.

Zainteresowani mogą zgłaszać się do nauczycieli uczących języka polskiego.

A oto zachęta - Konkurs literacki/Tematy:

  1. Czym było marzenie Żeromskiego o szklanych domach (utwory Pisarza: „Uroda życia”, „Ludzie bezdomni”, „Przedwiośnie”).
  2. Ludzie z pasją w twórczości Stefana Żeromskiego (utwory Pisarza: „Siłaczka”, „Doktor Judym”, „Ludzie bezdomni”, „Uroda życia”).
  3. Postacie kobiet w twórczości Stefana Żeromskiego (utwory Pisarza: „Wierna rzeka”, „Ludzie bezdomni”, „Uroda życia”, „Przedwiośnie”).
  4. Mężczyzna walczący w twórczości Stefana Żeromskiego (utwory Pisarza: „Popioły”, „Wierna rzeka”, „Ludzie bezdomni”, „Uroda życia”).

Regulamin konkursu

Inspirująca tradycja - pasjonujące wyzwania

Inspirująca tradycja - pasjonujące wyzwania


W zasobach publikacji na naszej stronie pojawiła się dopiero teraz okolicznościowa broszura Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego Inspirująca tradycja - pasjonujące wyzwania.

Autorami artykułów w niej zamieszczonych są nauczyciele i bibliotekarz naszej szkoły. Publikacja przedstawia różne ważne przedsięwzięcia projektowe realizowane w ciągu 10 lat poprzedzających jubileusz 90-lecia szkoły, który obchodziliśmy w 2010 roku.

Zachęcamy do lektury tego wydawnictwa,

autorzy.

Spotkanie z panią Sylwią Chutnik

Spotkanie z panią Sylwią Chutnik

8 stycznia mieliśmy przyjemność powitać w naszej szkole Sylwię Chutnik -znaną społeczną działaczkę i felietonistkę prasową oraz nagradzaną ważnymi nagrodami pisarkę ( Paszport Polityki, społeczny Nobel- Ashoka, itd.)

Zaproszenie Pani Chutnik wyniknęło z realizacji projektu Comenius Fabryka Szkolnych Inicjatyw-równe obywatelstwo”. Konkretnie wiązało się z naszym udziałem w Międzynarodowym projekcie 16 Dni przeciwdziałania przemocy na tle płci. Akcja miała hasło przewodnie-Kobiety i wojna!

Mogliśmy przybliżyć się do tematu na różne inne ciekawe sposoby jak ten, który zrealizowaliśmy zapraszając na spotkanie autorkę Kieszonkowego atlasu kobiet oraz Dzidzi. Idea popularyzowania wśród nas zainteresowania czytelnictwem polecanych w tym temacie książek, artykułów naukowych, publicystyki oraz prasy codziennej i różnych treści umieszczanych na ten temat na rekomendowanych stronach w Internecie, dzięki prezentowanemu spotkaniu tylko w nieznacznej części pozostała niespełnioną inspiracją, tak jak np., pomysł, aby zorganizować projekcję bardzo dobrze ocenianego i bardzo poruszającego filmu Róża Wojtka Smarzowskiego. Ten film nie jest jedynym przykładem, gdy zainteresowaniem kobiecym doświadczeniem przeżywania wojny i jej straszliwych konsekwencji wykazał się mężczyzna. Wartym wskazania reporterem w tym temacie jest Wojciech Tochman, choćby w zbiorze reportaży Jakbyś kamień jadła.


„O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE RZECZYPOSPOLITEJ”

LOSY ŻOŁNIERZA I DZIEJE ORĘŻA POLSKIEGO W LATACH 1887–1922.

„O NIEPODLEGŁOŚĆ I GRANICE RZECZYPOSPOLITEJ”.



Tradycja to jeden fundamentów naszej tożsamości, nasza pamięć o przeszłości. Kultywujemy ją w rodzinach, i w państwie, w społecznościach lokalnych i regionalnych oraz całej wspólnocie narodowej, w wojsku, w organizacjach społecznych i związkach wyznaniowych. Jej wychowawcze znaczenie doceniają wszyscy. Można powiedzieć, że tradycję dostrzega, ceni i pielęgnuje każdy Polak, mieszkający w Rzeczypospolitej, jak i w diasporze rozsianej po świecie.

W roku szkolnym 2012/2013, po raz szósty rozgrywana jest Olimpiada Tematyczna: Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego... organizowana przez współdziałające ze sobą ściśle:

  • Komisję Konkursu powołaną przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
  • Komitet Główny Olimpiady powołany przez Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Edycja rozgrywana w roku szkolnym 2012 – 2013 obejmuje okres walk o – Niepodległość i granice Rzeczpospolitej w latach 1887–1922.

Dnia 19 XII br. odbyły się w Auli Jana Pawła II UKSW zawody rejonowe, w których brała udział siedmioosobowa reprezentacja naszego Liceum.

Do zawodów II stopnia zakwalifikowano pięciu uczestników z najlepszymi wynikami, wśród nich są Bogumił Kendzior oraz Kacper Kociszewski z klasy 2d.

Gratulujemy wyników osiągniętych na tym etapie i życzymy sukcesu w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 20 marca br.

Kolędowanie 2012

Obejrzyjcie fragment przedstawienia pt. "Nasze Betlejem 2012"

Strona 104 z 132 << < 101 102 103 104 105 106 107 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25