Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Czwartek, Maja 16, 2024
Klasa 1d

Dnia 13 września uczniowie klasy 1D uczestniczyli w trzygodzinnych zajęciach integracyjnych, zorganizowanych przez panią pedagog Annę Kubicką.

Podczas spotkania nowo przybyli uczniowie mieli okazję lepiej poznać swoich kolegów i koleżanki – nie tylko poprzez rozmowę, dyskusję, ale też dzięki pomysłowym ćwiczeniom. Szczególnym upodobaniem cieszyła się zabawa „w krokodyla” oraz rysowanie portretów.

- Mimo, że nasza klasa od początku była do siebie pozytywnie nastawiona, to te zajęcia w jakiś sposób nam pomogły, dowiedzieliśmy się trochę więcej na swój temat – twierdzi uczennica Roksana Chudon.

- Zajęcia integracyjne bardzo mi się podobały, bo dzięki nim lepiej zapoznałem się z nową klasą oraz miło spędziłem czas – mówi Jakub Minkowski.

Prócz tego, pani pedagog wspólnie z wychowawcą klasy, profesorem Sławomirem Maszewskim, rozwiała pewne wątpliwości związane z przyszłością klasy, odpowiedziała na pytania nurtujące licealistów.

Spotkanie okazało się miłym, przyjaznym wydarzeniem. Mimo panujących upałów, uczniowie bawili się dobrze.

Jakub Wacławek

Bieg Solidarności

Sukces w Biegu Solidarności!

Marlena Rykaczewska I miejsce open, a Krzysztof Bajurski II miejsce open.

Gratulacje i podziękowania za udział dla Jakuba Kociszewskiego oraz opiekuna Małgorzaty Ciecharowskiej, która również pokonała dystans.

„Narodowe Czytanie” 2016

My na lokalnej akcji „Narodowe Czytanie” 2016

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydziału Promocji Urzędu Miasta

Wybór fragmentów z Qvo vadis Henryka Sienkiewicza, komentarz i prowadzenie – Bożena Gąsiorowska. Czytający z 2d: Katarzyna Prądzyńska, Krzysztof Lubański, Patryk Pawlak,Marek Chmielewski, Katarzyna Skoneczna oraz Karolina Tyszko i Weronika Golbert, a także Jakub Wacławek z 1d.

Ogólnopolska Akcja „Narodowe Czytanie” 2016 odbyło się wczoraj przy naszym istotnym udziale. Tekst Qvo vadis w wielu miejscach brzmiał bardzo aktualnie ,szkoda, że Was tam nie było.

Gospodarzem imprezy był Prezydent Wojciech Jasiński. Współorganizatorami: Wydział Promocji Miasta i Biblioteka Miejska, obecnie również o statusie powiatowej. Wybór tekstów z Qvo vadis Henryka Sienkiewicza, komentarz merytoryczny i prowadzenie imprezy - Bożena Gąsiorowska. My powyżej wymienieni - najważniejsze ogniwo tego zdarzenia czytaliśmy w nie byle jakim towarzystwie: pierwszy fragment odczytał Pan Prezydent Wojciech Jasiński, zaś szczególnego poziomu w interpretacji tego tekstu nadał udział znanego lektora telewizyjnego Tomasza Knapika.

-Qvo vadis [dla nieznających łaciny, a takich ogół - „Dokąd zmierzamy”’ z tym zanikiem zamiłowania do literatury?

Bożena Gąsiorowska

WYPRAWKA SZKOLNA 2016

WYPRAWKA SZKOLNA 2016

(dotyczy tylko uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego)


Do 7 września 2016 r. (środa) składamy wnioski o dofinansowanie do podręczników na rok szkolny 2016/2017 w sekretariacie szkoły. Wnioski pobieramy u wychowawców.

POGRZEB „INKI”

„ZACHOWAŁAM SIĘ, JAK TRZEBA”
POGRZEB „INKI” I „ZAGOŃCZYKA” W GDAŃSKU

Warto w zadumie pochylić się nad ostatnimi przekazanymi przez siedemnastoletnią „Inkę” słowami: „Powiedzcie mojej Babci, że zachowałam się, jak trzeba”. Mimo tortur nie wydała nikogo, nie chciała też łaski od sowieckiego agenta Bolesława Bieruta. Pozostała wierna akowskiej przysiędze. Czy my potrafilibyśmy zachować się, jak trzeba?

W dniu 28 sierpnia br. w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe dwojga żołnierzy Wyklętych z 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” – śp. Danuty Siedzikówny „Inki” i śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyka” rozstrzelanych 70 lat wcześniej w ubeckim więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku-Wrzeszczu.

Obydwoje reprezentowali dwa różne pokolenia. „Inka” w chwili śmierci nie miała jeszcze 18 lat, „Zagończyk” w roku 1918 mając 15 lat został żołnierzem Samoobrony Wileńskiej. Jednak połączyła ich idea walki o Polskę Niepodległą i równie okrutna śmierć z rąk prosowieckiej władzy. Zginęli z okrzykiem: „Niech żyje Polska”. Okrutny reżim komunistyczny nie zadowolił się samym mordem, ale tak jak wielu Żołnierzy Wyklętych, próbował skazać ich na zapomnienie. Pogrzebano ich nocą, w tajemnicy rzucając ich zwłoki do zwykłego dołu. Dopiero w roku 2014 zespołowi IPN pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się pod płytami chodnikowymi cmentarza garnizonowego odkryć doczesne szczątki bohaterów. Długo czekali na godny pogrzeb i dzień ten wreszcie nadszedł!

