COMENIUS

Idź do spisu treści

Menu główne

Spotkanie w Rize

Artykuły > Spotkania


      Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego od bieżącego roku szkolnego realizuje wielostronny projekt Comenius pod tytułem „Szkolna fabryka inicjatyw
równe obywatelstwo”. Jest to dwuletni projekt europejskiej współpracy szkół, wspierany finansowo przez Unię Europejską, która przyznała nam na ten cel grant w wysokości dwudziestu tysięcy euro na dwa lata.  Realizujemy go razem ze szkołami z ośmiu innych krajów europejskich Norwegii, Węgier, Turcji, Grecji, Islandii, Cypru, Hiszpanii i Francji. Obecny projekt jest czwartym z kolei projektem Comenius realizowanym w naszej szkole.


      Spotkanie w Rize w Turcji, odbyło się w dniach 13
18.02.2013. Kilkuosobowa grupa uczniów i nauczycieli z naszej szkoły po raz kolejny wzięła udział w spotkaniu roboczym w ramach tego projektu. W tegorocznych działaniach skupialiśmy się na problemach związanych z nietolerancją wobec mniejszości oraz nierównościami związanymi z płcią lub orientacją seksualną. Spotkanie odbyło się w Turcji, w miejscowości Rize, położonej nad Morzem Czarnym, w malowniczym  zagłębiu herbacianym. Oprócz grupy z Polski, przyjechali również przedstawiciele szkół z Francji, Węgier, Islandii, Hiszpanii, Grecji i Cypru.

      Pierwszego dnia po przyjeździe do swoich nowych domów, wzięliśmy udział w szkolnych zajęciach swoich gospodarzy oraz wybraliśmy się na spacer po mieście. Dzień zapoznawczy zwieńczony został występami miejscowych uczniów, w trakcie których mieliśmy okazję podziwiać ludowe, tureckie stroje oraz nauczyć się popularnych tańców. Dorośli również bardzo zaangażowali się w przyjęcie obcokrajowców i przygotowali dla nas tradycyjne, tureckie potrawy.

      Głównym punktem programu w następnym dniu była wycieczka do nieczynnego już, prawosławnego klasztoru Sumela, położonego aż 1200 m.n.p.m. Pomimo porywistego wiatru, udało nam się tam dostać i na własne oczy podziwiać skalne budowle i malownicze freski. Po wycieczce mieliśmy również wolny czas na zakupy w centrum handlowym.
Na trzeci dzień wybraliśmy się na płaskowyż Ayder, gdzie mieliśmy okazję  zrelaksować się w prawdziwej łaźni tureckiej. Niewątpliwą atrakcję stanowił również śnieg, który największe wrażenie zrobił na naszych  przyjaciołach z cieplejszych  krajów.

      Obie wycieczki zakończyły się wspólnym posiłkiem w okolicznych restauracjach, gdzie po raz kolejny udało nam się skosztować tradycyjnych dań.

      Ostatni dzień naszego spotkania przeznaczony był na bliższe zapoznanie się z naszymi tureckimi rodzinami. Każdy indywidualnie spędzał czas ze swoimi gospodarzami, którzy zorganizowali dla nas wiele atrakcji. W trakcie całego wyjazdu doświadczyliśmy prawdziwej tureckiej gościnności, praktycznie każdy z nas wrócił do Polski z bagażem cięższym o liczne prezenty od naszych rodzin, wśród których nie mogło oczywiście zabraknąć herbaty, będącej dumą całej prowincji Rize.

      Poza przewidzianymi w planie zajęciami, nasi gospodarze dbali o to, byśmy jak najlepiej zapamiętali czas spędzony w Turcji, organizując nam wspólne spotkania wieczorem. Dzięki nim bardzo się zintegrowaliśmy, tworząc naprawdę zgraną i dobrze dogadującą się ze sobą grupę.

    Niestety jednak, wszystko co dobre, bardzo szybko się kończy. Na szczęście dzisiaj, dzięki łatwej komunikacji via Internet, wciąż staramy się utrzymywać ze sobą kontakt. Niewątpliwie, projekty współpracy europejskiej są bardzo mocną zaletą „czerwoniaka”. Pozwalają one nie tylko na poznanie nowych, czasami zupełnie odmiennych od naszej kultur, ale i doskonale testują naszą umiejętność komunikacji z obcokrajowcami. Trzeba przecież pamiętać, że takie projekty to nie tylko „tradycyjne” zwiedzanie obcych krajów, ale przede wszystkim poznawanie ich „od środka”, czyli wśród rodzin, gdzie zaskoczyć nas mogą różnice w nawet najbardziej prozaicznych czynnościach, jak chociażby kultura jedzenia, czy spędzanie wolnego czasu.




Adrianna Frączkiewicz,
uczennica klasy IIIE Liceum Ogólnokształcącego
im. Stefana Żeromskiego, uczestniczka spotkania.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego