Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /maincore.php on line 190
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Niedziela, Lipca 28, 2024
Kszesło_2015

Trzeci Licealny Festiwal Sztuki „Kszesło” 2015
Film Teatr Muzyka – 20.03.2015 Żyrardów


20 marca 2015 roku w Centrum Kultury odbędzie się trzecia edycja festiwalu reaktywowanego w 2013 roku przez reżysera i nauczyciela naszej szkoły - Pana Mirosława Wasiewicza. Młodzież wspierana przez nauczycieli LO oraz pracowników Centrum Kultury przygotowuje realizacje artystyczne w trzech blokach: filmowym, teatralnym i muzycznym. Program tegorocznego festiwalu współorganizowanego przez Licealny Teatr 36 złotych jest bardzo bogaty. Zaprezentowanych zostanie 10 premierowych filmów; w tym adaptację filmową spektaklu teatru 36 złotych pt. „Szkoła” wg „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, w reżyserii M. Wasiewicza. Wśród pozostałych filmów prezentowanych w konkursie znajdą się etiudy Igi Sadowskiej, Karola Nowaka oraz innych uczestników warsztatów prowadzonych przez Szkołę Andrzeja Wajdy. W chwili obecnej grupa młodych twórców działa w Licealnym Klubie Filmowców założonym w lutym 2015 roku. Opiekunem tej grupy współdziałającej z Centrum Kultury jest prof Mirosław Wasiewicz.

Pokazane zostanie 6 przedstawień teatralnych zrealizowanych przez teatry z klas pierwszych i drugich, między innymi spektakl „Polemika Mickiewicza ze Słowackim”, w reżyserii D. Olborskiego i J. Piotrowskiego – laureatów ubiegłorocznego festiwalu. W bloku muzycznym poza konkursem wystąpi grupa The Reds z widowiskiem pt. „Świat z bajek Disney’a”, w reżyserii Agaty Lepieszki. Oprócz tego w konkursie zaprezentowanych zostanie 6 koncertów muzycznych. Recenzje z festiwalu przygotowuje grupa dziennikarska (uczniowie LO) pod opieką Pani Bożeny Gąsiorowskiej we współpracy z zawodowymi dziennikarzami.

Po zakończonych działaniach artystycznych i rozdaniu nagród jury w składzie: Marcin Janos-Krawczyk, Andrzej Adamiak, Wojciech Barczak, Elżbieta Szyc, Patrycja Mikłasz, Bożena Gąsiorowska, Agata Lepieszka, Marcin Fibich i Mirosław Wasiewicz przeprowadzi warsztaty z młodzieżą.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Prezydent Miasta Żyrardowa Wojciech Jasiński. Sponsorami festiwalu są: Projekt Erasmus+, Teatr Polski i Teatr Dramatyczny w Warszawie.

Koordynator festiwalu Mirosław Wasiewicz.

Wesele2015

Wieczór z klasyką w Teatrze Polskim


W ramach sponsoringu nagród przyznawanych w okolicznościach szkolnego festiwalu Kszesło 2014 Teatr Polski przekazał naszej szkole kilkanaście biletów, z których zrobiliśmy przyjemny użytek w ostatni sobotni wieczór- 14 marca, gdy obejrzeliśmy nową inscenizację „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, unowocześnioną wersję ważnego narodowego dramatu, ale wierną w najgłębszej wymowie autorowi. Jest to „Wesele” także o nas-współczesnych, mających często „stare-nowe problemy”, które w wizji cenionego reżysera Krzysztofa Jasińskiego okazały się nośne. Spektakl naprawdę można polecić. Oglądających czeka sporo niespodzianek w inscenizacji tego dramatu. Przedstawienie chwalono po przedstawieniu na spotkaniu z aktorami za plastyczne efekty, imponującą pracę ze słowem, za aktualne aluzje bez nachalnego politykowania…..Obejrzyjcie ten spektakl, naprawdę warto. Zajrzyjcie na stronę teatru https://www.facebook.com/teatr.polski.warszawa

Kto obejrzał nową inscenizację dramatu Wyspiańskiego?

„W czwartkowy wieczór 29 stycznia 2015 w warszawskim Teatrze Polskim odbyła się premiera nowej inscenizacji jednego z najsłynniejszych dramatów w historii polskiej literatury - "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W wyreżyserowanym przez Krzysztofa Jasińskiego spektaklu występuje gwiazdorska obsada z Andrzejem Sewerynem , Joanną Trzepiecińską na czele oraz Jarosławem Gajewskim. Nic więc dziwnego, że na premierze pojawiła się prawdziwa plejada gwiazd. Zobaczcie w naszej galerii, kto obejrzał premierowy spektakl "Wesela" w Teatrze Polskim!” http://www.gala.pl/foto/gwiazdy-na-premierze-wesela-w-teatrze-polskim-zobacz-kto-sie-pojawil-18590

Dzień_Matematyki

Dzień Matematyki


Galeria Zdjęć

Dzień Matematyki 2015

Dzień Matematyki!!!


SPOTKANIE W SINT-MICHIELS

PROJEKT ERASMUS+
SPOTKANIE W SINT-MICHIELS W BELGII


W dniach 7-14 lutego 2015 siedmioosobowa grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym w Sint-Michiels w Belgii w ramach projektu Erasmus+ „Sztuka nie zna granic”. Oprócz nas na spotkanie przyjechali przedstawiciele wszystkich szkół partnerskich: z Portugalii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji i Włoch. Było to drugie spotkanie w ramach tego projektu.

Podczas spotkania przeprowadziliśmy konkurs na logo projektu, w którym przez głosowanie wszystkich uczestników zwyciężyło logo zaprojektowane przez jedną z uczennic słowackich. Wzięliśmy udział w warsztatach tańca afrykańskiego i gry na afrykańskich bębnach, stworzyliśmy wspólnie układ choreograficzny, prezentowaliśmy znaczące dla naszych narodów wiersze, a następnie ilustrowaliśmy je za pomocą obrazów malowanych na płótnie, demonstrowaliśmy nasze tańce ludowe i uczyliśmy ich pozostałych uczestników. Niektóre szkoły przywiozły nawet ze sobą stroje ludowe, które dodały prezentowanym tańcom barwy i autentyzmu.

Sint-Michiels to przedmieście Brugii, wspaniałego flamandzkiego miasta o historii sięgającej pierwszego wieku przed naszą erą, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ze względu na otaczający ją układ kanałów, Brugia bywa nazywana Wenecją Północy. Równie romantyczna, nostalgiczna i piękna, obfitująca w doskonale utrzymane zabytki, głównie średniowieczne i dziewiętnastowieczne, na pewno nie powinna się obawiać konkurencji ze strony autentycznej Wenecji. Zwiedziliśmy ją z przewodnikiem, ale także samodzielnie, uczestnicząc w zespołowej grze miejskiej z GPS-em, w której wędrowaliśmy po mieście szlakiem poezji. Zostaliśmy też zaproszeni przez mera miasta rezydującego w imponującym, czternastowiecznym ratuszu. W ramach zajęć związanych z tematyką projektu zwiedziliśmy pełen przepychu stary teatr miejski oraz nowoczesny, ascetycznie zaprojektowany budynek filharmonii. W obu obiektach mogliśmy zobaczyć nie tylko część dostępną dla widowni, ale także przeznaczoną wyłącznie dla artystów. Nie zabrakło także zajęć sportowych, jak na przykład wycieczka rowerowa do oddalonego o siedem kilometrów Damme.

Przebywając stale w dużej międzynarodowej grupie mieliśmy mnóstwo okazji do rozmawiania po angielsku i poznawania rówieśników z innych krajów europejskich.

W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

NASZE LICEUM W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

We mgłę odchodzą ostatni „bandyci”,
Nie ma już konia, siodło w ziemi gnije.
Czas niepamięcią okrył całe życie,
A przecież serce wciąż dla Polski bije …
Wiatr pozacierał echa dawnej sławy,
Na visie plama – przerdzewiała blizna.
Tylko na szabli, którą wnuk się bawi
Znów błyszczą słowa: „Honor i Ojczyna” …
S.M.


