COMENIUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Kampania 16 Dni przeciwko przemocy ze względu na Płeć

Działanie projektowe w kraju > Rok 2012 > Kampania 16 Dni przeciwko przemocy ze względu na Płeć

Sprawozdanie z Kampanii 16 Dni przeciwko przemocy ze względu na Płeć
w LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie



   Liceum Ogólnokształcące przyłączyło się do międzynarodowej Kampanii 16 Dni przeciwko przemocy ze względu na Płeć. Kampania w szkole realizowana była w dniach 26.11.12 do 10.12.12. W tym czasie zaplanowano szereg różnych działań z udziałem młodzieży. W dniu 26.11.12 rozpoczęliśmy Kampanię stoiskiem z ulotkami, gazetką okolicznościową zredagowaną przez uczniów, na długiej przerwie odbył pokaz prezentacji multimedialnych na temat dyskryminacji kobiet. Wieczorem  o 18.00 w Resursie byliśmy widzami przedstawienia teatralnego „Karmik”, którego scenariusz został napisany na podstawie przeżyć kobiet biorących udział w psychoterapii dla osób doświadczających przemocy.

   
Wśród działań uczniowskich była również akcja rozklejania nalepek informacyjnych w lokalach gastronomicznych tj: restauracje, puby, kawiarnie na terenie miasta Żyrardów.  Były to dwie nalepki – jedna ostrzegawcza, ukierunkowująca uwagę młodych kobiet na ryzyko spożycia „pigułki gwałtu”, druga informacyjna – propagująca dzień 25 listopada tj. Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

   
Ważną częścią Kampanii w szkole były warsztaty dla młodzieży. Prowadzili je specjaliści w danych dziedzinach. Harmonogram warsztatów wygląda następująco:





   W czasie pokazu samoobrony dla dziewcząt, który poprowadził trener judo Pan Jacek Wacławek w dniu 21.11.12,  uczennice miały możliwość dowiedzenia się o warunkach obrony koniecznej, poznały podstawowe zasady samoobrony, miały też możliwość przetrenowania własnych umiejętności pod bacznym okiem trenera judo.
   W dniu 28.11.12 odbyła się pogadanka z funkcjonariuszami policji z KPP Żyrardów. W czasie zajęć na temat „Psychologiczny portret sprawców i ofiar przemocy, procedura postępowania w sytuacji doświadczania przemocy domowej” zostały omówione zagadnienia takie jak: psychologiczny portret ofiar i sprawców przemocy, mechanizm przemocy domowej, stereotypy dotyczące płci, formy przemocy, jak działają sprawcy przemocy, przemoc domowa w statystykach na terenie powiatu żyrardowskiego, procedura postępowania w sytuacji doświadczania przemocy, gdzie szukać pomocy, zasady niebieskiej karty.  W zajęciach uczestniczyli zarówno uczniowie jak i uczennice. Młodzież wykazywała duże zainteresowanie daną tematyką, zadawała dojrzałe pytania, uczestniczyła w aktywnej dyskusji.
   Warsztat „ Przemoc – jak ją rozpoznać na początku relacji, na randce i uniknąć przykrych konsekwencji” przeprowadziła psycholożka z Centrum Praw Kobiet w dniu 29.11.12. W czasie tych zajęć uczniowie i uczennice mieli możliwość omówienia symptomów przemocy, wymienienia własnych doświadczeń w tej tematyce oraz opracowani planu pomocy dla osoby doświadczającej przemocy.
   Warsztat  „Bądź asertywna ... w sprawach seksu" skierowany wyłącznie do dziewcząt odbył się 7 grudnia. Spotkanie przeprowadziła edukatorka seksualna i trenerka umiejętności psychospołecznych związana z Grupą Edukatorów Seksualnych Ponton Kamila Raczyńska.  Podczas 3-godzinnego spotkania omówione zostały trzy typy postaw (agresywna, uległa oraz asertywna) oraz rozwinięty został temat postawy asertywnej, jako najbardziej dojrzałej formy komunikacji międzyludzkiej. Dziewczęta otrzymały informacje dotyczące ich praw
w kontekście kontaktów seksualnych oraz tego, jak te prawa chronić. Podczas dyskusji oraz zaproponowanych ćwiczeń aktywizujących całą grupę poruszone zostały istotne kwestie związane z dojrzałą i odpowiedzialną inicjacją seksualną, ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Grupa była chętna do pracy i do mądrej dyskusji, miała dużo motywacji do pracy oraz wykazała się sporą wiedzą i mądrymi, dojrzałymi przemyśleniami.
   Kampania „16 dni przeciwko przemocy ze względu na Płeć” w LO im St. Żeromskiego zakończyła się sukcesem. Liczna grupa uczniów została zapoznana z tematyką dotyczącą przemocy, dyskryminacji wobec kobiet. Uczniowie nabrali świadomości
w zakresie tychże zagadnień oraz przyswoili  praktyczne umiejętności w radzeniu sobie
w sytuacjach doświadczania przemocy różnego rodzaju.

Koordynator działań: Magdalena Bylica-Pawlak



Uczniowie podział zadań
Prezentacja język polski
Prezentacja język angielski



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego