COMENIUS

Budowanie niezależności finansowej młodzieży

Działanie projektowe w kraju > Rok 2013 > Budowanie niezależności finansowej młodzieży

Kolejne warsztaty „edukacji dla życia”-
Budowanie niezależności finansowej młodych kobiet

1 marca miałyśmy przyjemność uczestniczyć w warsztatach  organizowanych w szkole we współpracy z Centrum Praw Kobiet
filia w Żyrardowie-prowadzonych przez Katarzynę Tarnowską w ramach  Fabryki Szkolnych  Inicjatyw-równe obywatelstwo /Comenius. Szkolnym opiekunem przedsięwzięcia była prof. Ada Adamiak Kwietniewska.

Podczas zajęć mogłyśmy przeanalizować własną płynność finansową, zarówno od strony wpływów jak i wydatków. Skonfrontowałyśmy się z kluczowym  problemem położenia kobiet  w społecznych warunkach w kwestii  dostępu do pieniędzy i ewentualnej swobody dysponowania nimi, tj.: wybierałyśmy  opcje wolność czy zależność finansowa i omawiałyśmy konsekwencje wynikające z tego wyboru.

Razem przeanalizowałyśmy wpływ mediów oraz innych czynników na zakupy dziewcząt oraz stworzyłyśmy listę możliwości uczciwego zarabiania pieniędzy. Warsztaty miały różnoraką formę, towarzyszyły im  ciekawe i emocjonujące dyskusje, czas na własne przemyślenia, pracę indywidualną. Prezentację tematu  wspierały multimedia, m.in. film i piosenka.

Ponadto zostałyśmy zapoznane z metodami i możliwościami przechowywania własnego kapitału z założeniem , żeby przynosił jak największe zyski.  Niezwykle przydatne było przeanalizowanie ofert kont dla młodzieży w różnych bankach.

Wszystkim spotkanie się bardzo podobało, a  główną maksymą, którą wyniosłyśmy, jest stwierdzenie: „Najważniejszą inwestycją jesteśmy my same!” Jak rozumiemy to hasło? Jeśli uświadomimy sobie swoją wartość i podejmiemy działania mające na celu własny rozwój w powyższej dziedzinie, to więcej drzwi  stanie przed nami otworem. W naszym interesie jest rozwijać swoją świadomość w zakresie możliwości inwestowania pieniędzy i umiejętnego rozsądnego gospodarowania nimi. Wiedza o finansach to mądra inwestycja we własną osobę!

Ada Sadkowska I c