Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Poniedziaek, Lipca 29, 2024
Sandomierz_2016

Czerwoniak w Sandomierzu

 

W dniu 28 października uczniowie klasy 1 D oraz 1 B z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego pod opieką profesora Sławomira Maszewskiego oraz pani profesor Małgorzaty Ciecharowskiej, wspólnie udali się na jednodniową wycieczkę do Sandomierza. Podczas zwiedzania młodzi ludzie mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki miasta zwanego „małym Rzymem”.

Rafał Bakalarczyk

18 listopada w naszym liceum w ramach zbliżającego się Dnia Patrona odbyła się akcja Żeromski - reaktywacja 2016! Kolejne coroczne od 3 lat spotkanie młodzieży z Rafałem Bakalarczykiem - działaczem społecznym oraz młodym naukowcem zajmującym się problematyką wykluczeń społecznych było świetną okazją do rozmowy na tematy niełatwe, o których nie mówi się powszechnie, a jak młodzież się przekonała, mówić się powinno.

Dla licealnych humanistów gość szkoły może okazać się inspiracją do wyboru ich ścieżki kształcenia oraz kariery zawodowej, a także do działań w ramach wolontariatu. Młodzież mogła sobie uświadomić, że każdy może zrobić coś dobrego, być "Judymem" - „lekarzem”, który swoim zaangażowaniem „leczy choroby społeczeństwa”, które jest organizmem złożonym z jednostek, które powinny współpracować. Zajęcia stanowiły również swoistą zachętę do lektury książek Stefana Żeromskiego, które mogą się okazać się niezwykle przejmujące, gdyż skupiają się na wciąż obecnych dysfunkcjach organizmu społecznego. Młodego czytelnika mogą zachęcać do refleksji nad człowiekiem i jego miejscem w rzeczywistości społecznej, politycznej interesujące profile psychologiczne oraz relacje emocjonalne opisywanych bohaterów.

Na Litwie

Nasi licealiści – w poszukiwaniu sztuki bez granic na Litwie

 

 

Od 13 do 19 listopada 2016r. grupa pięciu uczniów z opiekunami odwiedziła szkołę partnerską w programie ERASMUS+ na Litwie.

Po udekorowaniu integracyjnego drzewka swoimi imionami, zapoznaniu się z Kłajpedą w bardzo wietrzny i zimny dzień (znajdowaliśmy, w międzynarodowych grupach bardzo efektowne rzeźby) ruszyliśmy do tańca w układzie choreograficznym ułożonym przez siebie. Kolejne spotkania ze sztuką to aktywne wizyty w Muzeum Morskim, Muzeum Kowalstwa (wykonywanie biżuterii), Muzeum Etnograficznym (robiliśmy słodycze i piekliśmy chleb), Muzeum Bursztynu w posiadłości rodziny Tyszkiewiczów (uczyliśmy się o niezwykłych właściwościach bursztynu) czy dekorowaliśmy wiatrowskazy w Palandze. Litewska przyroda, przepiękna, surowa zmuszała ludzi do heroicznych, trwających przez pokolenia wysiłków w utrzymaniu ludzkiego siedliska, dziś – Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej. Byliśmy w Wilnie, gdzie splatają się losy Polski i Litwy. Niezwykle wzruszające było spotkanie z wierszami uczniów szkół partnerskich, praca artystyczna z dziećmi ze szkoły dla niewidomych i niedowidzących oraz spotkanie pożegnalne z dzieleniem się wrażeniami z pobytu w Kłajpedzie.

Usłyszeliśmy, że od tej pory mamy przyjaciół również i na Litwie.

Święto Niepodległości_2016

Święto Niepodległości

 

 

10 listopada społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie uczestniczyła w uroczystej gali z okazji Święta Niepodległości. Wspólnymi siłami wychowanków i pedagogów zostało zorganizowane wspaniałe wydarzenie, uświetnione występami przedstawicieli wszystkich klas pierwszych i drugich.

Akademia, prowadzona przez Jakuba Wacławka oraz Roksanę Chudon, w tym roku ponownie miała formę przeglądu pieśni patriotycznych wybranych przez licealistów. Widzowie mogli usłyszeć zarówno popularne wojskowe szlagiery, jak i nieco nowocześniejsze utwory: „Dziewczynę z granatem” czy „Niepodległość”. Nie sposób wymienić wszystkich występujących, ale widać było, że każdy z nich włożył dużo pracy i serca w przygotowanie występu. Brawa należą się również nauczycielkom, które przy akompaniamencie akordeonu pana Norberta Kościelniaka przedstawiły przyśpiewkę „Serce w plecaku”. Na zakończenie pani Dyrektor Beata Stawicka wygłosiła przemówienie, w którym po krótce przybliżyła historię święta.

Po części artystycznej uczniowie klas o profilu humanistycznym udali się na spotkanie z dyrektorem Muzeum Mazowsza Zachodniego Bogusławem Nietrzebką, który w interesujący sposób opowiedział o odzyskiwaniu przez nasz kraj wolności, a także o swojej pracy jako członka grupy rekonstrukcyjnej. Były absolwent Czerwoniaka, ubrany w mundur polskiego wojaka z początków XX wieku, objaśniał skomplikowane zagadnienia związane z tworzeniem się polskiej administracji czy prowadzonymi działaniami wojennymi. Jednocześnie pokazywał zdjęcia z rekonstrukcji bitew, wydarzeń kulturalnych, w których brał udział. Słuchaczom najbardziej przypadła do gustu możliwość obejrzenia replik karabinu, hełmu, saperki i innych części ekwipunku żołnierza.

Z całą pewnością zaangażowana młodzież oraz pracownicy szkoły stanęli na wysokości zadania. Widzowie wyszli z sali zadowoleni, nieznudzeni, a bogatsi o przeżycia artystyczne oraz patriotyczne. Pani dyrektor, jak sama przyznała: „wzruszyłam się do głębi serca, widząc zaangażowanie oraz poświęcenie uczniów, dzięki którym mogłam uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu”.

Jakub Wacławek

Dzień Dyni

Dzień Dyni

 

 

Na pewne sprawy ludzie zawsze będą różnie reagowali – w Polsce akurat jednym z dość kontrowersyjnych tematów jest obchodzenie Halloween. Osobistości kościelne przypominają, że jest to powiązane z pogańskimi wierzeniami, niektórzy twierdzą, że Polacy nie powinni przejmować tradycji zachodnich, a inni tłumaczą, że to tylko zabawa dla dzieci i pretekst do zdobycia garści słodyczy. Podział jest wyraźnie widoczny.

Dlatego też trzeba szukać jakiegoś porozumienia, dojść do kompromisu – Samorządowi Szkolnemu udało się taki wypracować w tym roku. Dzięki temu niezależnie od poglądów uczniowie mogli z tego dnia skorzystać – w ciągu godzin szkolnych ze specjalnego „dyniowego” bufetu, a ci o mocniejszych nerwach w godzinach wieczornych mogli się udać na wieczór horrorów.

Tradycyjnie jak przy innych akcjach sprzedaży jedzenia na parterze stanęły specjalne stragany obficie wyposażone w tace z babeczkami, ciastami i ciastkami w różnym stopniu zawierającymi dynie. Za drobną opłatą każdy mógł czegoś skosztować.

Natomiast po lekcjach, około 17 zgromadziła się grupa ludzi o stalowych nerwach, którzy zeszli do najciemniejszych kazamatów szkoły – piwnicy – i tam wzięła udział w seansie filmowym. Aby choć w małym stopniu zahamować szczękanie zębów ze strachu mogli zakupić specjalny zestaw złożony z Coca- Coli i popcornu. W międzyczasie odbyła się też licytacja lampionów zrobionych z dyni. „Gdy go tylko zobaczyłam nie mogłam oderwać wzroku. A przecież i pieniądze z licytacji zostaną przeznaczone na szczytny cel – zasilenie budżetu Samorządu Szkolnego” – wyznała jedna z nauczycielek czuwających nad przebiegiem całego wydarzenia, Pani Monika Schotkosky. Drugą z opiekunek była Pani Joanna Kluczek, która pilnowała wejścia do szkolnych „podziemi”. „Kiedy się rozchodziliśmy widziałam, że uczniowie są zadowoleni, więc cieszę się, że coś takiego zorganizowaliśmy.”

Według uczniów wieczorek filmowy był całkiem udany. Jedna z pytanych, Oliwia Nowak stwierdziła: „atmosferę, licytacje i bufet z przekąskami oceniam na szóstkę z plusem!”.

Jak widać, tegoroczny Samorząd nie próżnuje i dba o wszystkich. Oby więcej takich atrakcji!

Marek Chmielewski

Pamiętamy!!!

Pamiętamy!!!

 

Jak co roku, przed świętem Wszystkich Świętych, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie odwiedzali groby byłych nauczycieli.

Każdy z grobów został starannie sprzątnięty, a następnie zapalono na nim znicze ze specjalną szkolną nalepką „pamiętamy” i zdjęciem naszego patrona. Zebrani przy mogiłach uczniowie, uczcili pamięć zmarłych nauczycieli symboliczną minutą ciszy.

Takie inicjatywy przybliżają nam historię naszej szkoły i pozwalają na chwilę zadumy.

sportowe osiągnięcie

Czy ktoś pamięta takie sportowe osiągnięcie "Czerwoniaka"?

 

27 października 2016 r. chłopcy reprezentujący nasze Liceum odnieśli historyczny sukces. Od niepamiętnych czasów wygrali rywalizacje na szczeblu międzypowiatowym. Reprezentując powiat żyrardowski okazali się lepsi od powiatu pruszkowskiego, sochaczewskiego, grodziskiego oraz warszawskiego zachodniego.

Skład: (Cezary Majchrzak, Krzysztof Bajurski, Mikołaj Kościelniak, Piotr Szamńczak, Jakub Wójcicki, Dominik Marusiak, Konrad Marusiak, Łukasz Barański, Maciej Nalej, Kacper Krawczyk) Trener: Michal Ciecharowski

Grupa:

LO Im. S. Żeromskiego w Żyrardowie - ZS Grodzisk Mazowiecki 2:1 (2x Cezary Majchrzak)

LO Im. S. Żeromskiego w Żyrardowie - ZS im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie 8:0 (2x Cezary Majchrzak, 2x Krzysztof Bajurski, 1x Jakub Wójcicki, 1x Maciej Nalej, 1x Dominik Marusiak, 1x Piotr Szymańczak)

Półfinał:

LO Im. S. Żeromskiego w Żyrardowie - Zespół Szkół nr 1 w Milanówku 3:0 (1x Cezary Majchrzak, 1x Piotr Szymańczak, 1x Krzysztof Bajurski)

Finał:

LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie - Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie 2:1 (1x Cezary Majchrzak, 1x Maciej Nalej)

Królem strzelców całych zawodów został Cezary Majchrzak z 6 bramkami, a najlepszym zawodnikom został nasz bramkarz Mikołaj Kościelniak.

GRATULUJEMY !!!

KonkursKrasomówczy 2016

Sukces na wojewódzkim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego

Dzieci i Młodzieży Szkolnej w kategorii szkół ponadgimnazjalnych W naszej szkole w październiku odbyły się przesłuchania w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym PTTK na szczeblu rejonowym.

I miejsce zajął Marek Chmielewski, II miejsce Krzysztof Lubański, obaj uczniowie klasy 2d. Ulubieńcem publiczności został Jakub Wacławek z Id.

29 października w warszawskiej siedzibie PTTK w wojewódzkiej edycji tegorocznego konkursu nasze liceum miało silną reprezentację w osobach Marka Chmielewskiego oraz Krzysztofa Lubańskiego podopiecznych pani Bożeny Gąsiorowskiej. Obaj wykazali się zdolnościami oratorskimi, dzięki czemu po wygłoszeniu pierwszych przemówień otrzymali dwa najwyższe wyniki punktowe – oba powyżej 9,3 punktu. Ostatecznie, po wygłoszeniu drugiej mowy, Marek Chmielewski otrzymał tytuł laureata I miejsce w tych zmaganiach, czyli prawo udziału w ogólnopolskich przesłuchaniach organizowanych od wielu lat na zamku w Golubiu-Dobrzyniu.

Zwycięzcy gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy na szczeblu krajowym w dniu 19 listopada!

Moja przygoda w muzeum



Praca plastyczna na międzynarodowej wystawie w Toruniu.


Już od ponad trzydziestu lat Muzeum Okręgowe w Toruniu jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Plastycznego MOJA PRZYGODA W MUZEUM. Kilkakrotnie jury doceniało uzdolnienia plastyczne uczniów Czerwoniaka, co jest powodem do dumy i radości.

W tym roku wyróżniona została inwencja artystyczna uczennicy klasy II A Pauliny Draniak, której pracę zakwalifikowano na wystaw ę pokonkursową w TORUNIU.

Serdecznie gratulujemy!

Paczka _2016

ZRZESZENIE WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ W i N ZARZĄD OBWODU WARSZAWA


ul. Krakowskie Przedmieście 64 pokój 4 (6); Warszawa

Adres do korespondencji: ul. Płocka 8 05-840; Brwinów

Warszawa, dn. 06.10.2016r.

