Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Listopada 23, 2024
Publikacja1


W zakładce Publikacje umieszczone zostały wyniki projektu interdyscyplinarnych studiów podyplomowych "Społeczno-kulturowa tożsamość płci" na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie.

W publikacji tej znajduje się artykuł prof. Bożeny Gąsiorowskiej pt. Solidarność była kobietą – o żyrardowskim strajku 1981 roku

Zapraszamy do czytania.

Sesja wykładów otwartych z matematyki

Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej zaprasza na

sesję wykładów otwartych z matematyki,

adresowanych do studentów lat I-III, licealistów, nauczycieli i wszystkich innych zainteresowanych.

  • Wiktor Bartol - Wycinanki-składanki, czyli o mierze inaczej
  • Rafał Latała - Paradoksy w rachunku prawdopodobieństwa
  • Witold Sadowski - Pierwiastek z 2

Czwartek, 22 listopada 2012 r., godz. 16:30-19:30, sala 107, Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75.

MiNI Akademia Matematyki1

MiNI Akademia Matematyki


W sobotę 17 listopada grupa młodzieży z naszego liceum wysłuchała wykładu dr Pawła Stacewicza pt: „Czy komputery mogą być nieobliczalne?” na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Była to opowieść o złożoności obliczeniowej algorytmów, algorytmach stabilnych i niestabilnych, a także o problemach nierozwiązywalnych algorytmicznie, czyli nieobliczalnych. Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zmierzyć się z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z zagadnieniami omawianymi na wykładzie.

Przypominamy, że dzięki Mini Akademii, można zdobyć indeks Politechniki Warszawskiej!

Ruszył Powszechny Internetowy Konkurs dla Uczniów Szkół Średnich - Matematyka http://www.sigma.mini.pw.edu.pl/konkurs/konkurs.cgi

„Od niepodległości do niepodległości”

„Od niepodległości do niepodległości”


Z okazji Święta Niepodległości uczniowie klasy 1d oraz 2d przygotowali montaż słowno – muzyczny pt. „Od niepodległości do niepodległości”.

Głównym celem uroczystości było kształtowanie postawy patriotyzmu, wzbogacenie wiedzy uczniów o odrodzeniu Polski, rozwijanie i pogłębianie szacunku dla dokonań minionych pokoleń Polaków. Twórcy scenariusza uroczystości chcieli również zwrócić uwagę na ciągłość historii i rolę wartości moralnych w życiu narodu, dlatego uwzględnili wydarzenia z lat 1918 – 1989.

W przygotowanej przez uczniów prezentacji pokazani zostali najważniejsi politycy i dowódcy oraz kluczowe dla naszej historii wydarzenia – od I wojny światowej do sukcesu Solidarności. W programie wykorzystane zostały fragmenty utworów: C. K. Norwida „Moja piosenka”, H. Bocheńskiej „Modlitwa za Polskę”, K. Wojtyły „Myśląc Ojczyzna” i inne. Wiele emocji wywołała recytacja Martynki Kamińskiej (Szkoła Podstawowa nr 7), która zaprezentowała „Katechizm polskiego dziecka”. Teksty literackie przepalatane były utworami muzycznymi wśród nich znalazły się Etiuda rewolucyjna Fryderyka Chopina, Polonez Ogińskiego, Rota (w wykonaniu Niny Pogorzelskiej), Pierwsza Kadrowa, Pierwsza Brygada. W związku z przyjętą konwencją nie mogło zabraknąć współczesnych utworów o takiej tematyce, dlatego uczestnicy uroczystości mogli usłyszeć „Biały krzyż” w wykonaniu Niny Pogorzelskiej, „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G. C.

Mamy nadzieje, że słowa Jana Pawła II: „Obowiązki wobec Ojczyzny dotyczą każdego Polaka. Każdy powinien swoją pracą, miłością i troską otaczać cały naród” pozostaną na długo w naszej pamięci.

Agnieszka Przyjankowska

Pomóż zwierzętom

I ty możesz im pomóc


Zbliża się zima. Czas bardzo trudny dla naszych czworonożnych przyjaciół przebywających w żyrardowskim schronisku. Chcąc im pomóc tradycyjnie organizujemy zbiórkę:

  • karmy suchej
  • puszek
  • saszetek
  • kołder

Prosimy Was o czynny udział w naszej akcji, która trwać będzie do poniedziałku 19 listopada. Zebrane rzeczy prosimy przynosić do biblioteki.

Uczniowie klasy 1c i 2c oraz opiekunowie akcji.

Projekt - "Film Na Horyzoncie"

Projekt - "Film Na Horyzoncie"

Z przyjemnością dzielimy się z Wami nowiną, że czteroosobowa ekipa filmowców z naszego liceum w składzie: Artur Jakubowski, Malwina Skiba, Marceli Kuran oraz Jakub Oklesiński pod opieką p.prof.Agaty Lepieszki dzięki swojej etiudzie "Wpół do szóstej rano", którą możecie obejrzeć na stronie internetowej szkoły, została przyjęta do projektu "Film Na Horyzoncie".

W ramach projektu będą oni brali udział w internetowym kursie tworzenia filmów organizowanym przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz redakcję magazynu FilmPRO.

W tym roku uczestnicy będą się skupiać na kobietach ze swoich rodzinnych miejscowości. Proces powstawania filmu "Kobieta w moim miejscu" potrwa do końca roku szkolnego i będzie wspomagany przez profesjonalnych moderatorów, którzy poprowadzą ekipę przez poszczególne etapy. W pierwszym z nich zostaną wyjaśnione reguły pisania scenariusza, w drugim - zasady robienia zdjęć, natomiast w ostatnim - techniki montażu. Powstałe filmy wezmą udział w konkursie. Laureaci będą mogli zaprezentować swoje dzieła na prestiżowych festiwalach filmowych w Polsce.

Trzymajmy za nich kciuki!

Kurs obróbki i wizualizacji obrazów

IT – Szkoła


W roku szkolnym 2012/2013 przystąpiliśmy do projektu IT-Szkoła, będącego kontynuacją ponadregionalnego projektu Informatyka+.

Głównym celem projektu jest podnoszenie i rozwijanie kompetencji IT u uczniów szkół ponadgimnazjalnych poprzez działania prowadzone we współpracy szkół wyższych oraz szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Szkoły ponadgimnazjalne otrzymują możliwość wzbogacenia oferty dydaktycznej zajęć z informatyki o wymiar akademicki oraz udziału w realizacji Europejskiej Agendy Cyfrowej a szczególności jej części dotyczącej rozwijania e-umiejętności (e-skills) uczniów.

Pierwszym wydarzeniem nowego projektu jest bezpłatne szkolenie z obróbki i wizualizacji obrazów.

Szkolenie odbywa się on-line. Jest dostępne dla uczniów, nauczycieli oraz dla innych zainteresowanych osób. Wszyscy chętni powinni zarejestrować się na stronie projektu http://www.it-szkola.edu.pl/, wskazując w trakcie rejestracji naszą szkołę.

Uczestnicy szkolenia, którzy zapoznają się ze wszystkimi elementami kursu oraz uzyskają minimum 70 % punktów z testu sprawdzającego wiedzę, otrzymają uprawnienie do wydrukowania bezpośrednio ze strony portalu certyfikatu Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki potwierdzającego realizację szkolenia e-learningowego.

Życzę powodzenia i osiągnięcia zamierzonego celu.
Ewa Matuszewska
Młody obywatel w urzędzie

Młody obywatel w urzędzie


Dnia 6 listopada 2012 roku uczniowie klasy 1d uczestniczyli w nietypowej lekcji wiedzy o społeczeństwie, która odbyła się nie w sali lekcyjnej naszego Liceum, ale w Urzędzie miasta Żyrardowa.

Obecne klasy pierwsze realizują nową podstawę programową, zagadnienia objęte podstawą mają służyć rozwojowi umiejętności i stosowaniu zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu. Jednym z zagadnień, które znajduje się w programie wiedzy o społeczeństwie jest udział obywatela w życiu publicznym oraz znajomość organów administracji rządowej i samorządowej.

W ramach projektu „Młody obywatel w urzędzie” uczestniczyliśmy w lekcji w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie a wizyta w Urzędzie Miejskim w Żyrardowie to kolejny etap przedsięwzięcia. Uczniowie mieli poznać strukturę Urzędu oraz zakres jego działań, mogli dowiedzieć się gdzie i jak załatwiać sprawy urzędowe.

Nasza przygoda z urzędem rozpoczęła się w Biurze Obsługi Mieszkańcow, następnie udaliśmy się do Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie uczniowie uzyskali szereg informacji dotyczących prawa rodzinnego i zadań realizowanych przez USC. Odbyliśmy spotkania w ważnych z punktu widzenia mieszkańca naszego miasta wydziałach. Były to: Wydział Gospodarki Komunalnej, Wydział Spraw Obywatelskich, Biuro Rady Miasta, Wydział Działalności Gospodarczej.

Duże zainteresowanie wywołała informacja o inicjatywie, którą jest „Młodzieżowa Rada Miasta”. Mimo licznych obowiązków znaleźli dla nas czas: Prezydent Miasta Żyrardowa Andrzej Wilk i Zastępca Prezydenta Grzegorz Obłękowski. Uczniowie mogli usłyszeć o zakresie obowiązków oraz działaniach podejmowanych w chwili obecnej przez Prezydenta m. in. o pracach nad budżetem na rok 2013, o planach inwestycyjnych na najbliższą przyszłość.

Wizyta w Urzędzie Miejskim uznana została przez uczniów za owocną, pozostaje mieć nadzieje, że umożliwi ona w przyszłości szybsze i łatwiejsze załatwianie spraw urzędowych czy to bezpośrednio w Urzędzie Miasta ewentualnie poprzez e–urząd.

Agnieszka Przyjankowska

Obejrzyj galerię zdjęć!!!

Stefanki

Stefanki 


29 października 2012 obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły czyli tzw. Stefanki. Po części oficjalnej młodzież klas I i II wzięła udział w przygotowanych na ten dzień atrakcyjnych projektach.

Pierwszym z nich była organizowana od września aukcja. Pod młotek poszły prace artystyczne autorstwa nauczycieli oraz uczniów naszego liceum. Aukcję poprzedziła krótka prezentacja dotycząca życia i twórczości córki patrona szkoły, malarki i pisarki Moniki Żeromskiej. Podbijanie cen wystawionych dzieł wzbudziło wiele emocji i było dobrą zabawą. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację szkolnego radiowęzła.

Drugim punktem programu była sesja artystyczno- literacka poświęcona Stefanowi Żeromskiemu, którą przygotowała klasa Id. Młodzież miała okazję poznać bliżej życie i twórczość patrona, posłuchać fragmentów jego prozy i obejrzeć zdjęcia związane z autorem „ Przedwiośnia”. Można było także podziwiać aktorski talent Dominiki Kobus i Michała Kamińskiego, którzy wcielili się w rolę Joanny Podborskiej i Tomasza Judyma.

W tym dniu odbył się też konkurs wiedzy o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, w którym zwycięstwo przypadło kl. IId.

Zwieńczeniem tego dnia był mecz w piłkę siatkową pomiędzy uczniami i nauczycielami. W tym niezwykle emocjonującym spotkaniu do samego końca trudno było wytypować zwycięzcę. Ostatecznie w trzecim secie wygrali uczniowie, ale trzeba przyznać, że nasza kadra nauczycielska grała zaciekle i z poświęceniem!

Obejrzyj galerię zdjęć!!!

Obejrzyj Stefanki w obiektywie Adama Bąby

Konkurs Politechniki Warszawskiej

Konkurs Politechniki Warszawskiej


13 listopada rozpocznie się XIV edycja Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich – Matematyka.

Laureaci Konkursu będą mieli zagwarantowany wolny wstęp w 2013 roku na Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych (5 osób na kierunek Informatyka i 15 na kierunek Matematyka), a wszyscy laureaci i wyróżnieni finaliści otrzymają w postępowaniu kwalifikacyjnym na dowolny inny wydział Politechniki Warszawskiej maksymalną liczbę punktów z matematyki.

Szczegóły Konkursu dostępne są na stronie internetowej www.konkurs.mini.pw.edu.pl

Święto Niepodległości

Święto Niepodległości


Poczet Sztandarowy i delegacja naszej szkoły wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na cmentarzu żyrardowskim przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się okolicznościowy apel połączony ze składaniem kwiatów przez delegacje wszystkich środowisk naszego miasta.

W samo południe uczestnicy uroczystości wzięli udział w uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia.

Obejrzyj galerię zdjęć!!!

Strona 107 z 132 << < 104 105 106 107 108 109 110 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25