COMENIUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Budowanie niezależności finansowej kobiet

Artykuły


Money, Money,Money… -kolejne warsztaty „edukacji dla życia” w LO im. S. Żeromskiego


     1 marca odbyły się w naszej szkole  warsztaty  organizowane w ramach  projektu Comenius-Fabryka Szkolnych  Inicjatyw-równe obywatelstwo we współpracy z Centrum Praw Kobiet –filią  organizacji od niedawna działającej w CK w Żyrardowie. Prowadziła je Katarzyna Tarnowska- profesjonalna doradczyni bankowa. Po ustaleniu zasad współpracy zespołu, dostałyśmy podręcznik Budowanie niezależności finansowej kobiet, który  był solidnym wsparciem podczas całych warsztatów. Zajęcia zaczęłyśmy od określenia tego, jak rozumiemy niezależność finansową, co pozwoliło nam na swobodniejsze poruszanie się po kwestiach omawianych na szkoleniu. Rozmawiałyśmy min. o oszczędzaniu, wolności finansowej i o tym, czy ważne jest w posiadaniu poczucia niezależności finansowej to, w jakiej rodzinie ktoś się wychował i czy trzeba być bogatym, żeby móc oszczędzać. Ciekawym punktem programu naszych warsztatów było spotkanie z pojęciem budżetu w praktyce. Zaczęłyśmy w naszym podręczniku dodawać, mnożyć, dzielić, odejmować, aż wreszcie… obliczyłyśmy swój własny budżet. Myślę, że to ćwiczenie pomogło nam zrozumieć, jak ważne jest rozsądne gospodarowanie pieniędzmi i kontrolowanie swoich wydatków.

     Podczas zajęć mogłyśmy także przeanalizować własną płynność finansową, zarówno od strony wpływów jak i wydatków. Skonfrontowałyśmy się z często niezbyt łatwym   dostępem kobiet  do pieniędzy i problemem ewentualnej swobody dysponowania nimi, tj.: wybierałyśmy  opcje wolność czy zależność finansowa i omawiałyśmy konsekwencje wynikające z tego wyboru.

     Następnie zastanawiałyśmy się nad tym, jaka jest kobieta sukcesu. Poznałyśmy sylwetkę Margaret Thatcher oraz jej sposób na sukces. Później pobujałyśmy trochę w obłokach, przedstawiałyśmy swoje  marzenia i plany, aż nieuchronnie przyszedł czas na konfrontację z  przykładem kobiety sukcesu.

     Podczas zajęć podjęłyśmy temat niedobrego  wpływu mediów oraz innych czynników na nieumiarkowane w ilości zakupy dziewcząt oraz stworzyłyśmy sporą  listę możliwości uczciwego zarabiania pieniędzy.

     Trenerka przedstawiła nam różne  metody i możliwości przechowywania własnego kapitału z założeniem, żeby przynosił jak największe zyski.  Niezwykle przydatne było przeanalizowanie ofert kont dla młodzieży w różnych bankach. Nasza mała lekcja bankowości…Znów trochę liczenia, ale było warto. Zobaczyłyśmy bowiem, jak pieniądze potrafią „rosnąć” w czasie.

     Warsztaty miały różnoraką formę, towarzyszyły im  ciekawe i emocjonujące dyskusje, był w nich czas na własne przemyślenia, pracę indywidualną i zespołową. Prezentację tematu  wspierały multimedia, m.in. film i piosenka o wielkiej władzy pieniądza, bez którego ani rusz….dlatego nie wolno lekceważyć możliwości zdobywania wiedzy na temat możliwości budowania swojej niezależności finansowej.

     Zrozumiałyśmy, że naprawdę najlepszą inwestycją jesteśmy my same. Jesteśmy bowiem ogniwem wolności finansowej. To w siebie powinnyśmy inwestować i o swój rozwój dbać. Wszystkim dziewczętom spotkanie się bardzo podobało. Dzięki lepiej rozwiniętym kompetencjom w dziedzinie finansowej mamy szansę w przyszłości sięgnąć po więcej szans, otworzyć więcej drzwi. Dziękujemy Adrianie Adamiak- Kwietniewskiej, nauczycielce wf za skuteczną zachętę do udziału w tym przedsięwzięciu, bo w  naszym interesie jest rozwijanie wiedzy  w zakresie możliwości inwestowania pieniędzy i rozsądnego gospodarowania nimi. Wiedza kobiet o finansach to mądra inwestycja we własną osobę!


Ada Sadowska I c I Aneta Nicowska z IIa

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego