Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Listopada 24, 2024
Targi turystyczne

W dniu wolnym od zajęć dydaktycznych 14 października 2016 ponad 30 osobowa grupa uczniów naszego uczestniczyła w Targach Travel Warsaw Ptak Show 2016. Ponad 300 wystawców z całego świata prezentowało swoje produkty turystyczne. Uczniowie mieli okazję spotkać znanych podróżników (m.in. Martyna Wojciechowska, Aleksander Doba). Na targach prezentowane były również Campery i Łodzie. Można była się fotografować oraz wejść do środka. Mnóstwo konkursów z nagrodami oraz zajęć praktycznych prowadzonych przez wystawców zachęcały uczestników do aktywnego udziału w targach.

Mam nadzieję, że młodzież poczuła się usatysfakcjonowana udziałem w Targach i z chęcią weźmie udział w następnych.

Ciecharowska Małgorzata

Obroniliśmy tytuł mistrza

„Obroniliśmy tytuł mistrza”

Po latach porażek w finałach, przyszły czasy w których nasze Liceum broni tytuł mistrza powiatu żyrardowskiego w piłce nożnej chłopców. Kolejnym etapem będzie rywalizacja na szczeblu regionalnym.

Na uwagę zasługuje styl w jakim Panowie zwyciężyli i rywali zostawili daleko w tyle.

Grupa:

LO Żeromski - LO Puszcza 5:2. (Majchrzak 2x, Wójcicki 3x)

LO Żeromski - Technikum Mszczonów 3:2 (Nalej 2x, Wójcicki 1x)

Półfinał:

LO Czerwoniak - Elektryk 13:0 (Nalej 2x, Majchrzak 2x, Bajurski 2x, Marusiak 1x, Łukasiak 2x, Barański 2x, Wójcicki 2x)

Finał:

LO Czerwoniak - Technikum Mszczonów 2:1 (Bajurski 1x, Wójcicki 1x)

Gratulacje dla uczniów za wspaniałą postawę!

LO Żyrardów: Konrad Marusiak, Cezary Majchrzak, Krzysztof Bajurski, Jakub Wójcicki, Maciej Nalej, Konrad Łukasiak, Kacper Krawczyk, Łukasz Barański, Mikołaj Mięśniak, Piotr Szymańczak i trener: Michał Ciecharowski

Campulung

Tak Witano grupę Erasmus + w Campulung

EDzJ2016

Europejski Dzień Języków w Czerwoniaku

Z inicjatywy Rady Europy w 2001 roku w Strasburgu dzień 26 września został ogłoszony jako Europejski Dzień Języków i od tego czasu jest obchodzony w całej Europie. Jego główne cele to: podnoszenie świadomości w zakresie bogactwa i różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz ukazanie ogromnego znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych. „Języki to nasza siła” – brzmi hasło tegorocznej edycji.

W naszym liceum Europejski Dzień Języków odbył się po raz drugi. Lekcje języka francuskiego, niemieckiego i rosyjskiego wyglądały inaczej niż zwykle. Uczniowie rywalizowali między sobą pracując w grupach i rozwiązując quiz dotyczący ciekawostek językowych. Następnie odbyły się różnorodne gry i zabawy, podczas których rozlosowano liczne nagrody i upominki. Nauczyciele i uczniowie zgodnie podkreślają:” Europejski Dzień Języków to niezwykle ciekawa inicjatywa i warto ją kontynuować w przyszłości”.

Mistera Czerwoniaka 2016

Dzień Chłopaka, czyli wybory „Mistera Czerwoniaka"

30 września 2016r. po raz pierwszy w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie odbyły się wybory „Mistera Czerwoniaka”. Pomysłodawczynią i organizatorką eventu była Karolina Chojecka. Nad wszystkim czuwała pani prof. Monika Schotkosky.

Wszystko zaczęło się od pytania pani prof. o organizację dnia chłopaka w naszej szkole. Karolina podjęła inicjatywę, i postanowiła zająć się organizacją tego małego święta, aby panowie poczuli się docenieni przez panie.

Szansę na udział miał każdy uczeń płci męskiej w szkole. Kandydaci mogli zgłaszać się sami, bądź byli zgłaszani przez innych (głównie przedstawicielki płci pięknej). Cała akcja okazała się strzałem w dziesiątkę i cieszyła niezwykle dużą popularnością wśród społeczności uczniowskiej – zostało zgłoszonych około 50 kandydatów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się jedynie 10: Krzysztof Bajurski, Konrad Marusiak, Dominik Marusiak, Czarek Majchrzak*, Kuba Wójcicki**, Jakub Kociszewski, Bartek Kuran, Bartek Motylewicz, Łukasz Dębski oraz Kuba Maciejewski.

Podczas pokazu na długiej przerwie, nastąpiło przedstawienie kandydatów oraz były im indywidualnie zadawane pytania. Zwycięzcę wybierało jury w składzie: Julia Glińska, Monika Michalak, Wiktoria Pietrzak, Dominika Szustkiewicz, Aleksandra Cebula, Natalia Gronkiewicz, Klaudia Bodecka, Aleksandra Krześniak, Agata Pietuszko, Aleksandra Osińska. Odbyło się także głosowanie na „Mistera publiczności” na Facebooku.

Wyniki:

Mister: Bartek Motylewicz

I vice mister: Dominik Marusiak

II vice mister: Łukasz Dębski

III vice mister: Jakub Kociszewski

Mister Publiczności: Dominik Marusiak

Nagrodą dla zwycięzcy była korona oraz „ciacho dla ciacha”, oraz otrzymał oficjalny tytuł „Mister Czerwoniaka 2016”. Pozostali panowie zostali nagrodzeni babeczkami upieczonymi przez jedną z uczennic.

Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz organizatorów.

*Brał udział wśród publiczności, nie brał udziału w pokazie.

**Wycofał się

Wybory SU 2016

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Duch obywatelskiego obowiązku nie jest obcy uczniom Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie. Na początku września, gdy poproszono chętnych na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Szkolnego o potwierdzenie swojej kandydatury, w gabinecie Pani Dyrektor pojawiły się dwa nazwiska: Adrian Lesiak z klasy IIA oraz Patryk Pawlak z klasy IID.

Choć od początku było wiadomo, że obu panów czeka praca w samorządzie niezależnie od wyniku wyborów (w końcu zgłosili się tylko oni dwaj), podjęli rękawicę w sposób zdecydowany – nagle na korytarzach oraz specjalnych słupach informacyjnych pojawiły się twarze i obietnice wyborcze. Co więcej, również na facebooku pojawiły się wydarzenia stworzone przez sztaby wyborcze Lesiaka i Pawlaka – „30 września zagłosuję na Pawlaka” lub „Lesiak na prezydenta” zdobywały coraz więcej polubień, a pod zamieszczanymi przez kandydujących postami rozwijały się długie dyskusje nt. przyszłości szkoły i zmian, których chcą uczniowie. Do ich postulatów należało np. wznowienie akcji tzw. „zdrowych czwartków” (cotygodniowych akcji sprzedaży zdrowej, acz smacznej żywności przygotowywanej przez uczniów – zebrane pieniądze służyły klasom na ich własne potrzeby, np. wycieczki, potrzebne materiały itd.) czy zwiększenie ilości stojaków na rowery.

Naturalnie wyborcze zmagania nie mogą obyć się bez debaty: 27 września w sali nr. 110 zebrali się przedstawiciele wszystkich klas, ubiegłoroczny Przewodniczący Karol Wilczyński oraz oczywiście główne gwiazdy – Lesiak i Pawlak. Pod opieką Profesor Schotkosky oraz Profesor Kluczek debatowano przez całą godzinę zegarową (z powodu nawałnicy pytań zdecydowano się przedłużyć spotkanie o czas długiej przerwy). Jak stwierdziła potem Justyna z klasy Ib: „Było to bardzo ciekawe wydarzenie, mogliśmy zobaczyć obu kandydatów na żywo, niejako w akcji, porównać ich koncepcje i poznać nieco lepiej ich programy wyborcze”. „Debata była niezwykle burzliwa, niejedno pytanie mogło wytrącić z równowagi, ale obaj byli opanowani i spokojnie, w sposób merytoryczny odpowiadali zarówno na pytania, jak i zarzuty publiczności. Mimo to widać było podział pomiędzy zwolennikami obu kandydatów” - dodaje Kajetan, uczeń klasy IIB. Jak widać, pomimo emocji, kultura dyskusji zwyciężyła zapalczywość – debata zakończyła się obustronnym zapewnieniem o chęci współpracy oraz podaniem dłoni.

„Napięcie narastało z każdym dniem, obietnic przybywało, a ja coraz bardziej ciekaw byłem wyników” - wyznał dzień przed wyborami Seweryn, uczeń klasy IF. Ostatni dzień przed świętem demokracji w naszym liceum był natomiast czasem ciszy wyborczej.

Wreszcie, po długim okresie pełnym emocji i wyczekiwania, nadszedł 30 września. Na każdej przerwie pod okiem komisji złożonej z członków klasy IIIA, uczniowie oddawali głosy poprzez zapisanie nazwisk kandydatów na Przewodniczącego Samorządu, Wice-Przewodniczącego, dwóch opiekunów samorządu (nauczycieli) oraz Rzecznika Praw ucznia (również wybieranego spośród nauczycieli).

Dzięki sprawnej pracy komisji wyborczej jeszcze tego samego dnia, około godziny czternastej poznaliśmy wyniki – opiekunami Samorządu zostały Panie Monika Schotkosky oraz Joanna Kluczek, Rzecznikiem Praw Ucznia szkolna pani pedagog - pani Anna Kubicka, natomiast Przewodniczącym, za sprawą przewagi dwunastu głosów – Adrian Lesiak, natomiast oczywiście stanowisko wiceprzewodniczącego objął Patryk Pawlak. Życzymy miłego roku sprawowania funkcji, mnóstwo satysfakcji z pracy oraz cichutko przypominamy, że wyborcy już czekają na spełnienie obietnic…

Marek Chmielewski, kl. IID

Cztery razy złoto

Cztery razy złoto

Wielkim sukcesem zakończyły się pierwsze zawody sportowe w roku szkolnym 2016/2017 w sztafetowych biegach przełajowych. Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego reprezentowała sztafeta damska i męska. Zawody rozgrywane były na dwóch szczeblach: powiatowym i międzypowiatowym. Pierwszy etap odbył się 5-ego października na stadionie lekkoatletycznym przy ZSP w Osuchowie, zaś drugi 10-ego października na terenie Gminy Nowa Sucha.

Zawody w Osuchowie rozgrywane były w rzęsiście padającym deszczu. Już od samego startu obydwie nasze reprezentacje wypracowały dużą przewagę i nie oddały jej aż do samej mety. Ostatni uczeń naszej szkoły przybiegł z kilkusetmetrową przewagą nad kolejną męską sztafetą, a kończąca zawodniczka ,,Czerwoniaka’’ wbiegła na metę przed wyruszeniem ostatniej zmiany z innej szkoły.

Szczebel międzypowiatowy obsadzony był silnymi reprezentacjami innych powiatów. Również tutaj obydwie nasze sztafety nie pozwoliły cieszyć się ze złota pozostałym szkołom. Podobnie jak w Osuchowie już od pierwszych zmian przewaga była znamienna i utrzymana była do przekroczenia mety przez ostatnich zawodników. Zwycięstwo na terenie Gminy Nowa Sucha pozostawiło lekki niedosyt, gdyż dla szkól ponadgimnazjalnych nie przewidziane były medale, puchary czy choćby dyplomy, za co organizatorom należy się czerwona kartka.

