Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Listopada 24, 2024
SPOTKANIE W POLICORO

PROJEKT ERASMUS+

SPOTKANIE W POLICORO WE WŁOSZECH

 

W dniach 22-28 maja 2015 siedmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym w Policoro we Włoszech w ramach projektu Erasmus+ „Sztuka nie zna granic”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich: z Portugalii, Belgii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Słowacji i Turcji, w sumie 35 uczniów i 18 nauczycieli. Było to trzecie spotkanie w ramach tego projektu.

Podczas spotkania zaprezentowaliśmy nasze propozycje hymnu projektu w międzynarodowym koncercie, w którym brawurowo pokazała swoje możliwości wokalne jedna z uczennic belgijskich, a następnie przeprowadziliśmy konkurs na tekst hymnu, w którym przez głosowanie nauczycieli reprezentujących wszystkie szkoły partnerskie zwyciężył tekst napisany przez uczniów włoskich. Podobnie jak w przypadku muzyki do hymnu, nasz tekst znalazł się na drugiej pozycji. Wzięliśmy udział w warsztatach malowania na podkoszulkach, robiliśmy włoski makaron, w Parku Archeologicznym w Andriace uczyliśmy się prowadzić i opisywać prace wykopaliskowe, a w Oazie WWF próbowaliśmy strzelać z łuku i jeździć konno.

Policoro to niewielka miejscowość w prowincji Basilicata, położona na samym południu Włoch, nad Morzem Jońskim, na terenie w starożytności należącym do Grecji, zwanym Magna Grecia (Wielka Hellada). Okolica może się pochwalić zarówno unikalnymi tworami przyrody, jak góry Montalbano Jonico utworzone z gliny o bardzo jasnym kolorze, o zboczach wyżłobionych przez erozję, obfitujących w skamieliny prehistorycznych skorupiaków, jak i niezwykłymi wytworami ludzkich rąk, na przykład położone na szczytach wspomnianych gór starożytne miasteczko, a przede wszystkim Sassi di Matera, niewiarygodne miasto zbudowane piętrowo na zboczu góry, o domach wyżłobionych w tufowych skałach, którego początki sięgają 7000 roku przed naszą erą. W połowie XX wieku mieszkańcy zostali wysiedleni z Sassi ze względu na zagrożenie malarią i przeniesieni do nowej części miasta Matera, jednak najbogatsi wrócili do skalnych domostw i dziś są jedynymi ludźmi na świecie, którzy mogą się pochwalić tym, że zamieszkują domy swoich przodków sprzed 9000 lat. Matera wraz z Sassi została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i w roku 2019 będzie Europejską Stolicą Kultury. Zwiedziliśmy ją z przewodnikiem, podobnie jak Metaponto, Park Archeologiczny w Andriace, Oazę WWF w Bosco Pantano czy Muzeum Archeologiczne Siritide. Na pożegnalnym wieczorze mieliśmy okazję skosztować starożytnych potraw spożywanych w czasach Magna Grecia (VII i VI wiek p.n.e.), przygotowanych pod okiem miejscowej archeolożki.

Mieszkając w domach włoskich rówieśników nasi uczniowie poznawali codzienne życie we Włoszech, a przebywając stale w dużej międzynarodowej grupie mieli mnóstwo okazji do rozmawiania po angielsku i poznawania rówieśników z innych krajów europejskich.

Dzień_otwarty

Wtorek 26 maja 2015 r. dniem otwartym dla rodziców!

Zebrania klas:

1a, 1b, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d - godz. 17:00;

1e, 1f, 2f - godz. 16:30

1c - godz. 18:00

Dzień otwarty dla rodziców w godz. 16:30-18:00

Majówka 2015

Majówka w "Parku Procnera"

Rekrutacja 2015_lo

UWAGA KANDYDACI DO LICEUM IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO!

od 11 maja od godz.10:00 do 22 maja do godz. 15:00,

Kandydaci klas trzecich gimnazjów samodzielnie zakładają konta w systemie rekrutacji na stronie

www.ponadgimnazjalne.edukacja.warszawa.pl

Wybierają opcję „Zarejestruj się”, następnie wprowadzają nr PESEL, imię i nazwisko oraz hasło (ustalone przez kandydata). Wszyscy kandydaci wybierają maksymalnie 3 szkoły, a w nich dowolną liczbę oddziałów. Listę wybranych oddziałów układają w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanego.

Kandydaci wypełniają i drukują wniosek z elektronicznego systemu rekrutacji.

Wydrukowany wniosek, podpisany przez kandydata i jego rodziców/prawnych opiekunów oraz dokumenty potwierdzające spełnianie dodatkowych kryteriów w przypadku równorzędnych wyników np. oświadczenie o wielodzietności - kandydaci składają w szkole pierwszego wyboru.

Życzenia 2015

Wszystkiego najlepszego, połamania piór, prostych pytań, odpowiedzi zgodnych z kluczem, skupienia, spokoju i dużo wiary we własne siły.

Trzymamy kciuki za wszystkie egzaminy i mamy nadzieję, że uzyskane noty spełnią Wasze oczekiwania i ambicje.

Grono Pedagogiczne, uczniowie klas pierwszych i drugich

Życzenia dla maturzystów

Życzenia dla Maturzystów

Matury nieprzypadkowo nazywane są egzaminem dojrzałości. To nie tylko egzamin sprawdzający Waszą ogromną wiedzę, ale jest również przepustką do dorosłego życia. Otwiera przed Wami szereg możliwości. Ważne abyście potrafili dokonywać właściwych wyborów.

Drodzy Maturzyści,

za oknami rozkwita wszechobecna zieleń, która przynosi nadzieję i wiarę w pomyślność powodzenia wszelkich spraw.

Zdaję sobie sprawę, że chcielibyście teraz jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu ze swoimi przyjaciółmi. Tymczasem pierwsza połowa roku to intensywny czas nauki i przygotowań do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu – egzaminu maturalnego.

Matury nieprzypadkowo nazywane są egzaminem dojrzałości. To nie tylko egzamin sprawdzający Waszą ogromną wiedzę, ale jest również przepustką do dorosłego życia. Otwiera przed Wami szereg możliwości. Ważne abyście potrafili dokonywać właściwych wyborów.

Chciałabym przekazać Wam mnóstwo cennych rad. Pozwolę sobie przywołać słowa wspaniałego człowieka śp. profesora Władysława Bartoszewskiego: „Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”.

Niech to motto pomaga Wam podejmować w życiu dobre i słuszne decyzje.

Trzymam kciuki. Powodzenia!

Mazowiecki Kurator Oświaty
Dorota Sokołowska

Pożegnanie ze szkołą

Pożegnanie ze szkołą


Film Telewizji Żyrardowskiej z dnia 28 kwietnia 2015r. z Portalu Urzędu Miasta Żyrardowa

W MODLIŃSKIEJ TWIERDZY

TRZECI RAJD W 70 ROCZNICĘ POWSTANIA
ZRZESZENIA WOLONOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ

W MODLIŃSKIEJ TWIERDZY - 25 kwietnia 2015 roku

">

 

Z okazji 70 rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość prezes warszawskiego obwodu WiN, mjr Waldemar Kruszyński 25 kwietnia br. zainicjował nowy sezon czteroetapowego Mazowieckiego Rajdu Szlakami Zrywów Niepodległościowych i Miejsc Pamięci we współpracy z nauczycielami i młodzieżą szkół związanych ze Zrzeszeniem: z Warszawy, Brwinowa i Żyrardowa. W tym roku do naszej gromady dołączyła też młodzież z liceum w Nadarzynie pod kierunkiem swoich nauczycieli.

Tym razem w trzeciej edycji rajdu 25 kwietnia zwiedziliśmy obszar Obozu Warownego Modlin. W wyjeździe do Modlina wziął udział znany z poprzednich etapów sześcioosobowy patrol młodzieży z klasy 2 D Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w składzie: Małgosia Cieślikowska, Ela Kawka, Patrycja Gozdek, Łukasz Klejner, Mikolaj Matysiak i Daniel Wiechetek pod komendą prof. Sławomira Maszewskiego. Chłopcy zachwycili wszystkich swoim profesjonalnym strojem. Panterki, spodnie maskujące, czarne berety z naszytymi orzełkami i biało-czerwone opaski sprawiły takie wrażenie, iż powszechnie podejrzewano, że należą do klasy wojskowej.

Po krótkiej podróży do Modlina rozpoczęliśmy zwiedzanie od miejscowego muzeum położonego w pięknym parku w pobliżu dawnego kasyna oficerskiego. Pan przewodnik zasypywał nas lawiną informacji opowiadając o losach twierdzy od czasów napoleońskich, przez okres powstania listopadowego, czasy rządów rosyjskich, aż po bohaterską obronę przed Niemcami we wrześniu 1939 roku. Szczególne wrażenie zrobiło na nas piękne popiersie gen. Wiktora Thommèe, dowódcy obrony Modlina w 1939 roku. Mieliśmy możliwość obejrzeć różne rodzaje broni i wyposażenia wojskowego od najstarszych do tych użytkowanych w okresie PRL. W parku artyleryjskim młodzież miała niepowtarzalna okazję dotknąć i „obsługiwać” ciężki sprzęt artyleryjski.

Następnie udaliśmy się pod pomnik żołnierzy Września 1939 roku – obrońców Modlina, gdzie z wykorzystaniem ceremoniału wojskowego odbyło się uroczyste złożenie kwiatów i zapalenie biało-czerwonych zniczy pamięci.

A potem zwiedzaliśmy forty i umocnienia twierdzy ze słynnym fortem nr 1 w Zakroczymiu, w którym Niemcy z Dywizji Pancernej SS „Kempf” już po zawiedzeniu broni wymordowali ok. 500 polskich żołnierzy z 2 pułku piechoty Legionów. Najatrakcyjniejszym punktem zwiedzania okazało się wejście na Wieżę Tatarską, skąd rozciąga się piękny widok na ujście Bugo-Narwi do Wisły. Nie zapomnieliśmy też o zadaniach rajdowych. Na trzech punktach kontrolnych patrole z poszczególnych szkół musiały zaprezentować swoją wiedzę z dziedziny wojny obronnej Polski we wrześniu 1939 roku, historii twierdzy Modlin oraz musztry i wiedzy ogólnowojskowej. Rywalizacja była interesująca i niezwykle wyrównana. Drobne błędy budziły raczej uśmiech, niż zdziwienie. Okazuje się, że taka forma edukacji najlepiej odpowiada młodzieży.

Rajd zakończyło tradycyjne „partyzanckie” ognisko z kiełbaskami. Popłynęły w krąg słowa polskich pieśni żołnierskich: „Marsz Zapory”, „Wojenko, wojenko”, „Szare szeregi”, udowadniając, że patriotyczne wychowanie nie należy do odległej przeszłości.

Zmęczeni pierwszym wiosennym, upalnym dniem, we wspaniałych humorach wróciliśmy do domu. Przyjemnie było spotkać się w „starym gronie” rajdowiczów i odbyć kolejną „polową lekcję historii”.

Sławomir Maszewski - komandor rajdu

Galeria zdjęć

Certyfikaty ECDL

Uroczyste wręczenie certyfikatów ECDL


24 kwietnia 2015 roku w Centrum Kultury odbyła się gala zakończenia roku szkolnego klas trzecich. Mieliśmy przyjemność gościć na uroczystości Mazowieckiego Koordynatora ECDL Pana Pawła Strawińskiego i egzaminatora ECDL Pana Bartłomieja Polaka.

Obecność tak znamienitych gości była związana z uzyskaniem przez osiemnastu uczniów klas maturalnych certyfikatu ECDL CORE.

Nasi uczniowie uczęszczali na zajęcia rozszerzonej informatyki i skorzystali z możliwości sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy zdając siedem egzaminów z zakresu:

  1. Podstaw technik informatycznych i komunikacyjnych
  2. Użytkowania komputerów i zarządzania plikami
  3. Przetwarzania tekstów
  4. Arkuszy kalkulacyjnych
  5. Użytkowania baz danych
  6. Grafiki menedżerskiej i prezentacyjnej
  7. Przeglądania stron internetowych i komunikacji

Każdy egzamin trwał 45 minut i obejmował zadania praktyczne i teoretyczne wykonywane na platformie zewnętrznej ECDL.