W tym roku po raz czwarty obchodziliśmy 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze wyklęci to pojęcie autorstwa Jerzego Ślaskiego, autora książki o tym samym tytule, który będąc żołnierzem słynnego Mariana Bernaciaka „Orlika”, pragnął przywrócić naszej historii pamięć o żołnierzach II konspiracji antykomunistycznej wałczących od 1944 roku z agresorem sowieckim i jego ideologicznymi, polskimi poplecznikami. Żołnierze wyklęci zostali skazani na wieczne zapomnienie, na wykreślenie z historii tylko dlatego, że byli Polakami, że chcieli Polski niezawisłej i suwerennej, przestrzegania wartości, w imię których walczyli przez kilka lat z okupantem niemieckim. Za swoją walkę zapłacili też tragicznie wysoką cenę. W lasach padło ich ponad 8 tys., w ubeckich katowniach zamordowano po procesach 3,5 tys., a bez procesów ok. 10 tys., a przez więzienia przeszło ok. 300 tys. osób, nie tylko żołnierzy, ale też największych bohaterów antykomunistycznego powstania – ludności cywilnej, która ich wspierała. Ci, co przeżyli byli zniesławiani, obdarzani epitetami „reakcyjnych bandytów” i „morderców z AK i NSZ”.

 

Dzisiaj mamy obowiązek pisać historię na nowo, toteż za zaszczyt poczytujemy sobie przywracanie pamięci o bohaterach sprzed 70-lat. W tym roku maleńką kartkę pamięci w nowej historii wolnej Polski zapisała młodzież naszego liceum biorąc udział w żyrardowskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Młodzież z klasy 2D i 1F przygotowana przez prof. Sławomira Maszewskiego stanęła w szranki I Żyrardowskiego Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych zorganizowanego pod patronatem prezydenta miasta Wojciecha Jasińskiego. W drugim etapie tego konkursu zwycięstwo w kategorii szkół ponadgimnazjalnych odniósł uczeń klasy 2D – Mikołaj Matysiak.

Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani cennymi nagrodami. W sobotę, 28 lutego uczniowie liceum wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na budynku przy ulicy Armii Krajowej, w którym od 1945 roku mieścił się Urząd Bezpieczeństwa Publicznego – miejsce kaźni polskich patriotów. Następnie uczestniczyli w uroczystościach w Resursie miejskiej, gdzie mieli okazję spotkać się z kombatantami ze Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i obejrzeć inscenizację historyczną, podczas której grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia 27 pułku ułanów i 26 DP ze Skierniewic odtwarzała oddział Zrzeszenia WiN składający przysięgę. W części artystycznej uczniowie z kl. 2D: Małgosia Cieślikowska, Ela Kawka, Karolina Gajewska, Łukasz Klejner, Jakub Piotrowski, Daniel Olborski i Borys Szczesny przy wtórze gitar i skrzypiec zaśpiewali 2 pieśni partyzanckie z okresu polskiego powstania antykomunistycznego z lat 1944-1948: „Po partyzancie dziewczyna płacze…” i „Marsz Zapory” oraz pieśń Andrzeja Kołakowskiego „Rozstrzelana Armia”. Na uwagę zasługuje również występ uczennicy klasy 3F – Aleksandry Malczyk, która a capella zaśpiewała kilka patriotycznych utworów. Ich występ spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności – kombatantów i licznie zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło obu Pań Dyrektorek i nauczycieli „Czerwoniaka”.

W niedzielę 1 marca poczet sztandarowy naszej szkoły oraz uczniowie brali udział w wojskowym capstrzyku na palcu Jana Pawła II i w uroczystej mszy świętej w kościele farnym, a następnie delegacja Liceum złożyła kwiaty przy pomniku Armii Krajowej i Zrzeszenia WiN przy ulicy Limanowskiego.


Liczny udział młodzieży naszego Liceum w uroczystościach poświęconych Żołnierzom Wyklętym świadczy o tym, że najlepsze polskie tradycje niepodległościowe znajdują swoich godnych kontynuatorów.

 

Sławomir Maszewski

Rekrutacja 2015

Rekrutacja do Naszego Liceum!!!


Warsztat Terapii Zajęciowej

Warsztat Terapii Zajęciowej


Jako uczniowie LO im. S. Żeromskiego bierzemy udział w programie ERASMUS+ i w ramach wolontariatu odwiedziliśmy w ferie zimowe Warsztat Terapii Zajęciowej w Żyrardowie.

