Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Pitek, Maj 24, 2019
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2018/2019


Wykaz podręczników dla klas pierwszych
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy
Wewnątrzszkolne zasady oceniania
Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla Rodziców

Dziennik Elektroniczny
Rada Rodziców
Ubezpieczenie
Zebrania z Rodzicami i Dni Otwarte
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2018/2019
Stop dopalaczom

100-lecie

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2019

Rekrutacja 2019

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów gimnazjum na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla maturzystów

Procedury maturalne rok szkolny 2018/2019
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Młode PióraNasze Betlejem

Nasze Betlejem

Boże Narodzenie 2018_d

Miłosz Danusewicz

Dziennik z podróży

17.12.2018r uczniowie naszego Liceum po raz drugi odwiedzili Centrum Kultury Żyrardów w ramach projektu "Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". Tym razem zaprezentowany został film pt "Dziennik z podróży". Prelekcja, poprzedzająca projekcję, dotyczyła twórczości reżysera filmu - Piotra Stasika oraz różnorodności i tajników kina dokumentalnego. Zaprezentowano nam nazwiska wybitnych polskich reżyserów filmów tego gatunku oraz ich najwartościowsze dzieła.

Główny wątek filmu dotyczył przepięknej relacji Mistrz - uczeń. W autentyczną postać mentora 15-letniego Michała wcielił się Tadeusz Rolke - prekursor polskiej fotografii reportażowej. Młody adept fotografii przemierzał Polskę wraz ze swoim nauczycielem w celu doskonalenia umiejętności szeroko pojętej sztuki robienia zdjęć. Na tych swoich fotografiach utrwalali codzienne życie prostych ludzi z wsi czy miasteczek a następnie przekazywali je modelom uchwyconym w kadrze. Podczas wspólnej podróży Rolke, wspominając swoją przeszłość, uczula również chłopaka na pewne sprawy. W swoich rozmowach z uczniem porusza ważne tematy, takie jak, miłość, choroby, starość, czy przemijanie. Z wyprawy, obaj wracają mądrzejsi i o coś bogatsi.

Film został nagrany w 2013r, ale nie wykorzystano w nim nowoczesnego sprzętu cyfrowego tylko dawny aparat kliszowy, przy którym obróbka zdjęć wymagała dużego nakładu pracy, precyzji i cierpliwości.

"Dziennik z podróży" zawiera w sobie wiele wartości. Osoby zainteresowane fotografią mogą wyciągnąć z niego wiele cennych wskazówek, a także pokazuje, że nasza bratnia dusza wcale nie musi być naszym rówieśnikiem. W dziele Piotra Stasiaka została pokazana przyjaźń międzypokoleniowa, z której można wyciągnąć wiele wniosków.

Serdecznie polecam obejrzeć ten film każdemu, nie tylko fanom fotografii.

Paulina Chaber

Boże Narodzenie 2018_c

Mateusz Czarnecki

Z wizytą u kresowych rodaków na Litwie

Z wizytą u kresowych rodaków na Litwie

W bieżącym roku po raz jedenasty udało się zorganizować i przeprowadzić akcję „Paczka dla kombatanta i kresowych Polaków”.

W projekcie zainicjowanym przez Obwód Warszawski kombatanckiej organizacji Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość wzięło tym razem udział ok. 30 szkół Mazowsza, przedstawiciele wielu instytucji oraz osoby prywatne. Dzięki gorącym sercom darczyńców udało się zebrać ponad 1000 paczek żywnościowych (wartości ok. 150 zł każda) i 5 tys. złotych.

W części koordynowanej przez uczniów klasy 3D LO im. S. Żeromskiego w Żyrardowie, przedstawiciele szkół miejskich oraz okolicznych miejscowości, wsparci ponadto przez firmy i indywidualnych ofiarodawców zebrali 175 paczek oraz 3.350 zł.

Zebrane paczki zostały podzielone na dwa transporty. Jeden podążył tradycyjnym szlakiem do kombatantów i naszych przyjaciół ze Lwowa i okolic, a drugi pilotowany przez delegację WiN z prof. Sławomirem Maszewskim i Małgorzatą Gościńską na czele w dniach 9-12 grudnia br. wyruszył po raz pierwszy do rodaków na Litwę.

