Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie
Strona Główna Wtorek, Stycze 21, 2020
Nawigacja
Strona Główna
RODO
Kontakt
Nauczyciele i pracownicy szkoły
Filmoteka
Publikacje
Prace uczniów
Osiągnięcia
Galerie
Galeria
Dokumentacja szkolna

Rok szkolny 2019/2020


Wykaz podręczników dla klas pierwszych czteroletnich
Wykaz podręczników dla klas pierwszych trzyletnich
Wykaz podręczników dla klas drugich
Wykaz podręczników dla klas trzecich
Statut szkoły

Program wychowawczo-profilaktyczy

Podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego
Wniosek o wydanie duplikatu świadectwa
Dla Rodziców

Dziennik Elektroniczny
Rada Rodziców
Rozliczenie za 2018/2019
Ubezpieczenie
Pedagog szkolny
Psycholog Szkolny
Kalendarz na rok szkolny 2019/2020
Zagrożenia związane z e-papierosami ? MEN i GIS ostrzegają!
Stop dopalaczom

100-lecie

Harmonogram obchodów 100-lecia LO

Zaproszenie do współpracy

PAMIĘTAMY o pracownikach Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego, którzy odeszli od nas na zawsze.

Rekrutacja 2019

Rekrutacja 2019

Kwestionariusz kandydata
PODANIE O PRZYJĘCIE W REKRUTACJI UZUPEŁNIAJĄCEJ
Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów gimnazjum na rok szkolny 2019/2020
Regulamin rekrutacji dla absolwentów szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020

Trailer promocyjny Adriana Idzikowskiego
Film promocyjny Marka Chmielewskiego
Film promocyjny
Dla maturzystów

REGULAMIN STUDNIÓWKI 2020
Procedury maturalne rok szkolny 2019/2020
Matura z matematyki
Teraz matura
Matura z polskiego
Samorząd Uczniowski
Regulamin Samorządu Uczniowskiego
Zarząd Samorządu Uczniowskiego

Grupa zamknięta

My i Radio Fama
Reporterki Czerwoniaka o proteście klimatycznym!
Reporterzy z 'Czerwoniaka' w akcji!
Teatr Szafa na Rozdrożu w Radiu FAMA
Reporterzy z Czerwoniaka informują...
Narodowe czytanie oczami naszych młodych reporterów
Młodzież i historia
Żyrardowianin zwycięzcą Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Jak obronić się przed złodziejem tożsamości
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w Żyrardowie
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
LIPDUB

lipdub

90-lecie LO

Młode PióraZebrania z Rodzicami
Newsy

10 września 2019 r.

Zapraszamy rodziców na spotkanie z Dyrekcją szkoły:

Klas pierwszych po gimnazjum (klasy: 1Ag, 1Bg, 1Cg, 1Dg) o godz. 16:00, sala 110.

Klas pierwszych po podstawówce (klasy: 1A, 1B, 1C, 1D) o godz. 17:00, sala 110.

Klas trzecich (3A, 3B, 3C, 3D, 3E, 3F) o godz. 18:00, sala 110.

Rodziców klas trzecich zapraszamy na spotkania z wychowawcami o godz. 17:00 w salach:

3A - 220        3B - 117         3C - 13           3D - 105         3E - 225          3F - 15.

Rodziców klas drugich zapraszamy na spotkania z wychowawcami o godz. 17:00 w salach:

2A - 206        2B - 101         2C - 210         2D - 203         2E - 106          2F - 217.

WYPRAWKA SZKOLNA 2019

WYPRAWKA SZKOLNA 2019

(dotyczy tylko uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego)

Do 09 września 2019 r. (poniedziałek) składamy wnioski o dofinansowanie do podręczników na rok szkolny 2019/2020 w sekretariacie szkoły.

Maksymalna kwota dofinansowania 445,00 zł.

Wnioski pobieramy u wychowawców lub na stronie LO.

Wzór wniosku o dofinansowanie do podręczników rok szkolny 2019 2020

Oświadczenie o zakupie podręczników
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
Newsy

Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie

roku szkolnego 2019/2020

      2 września 2019 (poniedziałek) o godz. 900

Wspomnienie o pani profesor Janinie Hannie Kowalskiej

Nauczycielka z Szarych Szeregów.
Wspomnienie o pani profesor Janinie Hannie Kowalskiej.

Minęło dwa dni i znów przychodzi nam żegnać kolejną legendę naszego żyrardowskiego Liceum im. Stefana Żeromskiego, nestorkę stanu nauczycielskiego w naszym mieście panią profesor Janinę Hannę Kowalską, harcerkę Szarych Szeregów i łączniczkę Armii Krajowej.

W okresie II wojny światowej harcerki i harcerze Szarych Szeregów nie tylko pełnili funkcję łączników, zajmowali się małym sabotażem czy kolportażem podziemnej prasy. Harcerstwo było przede wszystkim organizacją wychowującą młode pokolenie w wartościach godnych ocalenia w trudnej i często okrutnej rzeczywistości. Jedną z nich, którą starano się utrwalić w sposób szczególny, było pojęcie służby. Służby na dziś, czyli w okresie wojny i na jutro, kiedy Polska znów miała być wolna. Pani Profesor Kowalska tę wizję służby realizowała przez 44 lat swego życia jako nauczycielka i wychowawczyni młodzieży.

Niezwykle kochała swoją rodzinną Łomżę, choć większość życia spędziła poza własnym miastem. Ale wciąż tam wracała i czuła się tam naprawdę u siebie. W Łomży bowiem przeżyła okupację, w Łomży rozpoczęła się jej kariera pedagogiczna. Uczyła tam w szkole podstawowej nr 6 w końcu lat czterdziestych i w Liceum Pedagogicznym w latach pięćdziesiątych. W Żyrardowie uczyła w szkole podstawowej nr 6 im. Elizy Orzeszkowej, w Zespole Szkół Zawodowych i Zespole Szkół Medycznych. Ale najdłużej, bo aż 34 lata swej pracy zawodowej poświęciła Liceum im. Stefana Żeromskiego.

Była nauczycielem wszechstronnym. Równie dobrze radziła sobie prowadząc nauczanie początkowe, jak wykładając język polski, historię czy geografię. Ale najbardziej utkwiła w pamięci pokoleń swoich uczniów jako nauczycielka wychowania fizycznego i przysposobienia obronnego. Któż z nas nie pamięta tej drobnej, filigranowej niewiasty wyprężonej jak struna przed szeregiem rozhukanych licealistów, silnym głosem podającej komendy na zbiórkę przed zajęciami? A ile radości budziło bandażowanie głów w czepiec Hipokratesa na szkoleniu sanitarnym. I tylko Pani Profesor wiadomymi sobie sposobami potrafiła wprowadzać jakiś uspokajający ład w wesołej uczniowskiej czeredzie.

Pani Kowalska była też kobietą o wielkim sercu. Jeszcze długo po ukończeniu Liceum interesowała się losami swoich uczniów. I dlatego dzisiaj tak głęboko odczuwamy pustkę, której nie da się wypełnić. Bo jej już nie ma z nami.

Dzisiaj żegnamy się z nią słowami, które z pewnością powtórzy wielu, wielu jej uczniów: "Kochana Pani Profesor, jesteśmy wdzięczni za to, że była Pani naszą nauczycielką! Cześć Twojej pamięci, droga Pani Profesor!"

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego

Sławomir Maszewski

Wspomnienie o pani profesor Zofii Borkowskiej

Warto żyć dla innych.
Wspomnienie o pani profesor Zofii Borkowskiej.

O tym jak trudna jest ścieżka nauczyciela, najlepiej wiedzą ich bliscy widząc swoje żony, mężów, matki czy ojców za biurkiem w późnych godzinach wieczornych, które przecież chciałoby się poświęcić rodzinie. My czynni nauczyciele wciąż staramy się sprostać temu ideałowi. I niewątpliwie sięgamy po wzory naszych poprzedników.

Do kategorii mistrzów z całą pewnością należała pani Profesor Zofia Borkowska, znamienity pedagog, wspaniały wychowawca i dobry człowiek, która właśnie nas opuściła dożywszy 88 lat.

Ale nie odeszła całkowicie, bo połowę z tych lat, poświęciła pracy pedagogicznej, co pozwoliło jej pozostać we wdzięcznej pamięci nauczycieli, którzy z nią pracowali i wielu pokoleń uczniów, których kształciła. Pani Profesor rozpoczęła karierę edukacyjną nie mając jeszcze lat dwudziestu. Uczyła w Szkole Podstawowej w Wólce Kosowskiej, potem w Liceum Ogólnokształcącym we Mszczonowie. Pracowała też przez dwa lata w Domu Harcerza w Piastowie. Znaczącą część swojej pracy zawodowej związała jednak ze szkołami żyrardowskimi. Uczyła w Zespole Szkół Zawodowych, w Zespole Szkół Medycznych i w Zespole Szkół Włókienniczych. Ale najbardziej utożsamiała się z naszym liceum im. Stefana Żeromskiego, gdzie spędziła 30 lat.

I co ciekawe, mimo iż była żoną niezapomnianego dyrektora naszej szkoły, rusycysty Franciszka Borkowskiego, nigdy nie pozostawała w jego cieniu. Rzetelna, opanowana, z delikatnym uśmiechem na ustach, cieszyła się sławą osoby niezależnej. Nie przypominam sobie, aby ktoś zwracał się do niej: "Pani Dyrektorowo?" A jaką była nauczycielką? Nie miałem przyjemności być uczniem Pani Profesor i dlatego sądzę, że na to pytanie najlepiej mogą odpowiedzieć jej uczniowie z klas o profilu biologiczno-chemicznym, którym poświęcała szczególnie wiele uwagi. Wielu z nich zostało później lekarzami. Niech więc odpowiedzą sobie w duchu, na ile na wybór ich ścieżki zawodowej wpłynęła pani Profesor Zofia Borkowska, nauczycielka, która potrafiła żyć dla innych?

I gdyby ją o to zapytać, czy było warto, na pewno odpowiedziałaby, że to oczywiste.

A teraz dołączyła do legendarnej Rady Pedagogicznej Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego, aby zasiąść za wielkim, drewnianym stołem w budynku przy ulicy Sienkiewicza. Mnie, ich ucznia szczególnym smutkiem napawa fakt, że ten pokój nauczycielski tak szybko się wypełnia!

I jedyne, co możemy w tej chwili powiedzieć w imieniu koleżanek, kolegów, uczniów i wychowanków, to te proste słowa, będące największą nagrodą dla każdego odchodzącego nauczyciela: "Dziękujemy Pani Profesor. Pamiętamy!"

w imieniu społeczności

LO im. S. Żeromskiego

Sławomir Maszewski

Wspomnienie o Tadeuszu Asińskim.

Fizyk i meloman. Wspomnienie o Tadeuszu Asińskim.

Kiedy z grona śmiertelników znika dobry nauczyciel, to z całkowitą pewnością można powiedzieć, że nie odchodzi zupełnie. Pozostaje we wdzięcznej pamięci uczniów, wspomnieniach koleżanek i kolegów, a cząstka jego pracy włożonej w edukację tworzy ducha szkoły, w której uczył.

Bo szkoła to nie tylko miejsce pracy, to pasja, której trzeba się poświęcić, żeby jej efekty okazały się długotrwałe. Ten niezwykły stan dostępny jest jedynie prawdziwym mistrzom tego zawodu. Niewątpliwie należał do nich Tadeusz Asiński, profesor fizyki i informatyki, który odszedł od nas przedwcześnie 15 lipca 2019 roku.

Rodowity Żyrardowianin, absolwent Technikum Elektrycznego w naszym mieście oraz Uniwersytetu Warszawskiego, był nauczycielem z powołania. Uczył na Politechnice Warszawskiej, ale losy kariery zawodowej związał głównie z Liceum im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej i żyrardowskim Liceum im. Stefana Żeromskiego. W tym ostatnim uczył w latach 2003-2016.

Fizyk z wizją, jak o nim mówiono. Rzetelny, konsekwentny i jednocześnie wyrozumiały dla uczniowskich słabości. Łatwo nawiązujący kontakty i wspaniały partner w dyskusji. Ale nade wszystko człowiek o wielkim poczuciu humoru i rozległych zainteresowaniach. Mało kto zdawał sobie sprawę z jego rozległej wiedzy muzycznej, a przecież gromadzona przez niego dyskografia obejmowała tysiące utworów muzycznych z kilkudziesięciu lat. O muzyce i ukochanych przez niego górach można było z nim gawędzić godzinami. I nie był to czas stracony.

Spokojny, opanowany, zawsze z uśmiechem na twarzy. Takim będziemy Cię pamiętać, Panie Profesorze. Jesteśmy wdzięczni, że byłeś naszym kolegą, mentorem, wychowawcą.

Dziękujemy Ci, że byłeś z nami!

W imieniu społeczności

LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie

Sławomir Maszewski

 
Żyrardów stawia na edukację_2019

Za nami pierwszy etap realizacji projektu "Żyrardów stawia na edukację" dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Projekt będzie realizowany przez dwa lata szkolne tj. 2018/2019 i 2019/2020 w formule projektu partnerskiego. Liderem jest Miasto Żyrardów.

W ramach projektu realizowane są różne formy zajęć dodatkowych uwzględniających indywidualne potrzeby rozwojowe, edukacyjne i możliwości psychofizyczne uczniów tj. zajęcia wyrównawcze, koła zainteresowań, zajęcia (warsztaty, projekty edukacyjne) rozwijające postawę kreatywności, innowacyjności, przedsiębiorczości, umiejętności pracy w zespole. Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie z niepełnosprawnością, oprócz udziału w zajęciach wyrównawczych i rozwijających, zostali objęci zajęciami specjalistycznymi.

Do końca roku szkolnego 2018/2019 w naszej szkole zrealizowaliśmy 250 godzin zajęć wyrównawczych, 75 godzin zajęć rozwijających, 75 godzin zajęć specjalistycznych, 260 godzin projektów edukacyjnych oraz 180 godzin warsztatów.

Rekrutacja_2019

PRZYJMOWANIE ORYGINAŁÓW ŚWIADECTW

I ZAŚWIADCZENIA O EGZAMINACH

Rekrutacja 2019/2020

16.07.2019 - od 1200 do 1500

17.07.19 - 23.07.19 - od 900 do 1500

24.07.19 - od 900 do 1000

Do dokumentów będzie potrzebne 1 zdjęcie do legitymacji i karta zdrowia w przypadku jej posiadania oraz kwestionariusz do pobrania na naszej stronie szkoły w zakładce Rekrutacja 2019.

Rekrutacja uzupełniająca

Termin rekrutacji uzupełniającej - 26 - 29.07.19 od 900 do 1400, 30.07.2019 od 900 do 1200.

Na stronie szkoły w zakładce Rekrutacja 2019 będzie do pobrania podanie o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej dla uczniów, którzy nie brali udziału w rekrutacji lub nie zakwalifikowali się do liceum.

Mikołaj Rej i jego czasy

Mikołaj Rej i jego czasy

We wtorek 11 czerwca klasy 1a i 1e z naszego liceum miały przyjemność obejrzeć w żyrardowskiej Resursie wystawę "Mikołaj Rej i jego czasy" oraz uczestniczyć w wykładzie p. pastor Haliny Radacz poświęconym temu wybitnemu twórcy polskiego renesansu. Wykład urozmaiciły różne aktywności, które sprzyjały przyjrzeniu się z bliska eksponatom.

Odbyliśmy nietypową lekcję języka polskiego w miłej aurze wnętrz Resursy, a barwna opowieść wykładowczyni uczyniła temat naprawdę ciekawym.

Inicjatywa upowszechniająca wiedzę o Mikołaju Reju towarzyszyła lokalnym obchodom 450 rocznicy śmierci artysty.

Bożena Gąsiorowska

BIOPOTENCJAŁ 2019

Biopotencjał 2019


 

 


Dnia 7.06.2019r. klasa 2c pod opieką Pani Dyrektor Beaty Stawickiej oraz prof. Małgorzaty Adamczyk udała się na konferencję BIOPOTENCJAŁ 2019 organizowaną przez Wydział Biologii i Nauk o Środowisku UKSW Uczestniczyliśmy w laboratoriach dotyczących: 

*Usuwania fosforu ze ścieków 

*Działania kamery termowizyjnej 

*Elektroforezy - wędrówki cząsteczek w polu elektrycznym 

*Analizy daktyloskopijnej 

*Badania jakości wody 

Serdeczne podziękowania dla Władz Wydziału, Wykładowców - a w szczególności dla Pani dr Moniki Kisiel oraz Studentów za świetnie zorganizowane laboratoria.


Jak nie czytam?

Jak nie czytam, jak czytam!

07.06.2019.r w Liceum Żeromskiego odbyła się coroczna ogólnopolska akcja "Jak nie czytam, jak czytam?" w ramach popularyzacji czytelnictwa, której inicjatorem jest czasopismo "Biblioteka w szkole".

W naszym liceum uczestnikami przedsięwzięcia byli uczniowie klas 1D, 2E i 2F oraz jego kadra. Bibliotekarki wraz z nauczycielkami zaproponowały odejście od wspólnego czytania. W zamian każda reprezentantka grona pedagogicznego przedstawiała pokrótce swoją ulubioną książkę oraz czytała jej fragment. Wśród zebranej młodzieży wybrano chętnego do przestawienia cenionego przez siebie dzieła literatury. Dla urozmaicenia zorganizowano konkursy polegające na rozpoznaniu znanego tekstu kultury czytanego w obcym język.

W dzień ogólnopolskiego czytania uczestnicy zapoznali się z takimi tekstami literackimi jak wiersze Księdza Twardowskiego czy "Pożegnanie z Afryką" autorstwa Karen Blixen.

Z pewnością taka akcja ma pozytywny wpływ na młodzież, gdyż biorąc w niej udział poznaje różnych autorów różnych gatunków literackich, a to pomoże im w odlezieniu własnego gustu literackiego.

Uczniowie posiadający talent do przeróbek graficznych też przyczynili się do rozpowszechnienia oraz upiększenia przedsięwzięcia tworząc plakaty promujące, które stały się tłem dla kącika czytelniczego w sali 110.

Paulina Chaber


Strona 7 z 110 << < 4 5 6 7 8 9 10 > >>
BIP
@-learning

Sponsorzy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

SKS - Szkolny Klub Sportowy

Projekty

Młody Obywatel
Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej
Solidarność była kobietą
Wyzwania wobec inności

Europejskie projekty partnerskiej współpracy szkół

Szkolna fabryka inicjatyw - równe obywatelstwo
Przedsiębiorczość naszym paszportem do przyszłości
Przez pieśni i tańce ludowe poznajemy kulturę narodów europejskich
Zdrowe ciało, zdrowy duch, zdrowe środowisko

Erasmus

 Erasmus - Nauka wokół nas

 Erasmus - Sztuka nie zna granic

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Lokalizacja LO

Pokaż Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie na większej mapie
IT Szkoła

Wymiana międzynarodowa
Wizyta w Danii
Galeria zdjęć z pobytu w Polsce