Podopieczni placówki, jako jedną z form rehabilitacji mają aktywny kontakt ze sztuką (arteterapia) i kulturą. Pomyśleliśmy, że tamtejsza aktywność świetnie utożsamia hasło przewodnie programu: "Sztuka nie zna granic", a także daje nam możliwość poznania życia niepełnosprawnych intelektualnie ludzi. Musieliśmy stworzyć tam własnoręcznie prace, a później podzielić się nowymi doświadczeniami z uczestnikami WTZ, gdyż robiliśmy je potem z osobami niepełnosprawnymi. W efekcie, nasze prace okazały się bardzo kreatywne, a z pomocą tamtejszych osób, bardzo cenne. Przy okazji poznawaliśmy codzienne zajęcia uczestników, ich schorzenia oraz jakimi, po prostu są ludźmi. Było to niesamowite przeżycie zarówno dla nas, młodych ludzi jak i osób, z którymi pracowaliśmy. To nowe doświadczenie dużo wniosło w życie obu stron, gdyż takich chwil się nie zapomina. Panowała tam wesoła atmosfera pracy i … zabawy. Zawsze można było liczyć na dobre słowo od instruktorów danej grupy jak i czas na wypicie popołudniowej herbaty.

Na zakończenie okresu ferii, 30 stycznia odbył się bal karnawałowy dla uczestników WTZ. Pomogliśmy w jego organizacji. Uczestniczył w nim m.in. także warsztat z Grodziska Mazowieckiego i część uczniów naszej grupy. Pani Kierownik WTZ-tu z Żyrardowa powitała wszystkich bardzo serdecznie i zaprosiła do wspólnej zabawy. Już przy pierwszych kawałkach głośnej muzyki zaczęliśmy bawić się z uczestnikami. Różne zabawy i konkursy sprawiły, że czas minął bardzo szybko. Każdy okazał się mistrzem parkietu, aż smutno było się rozstać. Te doświadczenia zapamiętamy na bardzo długo i mamy nadzieje, że uda nam się odwiedzać naszych nowych znajomych, których bardzo polubiliśmy i poszerzać nasze zdolności plastyczne.

Zachęcamy do śmielszego kontaktu z niepełnosprawnymi ludźmi, bo czas z nimi spędzony okazał się fantastycznym przeżyciem!

Walentynki 2015

Walentynki w naszej szkole
w obiektywie Weroniki Jaskułeckiej


Kliknij tutaj - galeria zdjęć!!!

 

Edukacyjne Laboratorium ECDL

Laboratorium Edukacyjne ECDL


Z przyjemnością informujemy, iż pracownia komputerowa w naszej szkole pozytywnie przeszła procedurę akredytacji przeprowadzoną przez Komisję ds. Jakości PTI i uzyskała status Edukacyjnego Laboratorium ECDL.

W laboratorium można zdawać certyfikowane egzaminy potwierdzające kompetencje w zakresie korzystania ze środków i narzędzi współczesnej informatyki.

    • ECDL - /European Computer Driving Licence/ -Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy - uwzględnia zalecenia zawarte w Europejskich Standardach Informatycznych, potwierdza kwalifikacje osób przemieszczających się pomiędzy krajami Unii Europejskiej jako pracownicy.
    • Certyfikat ECDL jest honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
    • Certyfikat ECDL potwierdza, że jego posiadacz ma wiedzę i umiejętności wymagane przez pracodawców w krajach Unii Europejskiej.
    • Certyfikat jest wydawany w języku polskim i angielskim.
    • Część krajów Unii Europejskiej uznała ECDL jako standard decydujący o przyjęciu do pracy w administracji publicznej (m.in. Węgry, Hiszpania).
    • Firmy międzynarodowe zatrudniając nowych pracowników preferują osoby legitymujące się Certyfikatami ECDL.
    • Włochy, Szwajcaria i Egipt uznały program nauczania ECDL jako standard edukacyjny.
    • Na podstawie rozporządzenia MNiSW (od 12 lipca 2007 roku) polscy studenci, którzy posiadają Certyfikat ECDL mogą być zwolnieni z obowiązkowego udziału w zajęciach technologii informatycznej.

JESTEŚMY CORAZ LEPSI!

JESTEŚMY CORAZ LEPSI!


Po raz kolejny został opublikowany ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych.

W tym roku nasze liceum awansowało w kraju o ponad 200 pozycji. Plasujemy się obecnie na 388 miejscu, natomiast w województwie mazowieckim na wysokim 79 miejscu.

Nasza wysoka lokata jest związana z dobrą zdawalnością na egzaminach maturalnych oraz z sukcesami na olimpiadach przedmiotowych.

Szczegóły rankingu : www.perspektywy.pl

Strona 83 z 132 << < 80 81 82 83 84 85 86 > >>

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_close() in /footer.php:25 Stack trace: #0 /index.php(171): require_once() #1 {main} thrown in /footer.php on line 25