I TY MOŻESZ SPRAWIĆ ŚWIĄTECZNĄ RADOŚĆ RODAKOM Z KRESÓW!

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI ORGANIZOWANEJ PRZEZ OBWÓD WARSZAWSKI ZRZESZENIA WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ ORAZ MŁODZIEŻ SZKÓŁ MAZOWIECKICH ZWIĄZANYCH Z WIN-WARSZAWA

„PACZKA DLA KOMBATANTA ZE LWOWA”

Już od dziewięciu lat obwód warszawski Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”- kombatancka organizacja podziemia niepodległościowego z okresu II konspiracji i przedstawiciele współpracujących z nią szkół mazowieckich organizują przed Świętami Bożego Narodzenia akcję „Paczka dla kombatanta ze Lwowa oraz Polaków z obwodu lwowskiego”.

Akcja polega na zbiórce pieniędzy i/lub przygotowaniu jednakowych paczek żywnościowych, przewiezieniu ich do Lwowa, a tam przekazaniu kombatantom i ich rodzinom. Pieniądze i paczki przewożą do Lwowa wychowawcy szkół, przedstawiciele młodzieży, Zrzeszenia WiN we współpracy z Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz konsulatem polskim we Lwowie.

Kresowym Polakom, zwłaszcza dzisiaj, kiedy trudna sytuacja międzynarodowa pogorszyła warunki życiowe na Ukrainie, potrzebna jest nasza pomoc. Szczególnie oczekują jej ludzie w podeszłym wieku i najczęściej chorzy.

Ofiarność, jaką możemy się wykazać, nie jest dla Nas zbytnim obciążeniem, a dla kombatantów, ich rodzin i coraz mniejszej liczebnie tamtejszej Polonii, jest materialnym świadectwem, że Polska o nich pamięta!

Jeżeli chcesz pomóc kombatantom i Polonii ze Lwowa, Stryja, Drohobycza i Borysławia i innych miejsc przygotuj paczkę (według załącznika na drugiej stronie) lub przekaż pewną kwotę pieniędzy GRUPIE ORGANIZUJĄCEJ AKCJĘ W ŻYRARDOWIE – klasie 1 D z Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Żyrardowie; u. J. Kacperskiej 6a. Paczki przygotowujemy do 30 listopada br.

w imieniu Zarządu Obwodu Warszawa Zrzeszenia WiN

ppłk Waldemar Kruszyński

oraz prof. Sławomir Maszewski

LO Żyrardów

INFORMACJA

Produkty do paczek lub całe paczki ewentualnie pieniądze (tylko do prof. Sławomira Maszewskiego) przynosimy do LO Żyrardów w dniach do 30 listopada 2016r.

Organizatorzy akcji „Paczka dla kombatanta ze Lwowa” zwracają się z propozycją, aby zebrać pieniądze lub przygotować we własnym zakresie paczkę 30×30×30 cm* i produkty do niej. Byłoby zasadne, aby paczka zawierała następujące produkty:

  • 1 kg ryżu
  • 1 kg kaszy
  • 1 kg mąki
  • 1 kg cukru
  • 1l oleju kujawskiego
  • 0,5 kg makaronu
  • 4 konserwy mięsne lub 2 większe (np. szynka)
  • puszka ananasów
  • puszka brzoskwiń
  • kostki rosołowe (np. Knorr)
  • czekolada duża
  • ptasie mleczko
  • ciastka (np. delicje lub jeżyki)
  • kakao
  • kawa rozpuszczalna lub naturalna
  • opakowanie herbaty ( np. w saszetkach) ewentualnie konserwy rybne.

Do paczki dobrze byłoby dołączyć opłatek i życzenia świąteczne z podpisami ofiarodawców.

*Znormalizowane, jednakowe kartony dostarczymy grupie organizującej akcję przed końcem zbiórki.

Ponieważ kartony będą składane, prosimy je zakleić z obu stron taśmą klejącą, aby paczka nie uległa rozerwaniu w czasie wielokrotnego przekładania paczek w transporcie.

DN2016

„Alumni versus magistri” – Dzień Nauczyciela w „Czerwoniaku”

W czwartek 13 października w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego odbyła się uroczystość z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej, powszechnie znanego jako Dzień Nauczyciela. Pod okiem Pani Profesor Moniki Schotkosky uczniowie przygotowali imprezę, na której członkowie grona pedagogicznego, pracownicy placówki oraz zaproszeni goście – w tym emerytowani nauczyciele mieli okazję usłyszeć kila ciepłych słów od swoich podopiecznych, jednocześnie podziwiając ich umiejętności wokalne (a nawet parosekundowy popis taneczny) oraz drobną żonglerkę słowną przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Marka Chmielewskiego. Stroną techniczną zajął się niezawodny Michał Bartoszek.

Przygotowania szły pełną parą już od dwóch tygodni. Samo wydarzenie natomiast miało miejsce w szkolnej sali udekorowanej girlandami ze złotych liści, kasztanami oraz wielobarwnymi parasolami podwieszonymi u sufitu, co dodawało uroku panującej już jesiennej, deszczowej aurze. Dodatkowego przytulnej, domowej atmosfery nadały zapalone świeczki ustawione na stoliku oraz pianinie, dające wrażenie ciepła i oświetlały scenę. Błyskotliwą konferansjerkę poprowadziło trzech uczniów: Krzysztof Sadecki jako reprezentant klas pierwszych, Marek Chmielewski jako uczeń klas drugich i Magdalena Nowakowska jako tegoroczna maturzystka – zebranych powitała zatem i zabawiały wszystkie roczniki! Pierwszy z wymienionych zadbał także o oprawę muzyczną – jeszcze przed rozpoczęciem prezentacji widownia mogła posłuchać miłych dla ucha melodii granych na pianinie przez licealistę. Podczas występu uczniowie w humorystyczny sposób przedstawili najciekawsze wypowiedzi swoich nauczycieli i opatrzyli odpowiednim komentarzem. „Tylko tyle albo aż tyle” czy „Nierówność to nie równanie. Nierówność to coś więcej” to tylko niektóre z przypomnianych powiedzonek. Ciekawą częścią programu były także występy artystyczne. Magdalena Nowakowska zaprezentowała utwór „Pamiętasz, była jesień”, po chwili Zuzanna Kowalska zaaranżowała piosenkę „To co mam”, Julia Ksit – „Życia mała garść”, natomiast Katarzyna Sroka – „Byle być sobą”. Anna Sicińska wykonała szlagier zespołu Bajm „Piechotą do lata”, zaś na gitarze akompaniowała jej Weronika Błońska. Wszystkie występy były nagradzane gromkimi brawami, a przytaczane cytaty wzbudzały salwy śmiechu. „Najmilej wspominam jednak momenty, gdy po przeczytaniu cytatu na twarzy autora kwitł piękny uśmiech zadowolenia” – wyznał nam potem jeden z prowadzących. Na zakończenie zaangażowani uczniowie złożyli od całej szkoły życzenia swoim wychowawcom i pedagogom.

Przyłączyła się do nich również pani dyrektor Beata Stawicka, która podziękowała swoim współpracownikom za ich ogromny wkład pracy.

- Czasy się zmieniają, pojawiają się kolejne sposoby uczenia się, ale miejmy nadzieję, że zawód nauczyciela przetrwa – wspomniała pani Dyrektor.

Po chwili z widowni rozległ się tubalny głos jednego z nauczycieli:

- Ktoś przecież musi produkować kolejne cytaty!

Na zakończenie, organizatorzy mieli jeszcze jedną niespodziankę. Krzysztof ponownie zasiadł do pianina, na ekranie pojawił się tekst i widzowie wraz z artystami, wspólnie zaśpiewali znaną piosenkę „Ciągle pada”.

Jak zapewniają uczestnicy wydarzenia, warto było być obecnym na gali.

- Dzisiejsze nadzwyczajne wydarzenie kosztowało nas wszystkich bardzo dużo pracy, wysiłku, a także zaangażowania. Mogę śmiało powiedzieć, że spisaliśmy się na medal – mówi Zuzanna Kowalska - To cudowne uczucie móc zobaczyć na twarzach naszych wspaniałych profesorów szczery uśmiech. Uważam, że program dostarczył widzom wiele radości.

- Przez cały czas przygotowań udało nam się stworzyć całkiem zgraną ekipę, która występowała nie tylko, żeby pokazać jednostki, ale całą grupę ludzi pracujących z pasją - przyznaje Kasia Sroka.

- Zebraliśmy pozytywne komentarze od widzów, a to jest najważniejsze – stwierdził Marek Chmielewski.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego ponownie życzą wszystkiego najlepszego wszystkim pedagogom!

Jakub Wacławek

Marek Chmielewski

Strona 66 z 132 << < 63 64 65 66 67 68 69 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25