Nie da się w pełni opisać wzruszenia, jakie nas ogarnęło, kiedy w urzędzie gminy w Butrymańcach spotkaliśmy polskie starościny (odpowiednik wójta) z tejże miejscowości, a także z Koleśników i Dziwiniszek i mieliśmy okazję rozmawiać o problemach Polaków z okręgu solecznickiego. Życzliwość, otwartość i kresowy zaśpiew pięknej mowy, która przetrwała tyle lat rusyfikacji, były największą nagrodą za trudy podróży.

Pewni, że pozostawione paczki dotrą do potrzebujących ruszyliśmy do Wilna. Kluczowym punktem programu następnego dnia naszej wizyty, było spotkanie z kombatantami i sybirakami w ambasadzie polskiej. Profesor Maszewski miał okazję wyjaśnić wszystkim zebranym, że reprezentujemy kombatantów z WiN i młodzież polską ze szkół Mazowsza, którzy pamiętają o swoich rodakach. Złożył też w imieniu darczyńców serdeczne życzenia bożonarodzeniowe wszystkim obecnym. Rozjaśnione uśmiechem twarze, naznaczonych tak traumatycznymi doświadczeniami ludzi, oraz ciepłe i braterskie rozmowy po części oficjalnej, były dla nas bezcennym doświadczeniem. Mieliśmy też okazję wysłuchać wiązanki kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży z polskich szkół Wileńszczyzny.

Trzeba przyznać, że opieka i gościnność pani ambasador Urszuli Doroszewskiej i pana konsula Marcina Zieniewicza oraz pracowników ambasady nie miały sobie równych. Dzięki nim dotarliśmy w dniu następnym do Podbrodzia i Nowych Święcian, miejscowości na wschodzie obecnej Litwy. Po drodze udało się nam odwiedzić Zułowo miejsce urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i kościołek, w którym został ochrzczony. Z niezwykłym sentymentem skonstatowaliśmy, że dąb, który na miejscu dawnego dworku Piłsudskich posadziła wdowa po nim, Aleksandra, w roku 1936, przetrwał ponure czasy ZSRR. Spotkanie w Nowych Święcianach było możliwie dzięki niedawnemu otwarciu pięknego Domu Polskiego w tej miejscowości. Wzniesiony z pomocą funduszy przekazanych przez Senat RP, staje się on ośrodkiem odradzania się polskości w tej okolicy. Żyjący w dużym rozproszeniu Polacy będą teraz mieli możliwość spotykania się przy kawie i herbacie oraz oglądania spektakli teatralnych i filmów przekazywanych przez ambasadę polską w Wilnie. Dla nas największym zaskoczeniem było, że do Nowych Święcian dotarli nasi rodacy z wiosek położonych nawet na łotewskiej granicy, np. z Turmontów. Od razu było widać, że ci ludzie naprawdę na naszą pomoc czekali i była im ona bardzo potrzebna. Toteż właśnie tutaj pozostawiliśmy ponad połowę paczek z naszego transportu.

Opuszczając następnego dnia Litwę mieliśmy wciąż w uszach serdeczne podziękowania i życzenia radosnych Świąt, ale to raczej My wszyscy – darczyńcy i ciężko pracująca przy pakowaniu i przenoszeniu paczek młodzież, winniśmy mieć tę niezwykłą satysfakcję, że udało się Nam uczynić Święta naszych Kresowych Rodaków lżejszymi i bardziej radosnymi, że pozostawiliśmy ich w przekonaniu, iż Polacy o nich, trwających na odległych placówkach, pamiętają i miejmy nadzieję nigdy nie zapomną.

Sławomir Maszewski

Boże Narodzenie 2018_b

Agata Fedorowicz

Bezpieczna szkoła

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej „BEZPIECZNA SZKOŁA BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ”.

Celem projektu jest upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia.

W ramach tego projektu kadra pedagogiczna i pozostali pracownicy szkoły odbyli w dniu 11.12.2018r szkolenie „Uwaga niebezpieczeństwo", którego celem było zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników naszej szkoły.

Boże Narodzenie 2018_a

Bartosz Sola

Otwarty wtorek
Newsy

18 grudnia 2018 r. zapraszamy rodziców na spotkania z wychowawcami o godz. 17:00 i rozmowy z nauczycielami do 18:30.

Warsztaty dla rodziców

Ich mała ojczyzna

Ich mała ojczyzna-prawo do pamięci

Szkoła Dialogu 2018

Dnia 10 grudnia 2018 roku w godzinach popołudniowych z placu Jana Pawła II w naszym mieście wyruszyła wycieczka śladami żyrardowskich Żydów opatrzona patronatem Forum Dialogu.

Zarówno miejsce, w którym rozpoczęła się nasza wędrówka, jak i data nie zostały wybrane przypadkowo. Miejsce - ze względu na znajdujący się tam pomnik papieża - Polaka, który wypowiedział ważne słowa, że antysemityzm jest grzechem, a Żydów nazywał "naszymi starszymi braćmi w wierze". Natomiast 10 grudnia jest datą szczególną ze względu na obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Gościem honorowym naszego projektu była Elena Cuomo, która przyjechała do nas aż z Argentyny. Jej dziadek, Icek Jakubowicz był żyrardowskim Żydem, który wyjechał z Polski, jeszcze przed wojną, dzięki czemu uniknął śmierci z rąk hitlerowskich oprawców, w przeciwieństwie do reszty jego rodziny. Ponadto towarzyszyło nam około 30 uczniów klasy ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żyrardowie oraz spontanicznie przyłączający się do nas przechodnie i wspierający nas w rolach tłumaczy absolwenci. Na placu Jana Pawła II opowiedzieliśmy uczestnikom wycieczki o obecności Żydów w życiu miasta od 1840 roku do lat II wojny światowej. Wyjaśniliśmy ich rolę w rozwoju handlu i usług.

W tym miejscu niegdyś był wielki targ. Zachowało się wiele zdjęć ukazujących różnych mieszkańców wtedy - Rudy Guzowskiej: Polaków, Czechów, Żydów, Niemców na co dzień zgodnie żyjących w fabrycznej osadzie i przyległych dzielnicach.

Drugim obiektem na naszej trasie był tzw. "familijniak", o którym mówiono do tej pory, że mieszkali w nim tylko Polacy, ale Elena znalazła wśród wspomnień swojego dziadka informacje wskazujące na to, że zamieszkiwała tam i pracowała przez jakiś czas rodzina Jakubowiczów, czyli jedna z licznych żydowskich rodzin, jej przodkowie. Do prezentacji w tym miejscu wykorzystaliśmy zdjęcie jej dziadka (z roku 1935) wykonane w Palmirach\Modlinie, gdzie odbywał służbę w polskim wojsku. Zdjęcie miało na odwrocie dedykację w języku polskim, syna dla rodziców. Czyżby wszyscy w tej rodzinie mówili po polsku? Icek Jakubowicz na pewno.

Następnie nasz "pochód pamięci" przemieścił się pod Dekadę na ulicę 1-ego Maja. Tam przedstawiliśmy jednego z pierwszoplanowych bohaterów naszej historii, Samuela Meppena, niegdyś żyrardowianina - nastoletniego chłopca, syna sławnego krawca, zamieszkującego jeden z drewnianych domów, które tam kiedyś stały, jednak nie przetrwały próby czasu.

Opowiedzieliśmy też historię kilku fotografów, w tym - bardzo znanych braci Przedeckich, z pochodzenia Żydów, którzy mieli liczne zakłady słynące z wysokiej jakości zdjęć, a jeden z nich właśnie w Żyrardowie. Zaprezentowaliśmy przepiękne kopie ich prac i upowszechniliśmy znajomość znaku firmowego tych rzemieślników.

Domostwa stanowiących przed wojną niemal 11% mieszkańców miasta potomków Abrahama skupiały się właśnie w tej okolicy (teren parkingu Dekady), więc nic dziwnego, że to tu stała synagoga, która była kolejnym punktem naszej wycieczki oraz idealnym miejscem do opowiedzenia nieco więcej o kulturze żydowskiej związanej z religią. Wzruszającym momentem było odczytanie fragmentu wspomnień Josela Jakubowicza, który w1960 roku był świadkiem zburzenia synagogi odczytanego jako ostateczny finał zagłady żydowskiej gminy w Żyrardowie. P. Jakubowicz był wysłany przez diasporę pochodzącą z Żyrardowa dla utrwalenia tego wydarzenia.