Możemy śmiało powiedzieć o wielkim sukcesie i nieprzeciętnym przygotowaniu uczniów reprezentujących nasze liceum.

Sztafety wystąpiły w następujących składach:

  • damska - Karczewska Paulina 1A;Saiki Julia 1C; Krawczyk Agnieszka 1D; Darska Oliwia 1E; Źródłowska Natalia 1E; Jarkiewicz Magdalena 1F; Gałęziewska Aleksandra 2B; Rykaczewska Marlena 2B; Jagura Julia 2B; Michalak Iza 2D; Nitkiewicz Marta 2F; Sabatowska Martyna 2F.
  • męska - Szymańczak Piotr 1D; Marusiak Konrad 2B; Gołębiowski Maciej 2B; Koziarek Adrian 2B; Krawczyk Kacper 2B; Jarota Mateusz 2D; Nalej Maciej 2D; Petrykowski Olaf 2D; Wójcicki Jakub 2E;Kuran Bartłomiej 2F; Marusiak Dominik 2F; Świątkowski Kamil 3D; Bajurski Krzysztof 3F.

Opiekunem grup był p. Paweł Kwietniewski.

Kolejne zawody już na szczeblu wojewódzkim odbędą się 21-ego października w Ostrołęce - trzymajcie za nas kciuki.

Kwieciu

Anna Kamińska

Spotkanie z Anną Kamińską

30 października klasa 1d i 2d uczestniczyła w spotkaniu z dziennikarką, reporterką, „sprawczynią” trzech książek, a wśród nich poczytnej biografii Simony Kossak.

Anna Kamińska jako absolwentka naszego liceum, obecnie już uznana autorka odpowiedziała na zaproszenie Bożeny Gąsiorowskiej swojej dawnej nauczycielki języka polskiego i zaproponowała uczniom prowadzenie dla zainteresowanych od listopada zajęć warsztatowych poświęconych sztuce pisania.

Portal Cultura rekomendował jej książki taką notką:

Anna Kamińska – dziennikarka, autorka książek i wydawca telewizyjny. Współpracuje z prasą. Publikowała między innymi w tygodniku "Wysokie Obcasy" ("Gazeta Wyborcza") oraz w magazynach "Uroda Życia", "Zwierciadło", "Sukces" i "Pani". Autorka książek "Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych" (2010), "Miastowi. Slow food i aronia losu" (2011) oraz biografii "hipiski z Białowieży" – "Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" (2015).

W chwilach wolnych od pisania gra na wiolonczeli. Komentarze do jej ostatniej książki brzmią zachęcająco do czytania: „"Simona" autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.

Od wydawcy:

„Żałuję, że nie zdążyłem poznać Simony Kossak. Ale ten żal koi nieco niezwykle interesująca książka Anny Kamińskiej, opowieść o wyjątkowej osobowości i fascynującym życiu. Proszę dać się zabrać do Dziedzinki, to podróż, jakich mało!”

Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

Czekamy na następną książkę nad którą pracuje pani Anna Kamińska.

PODWÓJNY JUBILEUSZ W WARSZAWSKIM WIN

PODWÓJNY JUBILEUSZ W WARSZAWSKIM WIN

W dniu 26 września 2016 roku w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych miała miejsce niezwykła uroczystość. Dwóch oficerów kombatantów warszawskiego obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, ppłk Mieczysław Banaczyk i kpt. Tadeusz Jurkowski, świętowało swoje 90-te urodziny. Dzięki przychylności p.o. szefa Urzędu, ministra Jana Józefa Kasprzyka uroczystość odbyła się w sali konferencyjnej UdsKiOR i zyskała oprawę wojskową.

Wzięli w niej udział przedstawiciele rodzin szanownych jubilatów oraz koleżanki i koledzy z warszawskiej organizacji WiN z prezesem ppłk Waldemarem Kruszyńskim, pomysłodawcą jubileuszu, na czele. Spotkanie uświetnili swoją obecnością piszący o żołnierzach wyklętych reprezentanci Instytutu Pamięci Narodowej – dr Kazimierz Krajewski i dr Tomasz Łabuszewski. Szkoły współpracujące z organizacją reprezentowali pani Anna Kurman, dyrektor Gimnazjum im. Żołnierzy Zrzeszenia WiN z Brwinowa oraz prof. Sławomir Maszewski występujący w podwójnej roli, jako reprezentant LO im. Stefana Żeromskiego i członek WiN.

Na wstępie minister Kasprzyk wręczył jubilatom ufundowane przez Urząd, a wykonane wedle pomysłu ppłk Kruszyńskiego, piękne ryngrafy z krzyżem WiN jako podziękowanie za wieloletnią służbę idei niepodległości. Wierni złożonej przed laty przysiędze Rycerze Niepodległej otrzymali wspaniały, pełen patriotycznej symboliki prezent.

Następnie prezes Kruszyński podarował kolegom cenne książki historyczne i pamiątkowe dyplomy życząc im dalszego dawania świadectwa wartościom, które kształtują kolejne pokolenia Polaków, a nasze panie Anna Kurman i Daniela Komosa ofiarowały jubilatom kwiaty.

Po przemówieniach pana ministra i prezesa Kruszyńskiego obydwaj bohaterowie uroczystości podziękowali obecnym za pamięć i życzliwość. Podniosłym akcentem była także modlitwa w intencji jubilatów zainicjowana przez kapelana WiN ks. kmdr Janusza Bąka.

A potem przy kawie, herbacie i ciasteczkach potoczyły się już mniej oficjalne rozmowy, wspomnienia i plany na przyszłość.

Życzymy Naszym przyjaciołom z WiN wielu jeszcze lat wspaniałej aktywności i dalszej owocnej współpracy z naszymi szkołami!

Good Game Warsaw 2016

Good Game Warsaw


Zdjęcie ze strony http://www.gram.pl/galerie/good-game-expo-2016

W dniu 23 września 2016 r. uczniowie z rozszerzoną informatyką pod opieką p. Ewy Matuszewskiej i p. Marcina Śledzia uczestniczyli w przedmiotowej wycieczce do Międzynarodowego Centrum Targowo-Kongresowego Ptak Warsaw Expo na Good Game Warsaw. Organizatorzy pomyśleli o młodzieży i przysłali bezpłatne wejściówki.

Trzonem eventu były gry wideo, ale nie zabrakło i atrakcji dla osób preferujących planszówki, komiksy czy też po prostu fascynujących się najnowszym sprzętem komputerowym. Na stoiskach czysto growych można było wziąć udział w rozgrywkach e-sportowych produkcji takich jak League of Legends i Counter Strike: Global Offensive czy Hearthstone: Heroes of Warcraft. Ci, którzy nie mieli ochoty rywalizować z innymi, mogli podziwiać rozgrywki profesjonalistów we wspomnianych tytułach. Poza główną sceną uczniowie mogli uczestniczyć w amatorskich zmaganiach i pograć na rozstawionych komputerach i konsolach w produkcje takie jak FIFA, Fallout 4, NBA 2K17, Wiedźmin 3 i kilkanaście innych produkcji.

Nasi uczniowie mieli możliwość obcowania nie tylko z najnowszymi technologami, takimi jak druk 3D oraz wirtualna rzeczywistość, ale mogli zapoznać się w strefie retro z "dinozaurami" współczesnych komputerów takimi jak Atari, Commodore, pierwsze PC i klasycznymi grami.

Ponadto uczestnicy targów mieli możliwość bezpośredniego porozmawiania z twórcami – zadania im pytań o to, w jaki sposób znaleźli się w branży, jakie umiejętności potrzebne są do tworzenia gier i posłuchania tego nad czym obecnie pracują. W strefie edukacyjnej wykładowcy Akademi Programisty w sposób interesujący prowadzili warsztaty Minecraft oraz warsztaty Scratch. Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach z programowania gier.

W czasie naszego pobytu na targach odbyło się szereg ciekawych wystąpień prelegentów, przedstawicieli branży gier video, czasopism komputerowych oraz zagranicznych gości. Wszyscy zachęcali do nauki programowania, gdyż zapotrzebowanie rynku na profesjonalnie przygotowanych programistów jest ogromne – to jedna z najbardziej rozwojowych branż we współczesnym świecie.

O zainteresowaniu młodzieży uczestnictwem w Good Game Warsaw może świadczyć fakt, że niektórzy postanowili wrócić tu w sobotę i niedzielę.

RAJD SZLAKAMI PARTYZANTÓW GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

MAZOWIECKI RAJD SZLAKAMI PARTYZANTÓW GÓR ŚWIĘTOKRZYSKICH

W dniach 15-18 września 2016r. odbył się V Międzyszkolny Rajd po Ziemi Świętokrzyskiej szlakami walk oddziałów partyzanckich „Szarego” oraz „Robota” i „Mariańskiego” ze zgrupowania „Ponurego”, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły z kl. III D, na czele z panem profesorem Sławomirem Maszewskim, jednocześnie będącym Komandorem Rajdu, oraz licealiści i gimnazjaliści wraz z opiekunami ze szkół w Brwinowie, Wołominie, Nadarzynie i Warszawie. Nasze Liceum reprezentowali: Sylwia Źródłowska, Urszula Mańkowska, Mikołaj Niedźwiadek, Mikołaj Kościelniak i Karol Wilczyński.

Uczestnicy zostali przyjęci przez Centrum „Ostra Brama” znajdujące się przy Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Rajd został zorganizowany przez ppłk Waldemara Kruszyńskiego, Prezesa Zrzeszenia WiN w obwodzie warszawskim, z którym rajdowcy niejednokrotnie mieli przyjemność porozmawiać. Okazją do miłej rozmowy było również spotkanie z innymi weteranami AK i WiN – ppłk Henrykiem Czechem i ppłk Januszem Sermanowiczem, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami z czasów działalności w zgrupowaniu „Szarego”.

Podczas rajdu uczestnicy oddając hołd, składali kwiaty i zapalali znicze na grobach żołnierzy AK i pod poświęconymi im pomnikami. Głównym punktem programu była kilkunastokilometrowa wędrówka leśna przez „obóz Langiewicza” na „Wykus” czyli dawną bazę polskich partyzantów „Ponurego”. Tam odbył się konkurs wiedzy historycznej, obejmujący zagadnienia dotyczące Armii Krajowej, żołnierzy II konspiracji Okręgu Radomsko-Kieleckiego oraz musztrę i pojęcia ogólnowojskowe. Uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w kategorii liceum. Uczestnicy rajdu mieli również okazję zwiedzić Muzeum Broni w Skarżysku-Kamiennej oraz Muzeum Pamięci Narodowej w Kielcach, dawne więzienie UB, z którego z 4 na 5 sierpnia 1945r. żołnierze AK dowodzeni przez „Szarego” uwolnili ok. 700 osadzonych. Ostatnim punktem tej „żywej lekcji historii” było zwiedzenie Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej we wsi Michniów. Podczas zwiedzania wyświetlony został krótki przejmujący film, obrazujący tragedię, jaka rozegrała się w tym miejscu.

Lekcja historii w terenie to ciekawsza forma nauki dla młodych ludzi. Rajd pozwolił na bliższe poznanie losów okupowanej i powojennej Polski oraz jej bohaterów, o których pamięć powinna przetrwać. Należy przekazywać tę wartość jaką jest historia naszego narodu młodszym pokoleniom, a nasz rajd spełnił tę rolę.

Myślę, że zawarte podczas rajdu znajomości i przyjaźnie przetrwają i zaowocują kolejnymi spotkaniami.

Sylwia Źródłowska

Strona 67 z 132 << < 64 65 66 67 68 69 70 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25