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza w katedrze gdańskiej koncelebrowana przez kilku biskupów z Leszkiem Sławojem Głódziem na czele. We mszy wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Andrzejem Dudą na czele oraz ostatni żyjący weterani z szeregów Żołnierzy Niezłomnych. W katedrze znalazło się też ponad 80 pocztów sztandarowych, wśród których nie zabrakło pocztu warszawskiego obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w składzie którego WiN i nasze Liceum reprezentował prof. Sławomir Maszewski.

W trakcie mszy na polecenie Prezydenta RP awansowano „Inkę” do stopnia podporucznika, a „Zagończyka” do rangi podpułkownika.

Następnie olbrzymi kondukt pogrzebowy odprowadził wiezione na lawecie trumny bohaterów na miejsce wiecznego spoczynku na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Pochowano ich uroczyście w pobliżu miejsca znalezienia ich doczesnych szczątków.

Chwała bohaterom! Niech pozostaną w naszej pamięci!

Rok 2016_2017

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się
1 września 2016 roku (czwartek) o godzinie 900

na dziedzińcu naszej szkoły.

Msza święta w Salezjańskiej Parafii pod wezwaniem Cyryla i Metodego odbędzie się

1 września 2016 r. o godzinie 800 .

Przypominamy o stroju galowym.
Serdecznie zapraszamy!!!
dyplomy

Pangea

Uczniowie „Czerwoniaka” wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu matematycznego Pangea.

Pangea to darmowy konkurs matematyczny, którego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie matematycznych zdolności wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Konkurs przeprowadzany jest w dwóch etapach: pierwszy odbywa się na terenie szkoły, do której uczęszcza uczestnik, drugi (finałowy) jest organizowany równolegle w Warszawie i Wrocławiu.

Tegoroczna, 3 już edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów z całego kraju. W pierwszym etapie zarejestrowano 120 635 uczestników.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie po raz pierwszy wzięli udział w Pangei w tym roku. Śmiało można powiedzieć, że odnieśli sukces w Konkursie. Do drugiego etapu Konkursu zakwalifikowało się tylko 270 licealistów z całej Polski, a wśród nich aż troje naszych uczniów.

Podczas Gali konkursu, 20 maja 2016 roku, nagrody i wyróżnienia w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych odebrało 20 najlepszych finalistów z każdej kategorii. Wśród nagrodzonych byli dwaj tegoroczni maturzyści „Czerwoniaka”: Łukasz Młynarczyk, który zajął 13 miejsce oraz Filip Jagura – 18 miejsce.

Uroczystość była ukoronowaniem wytężonej pracy uczniów, a także nauczycieli i wychowawców, którzy pragną popularyzować matematykę oraz wyłaniać utalentowane młode umysły.

Sukcesy plastyczne

Sukcesy plastyczne.

 

 

W mijającym roku szkolnym trzy uczennice kl. I a wyróżniły się szczególnymi osiągnięciami plastycznymi. Aneta Misiak zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci i Młodzieży: „ Mozaika inspirowana kulturą i sztuka Armenii” oraz III miejsce w lokalnym konkursie „Przemysłowe dziedzictwo Żyrardowa widziane oczami mieszkańca”.

Z kolei w powiatowym etapie Międzynarodowego Konkursu pt. „Moja Przygoda w Muzeum” w swojej kategorii wiekowej I miejsce uzyskała Paulina Draniak, a II – Weronika Bielecka. Obie prace zostały wytypowane na etap ogólnopolski do Torunia i liczymy, że i tam zostanie doceniony talent naszych uczennic.

mc

Zakończenie roku 2015_2016

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016
 dla uczniów klas I i II 

24 czerwca 2016 r. o godz. 9:00

Msza święta w Salezjańskiej Parafii pod wezwaniem Cyryla i Metodego odbędzie się

24 czerwca 2016 r. o godz. 8:00

Serdecznie zapraszamy!!!

Stypendium_2016

Jesteś uczniem gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej- daj sobie szansę, zawalcz o stypendium!!!

Rusza II edycja projektu pt.: "Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka w roku szkolnym 2016/2017". W tegorocznej edycji samorząd województwa przeznaczył dla najzdolniejszych uczniów 641 stypendiów.

Łączna kwota przyznanego stypendium dla jednego ucznia wyniesie nie mniej niż 3800 zł. W przypadku ucznia niepełnosprawnego, kwota będzie wyższa o około 200 zł.

Aby wziąć udział w projekcie „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych- najlepsza inwestycja w człowieka" należy w terminie 13-30 czerwca br. zarejestrować na dedykowanym systemie informatycznym pod adresem www.oeiizk.waw.pl/stypendia/ wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami.

Wygenerowane z systemu wersje papierowe ww. dokumentów muszą zostać przesłane do Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie do 15 lipca br. (decyduje data wpływu), na adres:

Departament Edukacji Publicznej i Sportu
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
ul. Brechta 3, 03–472 Warszawa

Link do strony odnośnie przyznawania stypendiów dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w Województwie Mazowieckim w roku szkolnym 2016/2017 w ramach projektu Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych - najlepsza inwestycja w człowieka do ewentualnego wykorzystania - http://funduszedlamazowsza.eu/aktualnosci/jestes-uczniem-gimnazjum-lub-szkoly-ponadgimnazjalnej-daj-sobie-szanse-zawalcz-o-stypendium.html

Strona 68 z 132 << < 65 66 67 68 69 70 71 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25