Uczniowie Szymańska Ewelina, Grotek Maciej, Muliński Jakub, Kwiatkowska Anita, Sadoś Maciej, Kamiński Krystian, Opalińska Marta, Strzemieczna Monika, Oskiera Aleksandra, Pruszyński Adrian, Bednarski Marek, Norowska Magdalena, Damian Kuleta, Kacper Bruś, Patryk Puchała, Adolf Albert, Melon Adrian i Wrzesień Sebastian uzyskali z rąk Mazowieckiego Koordynatora ECDL Pana Pawła Strawińskiego i egzaminatora ECDL Pana Bartłomieja Polaka Certyfikat ECDL CORE, potwierdzający ich wiedzę i umiejętności. Ponadto każdy uczeń otrzymał upominki.

Nadmieniam, iż Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych jest honorowany w 146 krajach świata. W Polsce studenci mający certyfikat ECDL na podstawie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego mogą być zwolnieni z obowiązku udziału w zajęciach z zakresu technologii informacyjnej na uczelniach.

Jestem bardzo dumna z moich uczniów. Gratuluję wyników! i życzę takiej determinacji w spełnianiu własnych marzeń i celów, z jaką pracowali aby uzyskać certyfikat.

Ewa Matuszewska - egzaminator ECDL

 

Gala_2015

ABSOLWENCI 2014/2015 – UROCZYŚCIE WAS ŻEGNAMY!


Dnia 24 kwietnia pożegnaliśmy tegorocznych absolwentów. Uroczystość odbyła się w Centrum Kultury w Żyrardowie i zgromadziła nie tylko byłych już uczniów klas trzecich, ich młodszych kolegów, rodziców i nauczycieli, ale również liczne grono osób zaproszonych. 

Mieliśmy zaszczyt gościć posłów na Sejm RP, panią Beatę Rusinowską i pana Pawła Sajaka, Prezydenta Miasta Żyrardowa pana Wojciecha Jasińskiego, Przewodniczącego Rady Miasta pana Marcina Rosińskiego oraz Wicestarostę Powiatu Żyrardowskiego pana Grzegorza Dobrowolskiego. Ponadto w uroczystości wziął udział Mazowiecki Koordynator ECDL pan Paweł Strawiński, egzaminator ECDL pan Bartłomiej Polak, dyrektor CK pan Jarosław Spychała i przewodniczący Rady Rodziców pan Dariusz Kłosiewicz.

Pani Dyrektor Genowefa Milczarek serdecznie pożegnała absolwentów i przypomniała najistotniejsze procedury związane ze zbliżającym się egzaminem dojrzałości. Głos zabrali również zaproszeni goście, życząc powodzenia na maturze i dostania się na wymarzone uczelnie. I …nastąpiły laury, nagrody, dyplomy. Scena była zbyt mała, aby pomieścić tych, którzy triumfowali w olimpiadach, konkursach, zasłużyli na wyróżnienia w nauce, sporcie, udziale w szkolnych projektach, czy wolontariacie. Laura Olasek, Ola Skrzypczyńska i Sebastian Wrzesień otrzymali specjalne nagrody Prezydenta Miasta za wyniki w olimpiadach. Aż siedem osób otrzymało świadectwa z wyróżnieniem, mając średnia co najmniej 5,00: Ania Cichocka, Ada Sadkowska, Tomasz Fatalski, Laura Olasek, Rafał Marus, Maja Sosnowska i Jakub Tondera. Długo można by było wyliczać ….

Zanim Wszyscy odebrali świadectwa ukończenia szkoły z rąk wychowawców, krótka część artystyczną wykonał szkolny zespół The Reds.

ŻEGNAJCIE !!!!

Galeria Zdjęć w obiektywie Pawła Matuszewskiego

Galeria Zdjęć w obiektywie Ani Jedynak

 

Gala 2015

Gala zakończenia roku szkolnego klas maturalnych

W dniu 24 kwietnia o godzinie 16.00 w Centrum Kultury odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego klas trzecich.

Zapraszamy!

Strona 81 z 132 << < 78 79 80 81 82 83 84 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25