Zaprezentowaliśmy też to, czym pasjonowali się Żydzi w ramach rozrywek: wspominaliśmy ich teatr, postać Benziona Wagnera jego twórcy; działalność bibliotek, różnych stowarzyszeń oraz klubu piłkarskiego.

Natomiast szok, który wyraźnie było widać w ich oczach, wywołała nasza opowieść, o niestety, nieco zapomnianym, może ze względu na bardzo krótki czas funkcjonowania, żyrardowskim getcie. Słuchaczy szczególnie zbulwersowała wiadomość, że w rejonie ulic: Okrzei, Mireckiego i 1-go Maja, czyli na relatywnie niewielkiej powierzchni, naziści stłoczyli około pięciu tysięcy osób - również Żydów z okolic.

Przedostatnim punktem naszego memoriału był budynek Szkoły Podstawowej im. Elizy Orzeszkowej. Pewnie nie każdy wie, że ten najmniejszy budynek szkolny wzniesiony także z udziałem funduszy miasta mieścił od lat 20. publiczną szkołę żydowską założoną jeszcze przed II wojną światową z inicjatywy Hermana Gomolińskiego. Jej celem była asymilacja tej mniejszości poprzez naukę w języku polskim i w polskim systemie nauczania. Usłyszeliśmy jej historię i spojrzeliśmy ze wzruszeniem w oczy jej uczniów utrwalone na prezentowanych w tym miejscu fotografiach.

Ostatnim punktem wycieczki był pobyt na, chyba najbardziej doświadczonym przez wojnę miejscu Żyrardowa, czyli cmentarzu gminy żydowskiej. Tu historia Samuela Meppena znalazła swoje podsumowanie...

Podczas wojny Niemcy wywieźli z cmentarza macewy, czyli nagrobki, do utwardzenia parkingu przed swoim szpitalem - okolicami Państwowej Szkoły Muzycznej, w której w latach wojny ulokowany był szpital wojskowy. Większość macew za sprawą zaangażowania Samuela Meppena w latach 1962-67 wróciła na swoje miejsce, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia i do dziś można by pewnie na terenie boiska znaleźć ukryte pod nową nawierzchnią ich fragmenty. Na rewersie pomnika ofiar ludobójstwa żydowska diaspora związana z Żyrardowem ufundowała panu Meppenowi tablicę z podziękowaniem za odbudowę tego cmentarza. Do teraz jego córka- Pearl Drabkin-Meppen z NY, starsza emerytowana nauczycielka sprawuje pieczę nad tym miejscem.

Po wykonaniu zadań terenowych dających rozeznanie w rozmaitości kształtów nagrobków oraz typów napisów i symboliki na nich zawartej uczestnicy wycieczki mogli zapalić symboliczne światełko pamięci na pomniku, co uczynili z przystającą miejscu powagą i szacunkiem.

Co ważne, w każdy punkcie naszej wycieczki pozostawiliśmy po sobie ślad - przywrócenia pamięci faktu życia przed wojną w Żyrardowie społeczności żydowskiej. Była to żółta gwiazda- Dawida z biało-niebieskimi wstążeczkami. Rodzaj papierowego medalionu. Jego celem było pobudzić zainteresowanie przechodniów przypomnianą historią.

Po części terenowej, przyszedł czas na uzupełnienie wiedzy filmem i tablicami poglądowymi, do czego doszło już w budynku „Czerwoniaka”.

Nasi zmarznięci, ale wytrwali słuchacze zostali tam przywitani gorącą herbatą oraz słodkim poczęstunkiem. Wszyscy wydawali się zadowoleni z poświęconego nam czasu, a co gorliwsi dopytywali przewodników o dodatkowe informacje, co jedynie utwierdziło nas w przekonaniu, że nasza wycieczka "Ich mała ojczyzna - prawo do pamięci" dała dobre rezultaty.

Łukasz Brodalka&B.Gąsiorowska

Strona 6 z 103 << < 3 4 5 6 7 8 9 > >>
BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce