Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Sobota, Listopada 23, 2024
Nauczanie o Holokauście i prawach człowieka w USA

Studyjna wizyta polskich nauczycieli w USA - International Visitor Leadership Program


Na zaproszenie Departamentu Stanu USA w październiku br. Pani Prof. Bożena Gąsiorowska wraz z ośmioma polskimi nauczycielami, edukatorami i specjalistami w obszarze edukacji obywatelskiej i praw człowieka, wzięła udział w wizycie studyjnej Nauczanie o Holokauście i prawach człowieka w USA.

Wizyta - współorganizowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie - była integralną częścią realizowanego od wielu lat przez Departament Stanu USA projektu International Visitor Leadership Program, który obejmuje współpracę z przedstawicielami różnych obszarów życia społecznego, w tym edukacji.

Projekt stworzył niepowtarzalną szansę na poznanie działalności kilku instytucji rządowych, stanowych oraz pozarządowych zajmujących się nauczaniem o Holokauście i prawach człowieka oraz przeciwdziałaniem przemocy i nietolerancji w Stanach Zjednoczonych. Wyjątkową wartością była w tym programie możliwość poznania doświadczeń, jakie mają instytucje działające w różnych miastach USA: Waszyngtonie, Nowym Yorku oraz Montgomery i Selmie.

MiNI Akademia Matematyki

MiNI Akademia Matematyki


W sobotę 20 października szesnastoosobowa grupa młodzieży z naszego liceum miała okazję wysłuchać wykładu dr Leszka Sidza „Twierdzenie Cevy i Menelausa” na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Zajęcia odpowiedziały na pytania, czy trzy punkty leżą na jednej prostej, bądź też, czy trzy odcinki przecinają się w jednym punkcie. Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe, podczas których ich uczestnicy mieli możliwość samodzielnie zmierzyć się z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z zagadnieniami omawianymi na wykładzie.

W tym roku Mini Akademia, oprócz konkursu internetowego, w którym można zdobyć indeks Politechniki Warszawskiej, proponuje ligę zadaniową, w której można wygrać nagrody rzeczowe.

Zapraszamy w każdy poniedziałek o godz. 18:00 przed komputery!

POWODZENIA!

http://akademia.mini.pw.edu.pl/

http://www.sigma.mini.pw.edu.pl/konkurs/konkurs.cgi

Mazowiecki Rajd 2012

Mazowiecki Rajd szlakami Zgrupowania „Błyskawica” mjr Józefa Kurasia „Ognia”


W dniach 20-24 września 2012 roku grupa uczniów z klasy 3D pod opieką prof. Sławomira Maszewskiego wzięła udział w organizowanym przez organizację kombatancką Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” i Instytut Pamięci Narodowej oddział w Krakowie - Mazowieckim Rajdzie szlakami oddziału mjr Józefa Kurasia „Ognia”.

Autorem pomysłu rajdu był prezes Zarządu Warszawa Zrzeszenia WiN, mjr Waldemar Kruszyński, na którego barki spadł ciężar planowania i organizacji projektu upamiętnienia jednego z żołnierzy wyklętych - mjr Józefa Kurasia „Ognia”.

„Ogień” to legenda Podhala, wspaniały żołnierz okresu okupacji niemieckiej oraz walki z komunistycznym zniewoleniem w latach 1945-1947, postać, której dokonania do 1989 roku były skrzętnie zacierane, bądź wypaczane przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Przetrwały tylko w pamięci nielicznych ocalałych podkomendnych i teraz w wolnej Polsce nadszedł czas, aby przywrócić pamięć o żołnierzach, którzy niezłomnie aż do ofiary życia bronili idei niepodległości naszego kraju.

Taki też cel postawili sobie organizatorzy projektu – otworzyć przed młodzieżą zapomniane karty historii niepodległościowego podziemia na Podhalu.

Do uczestnictwa w rajdzie zaproszono uczniów i nauczycieli szkół współpracujących z obwodem warszawskim Zrzeszenia WiN, z 2 gimnazjów i liceum z Brwinowa, warszawskiego liceum im. Emiliana Konopczyńskiego, stołecznego gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Zespołu Szkół nr 4 z Wołomina i naszego żyrardowskiego liceum. Rolę gospodarzy wzięli na siebie uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, przepięknej beskidzkiej miejscowości, która na 5 dni stała się naszą bazą. Dzięki staraniom pani dyrektor Marii Szczepaniec i pracowitości pani prof. Izabeli Handzel mazowiecka młodzież zaznała prawdziwej góralskiej gościnności.

Obejrzyj galerię zdjęć!!!

 Partyzantka

filmik

Obejrzyjcie film stworzony przez uczniów naszej szkoły na zajęcia języka angielskiego na podstawie Monty Pythona.

Ocalić od zapomnienia

Ocalić od zapomnienia


Bardzo dziękuję wszystkim absolwentom i sympatykom naszego Liceum za nadsyłane zdjęcia do albumu założonego przy naszej stronie z okazji 90-lecia.

Dwa zdjęcia umieszczone powyżej dodała w dniu dzisiejszym Pani Irena Hojka (Koziarek). Dotyczą lat 1960-1964 i pokazuję je w celu zachęcenia do oglądania tego cennego pełnego wspomnień albumu i nadsyłania swoich zdjęć.

Ewa Matuszewska

Archipelag matematyki

Archipelag Matematyki - gra, która w przystępny sposób wyjaśni twierdzenia matematyczne


Politechnika Warszawska odczarowuje matematykę i wysyła ją do ciepłych krajów. Komputer, monitor, klawiatura, myszka, gra, filmy i czat z naukowcami – tak już niedługo wyglądać będzie nauka matematyki, rodem z XXI wieku. Politechnika Warszawska odczarowuje matematykę i zaprasza do testowania innowacyjnego projektu – Archipelag Matematyki.

Obejrzyj film zachęcający do udziału w projekcie

MiniAM

DN2012

Dzień Edukacji Narodowej


Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej był obchodzony w naszej szkole w nadzwyczaj huczny sposób. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy koncert, którego mogli wysłuchać nie tylko nasi profesorowie i zaproszeni goście, ale także prawie 600 uczniów naszej szkoły jednocześnie!

Aby uczynić to możliwym, nasz szkolny zespół wraz z opiekującą się nimi p. prof. Agatą Lepieszką dwoili się i troili organizując koncert na hali sportowej OSiR. Było to nie lada przedsięwzięcie, wymagało przede wszystkim wielu prób i przygotowania odpowiedniego repertuaru (w czym pomagała p. prof. Anna Kornowska, a salę do prób udostępniał p. prof. Mirosław Wasiewicz), ale również zadbania o stronę techniczną. Ustawiliśmy scenę, podłączyliśmy nagłośnienie – i rozpoczęliśmy nasz koncert życzeń.

Zespół zagrał utwory Piotra Szczepanika, Czerwonych Gitar, Czesława Niemena, Dżemu i Maryli Rodowicz. Żeby jednak każdy wśród nauczycieli znalazł coś dla siebie, chłopaki dołożyli jeszcze od siebie profesjonalnie wykonane rockowe utwory instrumentalne takie jak Apache zespołu The shadows, Wipe out, a także improwizację opartą na Hey Joe Jimmy’ego Hendrixa. Uczniowskiej publiczności nie trzeba było uciszać, wszyscy w podziwie słuchali swoich kolegów i – dobrze się bawili!

Prezenterami byli: Beata Ludwiak, Anna Nowakowska oraz Jędrzej Sałaj, zaś zagrali i zaśpiewali dla swoich profesorów: Agata Baumel, Iwona Klejner, Agata Jędrzejewska, Weronika Majewska, Tomek Kaniut, Asia Siwa Jagielska, Marceli Kuran, Szymon Majewski i Emil Hotkowski. Ze względu na chorobę nie mogła niestety wystąpić w tym dniu Sara Nowakowska, jednak – nic straconego, mamy nadzieję posłuchać jej głosu na kolejnych szkolnych koncertach, z których następny – już z okazji świąt Bożego Narodzenia!

Otrzęsiny klasy 1b

Otrzęsiny klasy 1b


<

Czternastego września odbyła się integracja uczniów z klasy pierwszej i drugiej o profilu mat-geo-inf.

Spotkaliśmy się nad zalewem, gdzie miały odbyć się otrzęsiny. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda grupa musiała wykonać zadania, które przygotowali nasi koledzy i koleżanki z klasy drugiej. Musieliśmy między innymi wyłowić winogrona z wody i mąki jedynie za pomocą ust, przywiązać się do siebie sznurówkami i przejść tak do kolejnego zadania oraz utworzyć z nas samych rzeźbę - na przykład posąg miłości. Świetnie się bawiliśmy.

Na zakończenie, po wybraniu zwycięskiej grupy, zrobiliśmy piknik. Zanim się rozstaliśmy pani profesor Agata Lepieszka zorganizowała sesję zdjęciową w ruchu. Skakaliśmy, biegaliśmy i pękaliśmy ze śmiechu. Pogoda na szczęście dopisała i wszyscy wrócili do domu z uśmiechem na twarzy :)

Integracja klasy 1b

Integracja klasy 1b


Siódmego września zorganizowane zostały zajęcia integracyjne klasy 1B, które odbyły się w Parku Karola Augusta Dittricha.

Niestety pogoda tego dnia nie była zbyt dobra (zimno!), dlatego schroniliśmy się w tamtejszym muzeum i urzędowaliśmy naszą 32-osobową grupą w salach muzealnych, czemu ze ścian przyglądały się nam portrety przodków. Podczas spotkania prowadzonego przez Panią Psycholog Magdę Bylicę dużo rozmawialiśmy o tym, jak chcemy, żeby nasza klasa wyglądała przez najbliższe trzy lata. Malowaliśmy plakaty, układaliśmy rebusy z naszych imion, przeprowadzaliśmy wywiady. Na zakończenie nasza wychowawczyni, Pani Profesor Agata Lepieszka poczęstowała wszystkich upieczonymi własnoręcznie ciasteczkami.

Dzień upłynął bardzo przyjemnie. Pomogło nam to w lepszym stopniu poznać klasę co z pewnością ułatwi nam wzajemne kontakty.

Mecz Polska - RPA

Mecz Polska - RPA


12 października społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w liczbie 50 osób, kibicowała polskim piłkarzom w towarzyskim meczu z drużyną z RPA. Mecz odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie i zakończył się rezultatem 1:0 dla Reprezentacji Polski po bramce Marcina Komorowskiego.

Celem wyjazdu było propagowanie kulturalnego dopingu, budzenie pasji i zainteresowań sportowych poprzez emocjonalne i aktywne zaangażowanie oraz kształtowanie odpowiednich postaw społecznych wobec otoczenia.

Był to dalszy etap projektu „Wszyscy jesteśmy kibicami”, który funkcjonuje w szkole od 2011 roku i cieszy się bardzo dużą popularnością, a jego koordynatorem jest nauczyciel wychowania fizycznego Michał Ciecharowski. W roku szkolnym 2011/2012 w projekcie tym wzięło udział 115 uczniów, liczymy, że w roku 2012/2013 liczba uczestników zwiększy się dwukrotnie.

Kolejnym etapem projektu, będzie wyjazd na mecz SKRA BEŁCHATÓW – DYNAMO MOSKWA, 14 listopada, który odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie.

Serdecznie zaprasza organizator.

Strona 109 z 132 << < 106 107 108 109 110 111 112 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25